Technologie předcházení srážkám chodců

See new video showing rise in pedestrian injuries around the globe linked to increased number of “petextrians” – people texting while walking

Technologie předcházení srážkám chodců funguje dobře, ale ne při slabém osvětlení a vysokých rychlostech. Vozidla vybavená systémy automatického nouzového brzdění, které dokážou detekovat chodce, zabraňují nehodám a zraněním. Nicméně nová studie Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) ukazuje, že v oblastech se slabým osvětlením a vysokou rychlostí váha spolehlivosti klesá.

Podle studie, jejímž autorem je Jessica Cicchino, viceprezidentka pro výzkum IIHS, systémy varování pro chodce snížily pravděpodobnost srážky celkově o 27 procent a o 30 procent u nehod se zraněním. To je podle studie úspěšné.

Asistenční systémy řidiče dokážou bojovat v nepříznivých podmínkách

Když se IIHS zabývala pouze skutečnými kolizemi chodců, ke kterým došlo v noci na silnicích bez pouličního osvětlení, zjistila, že technologie předcházení nehodám na tom vůbec nic nemění. Podobně na silnicích, kde byla povolená rychlost vyšší než 80 km/h, nebo když vozidlo odbočovalo, neměly technologie žádný vliv. To vše ukazuje, že pokročilé asistenční systémy řidiče dokážou bojovat v nepříznivých podmínkách.

Čtěte také:  IIHS se vypořádá se zneužíváním pokročilých asistenčních systémů pro řidiče pomocí nového systému hodnocení

„Jedná se o první reálnou studii chodců (automatického nouzového brzdění), která pokrývá širokou škálu výrobců, a dokazuje, že tato technologie eliminuje nehody,“ uvedl Cicchino v prohlášení. „Bohužel systémy ukazují, že jsou mnohem méně účinné ve tmě, kde dochází ke třem čtvrtinám smrtelných nehod s chodci.“

Bohužel, technologie je nyní potřeba více než kdy jindy

Úmrtnost chodců se od roku 2009 podle IIHS zvýšila o 51 procent. Dodává, že 6 205 zabitých chodců v roce 2019 představovalo téměř pětinu všech dopravních nehod. Ve stejném roce asi 76 000 chodců utrpělo nesmrtelná zranění.

„Test za denního světla pomohl k přijetí této technologie,“

V důsledku toho institut vyvíjí noční test. Také plánuje zveřejnit první oficiální hodnocení prevence nočních nehod s chodci koncem tohoto roku.

„Test za denního světla pomohl k přijetí této technologie,“ říká David Aylor, manažer testování aktivní bezpečnosti ve společnosti IIHS. “ Cílem našeho hodnocení je však vždy řešit co nejvíce skutečných zranění a úmrtí – a to znamená, že musíme tyto systémy testovat v noci.“

Nejvyšší hodnocení bezpečnosti

Když IIHS poprvé v roce 2019 stanovila prevence čelních nárazů z vozidla na chodce jako požadavek, aby získala nejvyšší hodnocení bezpečnosti, pouze tři z pěti vozidel, která testovala, byla k dispozici s touto technologií. Nyní je k dispozici v devíti z 10 vozidel a téměř polovina si vysloužila své hodnocení „vyšší“.

Již nyní však IIHS odhalila některé předběžné výsledky svého nočního testování a jsou slibné. Přestože téměř všechna vozidla, která testovala, dopadla v nočním testu hůře než v denním, nejlepší systémy kombinovaly kamery a radar a nebyly k dispozici v roce 2019, kdy shromáždili údaje z této skutečné studie.

„To může znamenat, že někteří výrobci již zlepšují noční výkon svých systémů AEB pro chodce,“ řekl Aylor.

chodec s mobilem
chodec s mobilem

Zdroje: caarscoops, Vapol