Yoke: Lexus si ještě rok počká

Lexus uvádí, že řízení s Yoke v budoucnu zamíří i do dalších nejmenovaných modelů Lexus. Nedlouho poté, co Tesla v roce 2021 nasadila volant s Yoke do Modelů S a X, Lexus jej ukázal při debutu svého prvního elektromobilu RZ450e. Model RZ se však prodává již zhruba rok, a přesto po Yoke stále není ani stopy.

Ukazuje se, že společnost zatím není spokojena s vyladěním tohoto velmi odlišného nastavení řízení. To je pozoruhodné, protože Lexus skutečně provedl změny, aby Yoke fungoval. Například omezil dráhu řízení, aby eliminoval manévry s přehozením ruky přes ruku, na rozdíl od přístupu Tesly, který nezahrnoval žádné změny základního hardwaru řízení.

Když jsme si Yoke poprvé vyzkoušeli v prototypu RZ, bylo pro nás obzvláště obtížné se s tímto naladěním v nízkých rychlostech aklimatizovat. To bylo před více než rokem a inženýři Lexusu od té doby řízení po drátě podstatně přeladili. Nejnovější verze umožňuje volantu otáčet se také o něco dále – 200 stupňů v každém směru, namísto původních 150 stupňů. S nejnovějším nastavením jsme se svezli na akci Lexusu, která se konala na okruhu Fuji Speedway.

Yoke je vysoce kvalitní

Samotné Yoke je vysoce kvalitní a zdá se, že nemá nic společného se svým kulatým předchůdcem. Jeho stěrače, směrovky a pádla jsou mnohem robustnější. Na přední straně jsou regulační knoflíky pro nastavení hlasitosti, světel a stěračů, přičemž každý z nich má vynikající hmatové vlastnosti. Aby bylo možné nemít mechanické spojení mezi volantem a předními koly, má RZ řadu redundantních prvků. Například přídavná baterie pod středovou konzolou zajišťuje, že systém řízení udrží výkon i v případě, že se vybije primární baterie.

lexus rz450e yoke steering wheel
Yoke

Zatáčení na jeho novou hranici 200 stupňů lze stále provádět, když máte obě ruce na Yoke. A jakmile dosáhnete i skromných rychlostí, zjistili jsme, že vysoce variabilní převod systému řízení po drátě je přirozený a snadno se na něj aklimatizuje. Prudké manévry v nízkých rychlostech jsou snazší, protože nemusíte tolik otáčet volantem. Při pokusech o drobné korekce ve velmi nízkých rychlostech, například při projíždění parkovištěm rychlostí 8 až 16 km/h, však přední kola reagují příliš ochotně. Když jsme tuto zpětnou vazbu sdělili inženýrovi, který jel s námi, zdálo se, že už souhlasí.

Když jsme se zeptali na časový plán, inženýři Lexusu nám řekli, že doufají, že vývoj dokončí někdy v příštím roce. Pravděpodobně krátce poté půjde Yoke do výroby, ačkoli společnost tvrdí, že v tuto chvíli není stanoven žádný časový plán výroby. Nicméně Lexus tvrdí, že Yoke v budoucnu zamíří i do dalších modelů, i když nechce říct do kterých.

Zdroj: caranddriver, Vapol