Vanwall Vandervell debutuje jako EV hatchback

Automobilka Vanwall nyní debutuje se svým prvním sériovým modelem Vandervell. Jedná se o elektrický hatchback

Jméno Vanwall vám pravděpodobně není známé. V padesátých letech minulého století ji založili Tony Vandervell a Colin Chapman jako jeden z nejúspěšnějších týmů Formule 1, za jehož volanty seděli Stirling Moss, Maurice Trintignant a další. Tato společnost je nyní obnovená s divizí motorsportu, která pracuje na vstupu do FIA WEC. Automobilka Vanwall nyní debutuje se svým prvním sériovým modelem Vandervell. Jedná se o elektrický hatchback.

Vanwall Vandervell

Nový elektrický hatchback, pojmenovaný po zakladateli společnosti, přijíždí ve standardní verzi a verzi Plus. Obě verze se vyznačují vnějším designem inspirovaným retro stylem. Díky detailům, jako přední splitter z uhlíkových vláken, boční prahy a zadní difuzor, vypadá vůz obzvlášť agresivně.

Nový elektrický hatchback, pojmenovaný po zakladateli společnosti, přijíždí ve standardní verzi a verzi Plus
Vanwall Vandervell

Mezi nové a oblíbené prvky modelu patří LED světlo uprostřed zadní masky inspirované modelem F1. Vůz jezdí na 22 palců širokých kolech s nízkoprofilovými výkonnými pneumatikami.

Přestože Vanwall zatím sdílí pouze počítačové rendery nového hatchbacku, tak uvádí, že vynaložil mimořádné úsilí na aerodynamickou optimalizaci vozu s „odkazy na svět motorsportu“. Nejsou k dispozici žádné fotografie interiéru, ačkoli automobilka tvrdí, že používá materiály, jako je jemná kůže a odhalená uhlíková vlákna. První dostupná výkonnostní čísla jsou však poměrně působivá.

Pod kapotou Vandervellu

Standardní Vanderwell S má elektrický pohon o výkonu 320 koní (235 kW), který mu umožňuje zrychlení 100 km/h za pouhých 4,9 sekundy. Tento méně výkonný model dokáže na jedno nabití ujet až 450 kilometrů, ačkoli o baterii nejsou k dispozici žádné podrobnosti.

Tento méně výkonný model dokáže na jedno nabití ujet až 450 kilometrů, ačkoli o baterii nejsou k dispozici žádné podrobnosti
Standardní Vanderwell S má elektrický pohon o výkonu 320 koní

Vandervell S Plus má zase dojezd 420 km, ale výrazně výkonnější elektrický pohon o výkonu 580 koní (432 kW). Obě verze mají pohon všech kol a model Plus zrychlí na 100 km/h za 3,4 sekundy.

Omezený počet Vanwall Vandervellu

Společnost Vanwall uvádí, že sestaví pouze 500 exemplářů svého prvního sériového silničního modelu. Tyto modely se začnou prodávat prostřednictvím přímého prodeje. První dodávky jsou naplánované na třetí čtvrtletí letošního roku zájemcům, kteří jsou ochotní zaplatit „extrémně konkurenceschopnou cenu“ 3 miliony korun.

Zdroje: motor1, TowPoint