Série zemětřesení poblíž Neapole. Itálie plánuje evakuaci obyvatel

V oblasti jižní Itálie poblíž Neapole došlo tento týden k nárůstu seismické aktivity. Oblast Campi Flegrei zasáhla série zemětřesení

V oblasti jižní Itálie poblíž Neapole došlo tento týden k nárůstu seismické aktivity. Campi Flegrei (Flegrejská pole) je sopečná kaldera v blízkosti Neapole, Vesuvu a Pompejí. Vulkanickou krajinou v posledních dnech otřásla série zemětřesení.

Britské ministerstvo zahraničí aktualizovalo doporučení pro cesty do jižní Itálie.

Evakuace v oblasti kvůli sérii zemětřesení

Kvůli sérii zemětřesení musely být v úterý evakuovány stovky obyvatel a vězeňkyň ženské věznice v přímořském městě Pozzuoli. Školy jsou v současné době až do pátku uzavřené. Vláda vyčlenila 500 milionů eur na evakuaci a bezpečnostní zásahy, jako je zpevnění budov.

Pokud se chystáte navštívit Neapol nebo její okolí, zde jsou informace, které byste měli vědět.

Co se děje na Campi Flegrei?

Campi Flegrei je aktivní sopečný kráter a největší svého druhu v Evropě. Poslední větší erupce supervulkánu proběhla v roce 1538.

Nyní hromadění magmatu nebo plynů pod povrchem způsobuje zvýšenou seismickou aktivitu.

V oblasti dochází k jevu známému jako bradyseismus, kdy se země zvedá a klesá v důsledku podpovrchového tlaku.

Jihoitalské město pocítilo otřesy, ale nedošlo k žádným obětem na životech ani k větším škodám na budovách
Neapol se nachází asi 20 kilometrů od Campi Flegrei

Ačkoli vědci tvrdí, že další erupce je v brzké době nepravděpodobná, mnoho ze zhruba 500 000 lidí, kteří žijí v červené zóně přímo sousedící s Campi Flegrei, tvrdí, že žijí v neustálých obavách.

Je návštěva Neapole a Pompejí bezpečná?

Campi Flegrei leží asi 20 kilometrů od Neapole. Jihoitalské město pocítilo otřesy, ale nedošlo k žádným obětem na životech ani k větším škodám na budovách. V blízkosti sopečného kráteru se nachází také Vesuv a archeologický park Pompeje.

Červená zóna, kam se museli obyvatelé v případě erupce evakuovat, zahrnuje města Pozzuoli a Bacoli. V červené zóně leží také některá předměstí Neapole včetně Chiaia a Vomero. Zbytek Neapole leží ve žluté zóně, tedy v oblastech, které jsou při erupci ohrožené značným množstvím sopečného popela, zatímco Vesuv a Pompeje leží mimo ni.

Britské ministerstvo zahraničí aktualizovalo doporučení pro cesty do jižní Itálie

„V jižní Itálii se nachází několik aktivních sopek. Bylo aktualizováno národní krizové plánování pro Vesuv a také pro Flegrejská pole, což je oblast, která je stále aktivní a která zažila otřesy v roce 2024.“

Doporučuje cestovatelům, aby se v případě erupce sopek řídili pokyny místních orgánů. Pokud se chystáte navštívit červené nebo žluté zóny, nezapomeňte sledovat nejnovější informace na internetových stránkách Agentury pro civilní ochranu.

Najdete tam např. pokyny, jak se připravit na sopečnou aktivitu včetně padající lávy, sopečných bomb a sesuvů bahna.