Corvette Z06: Život s Chevroletem

Chevrolet Corvette Z06 pro rok 2023. Corvette poháněná 5,5litrovým osmiválcem s plochou klikovou hřídelí o výkonu 670 koní je Super Saiyan. Je to také pátý nejrychlejší vůz, který jsme kdy na Lightning Lapu prohnali. Bohužel nejsme schopni provést náš obvyklý formát dlouhodobých testů s nájezdem 64 000 km (jako jsme to udělali s běžnou C8, Stingray Z51 z roku 2021). Podařilo se nám však vyjednat prodlouženou zápůjčku a budeme připravovat časté aktualizace, abychom vás informovali o tom, jaký je život se Z06. Od vysazování dětí ve škole, přes běhání po obchodech až po potenciální dny na okruhu, budeme vás příští měsíc informovat o každém ujetém kilometru.

Život ve městě s Corvette Z06

Náš první výlet s vozem Corvette Z06 vedl z Detroitu do Chicaga na hudební festival Riot Fest. A jaké lepší auto vzít na Riot Fest než Z06, která je sama o sobě miniaturní výtržností? Špunty do uší naštěstí nejsou potřeba – i když režim Track rozhodně zvyšuje hlasitost.

Cesta do Chicaga nebyla špatná. Magnetoreologické tlumiče a slušné bočnice pneumatik odvádějí dobrou práci, aby jízda nebyla skutečně nesnesitelná, ale tvrdost nárazů zůstává silná – na jednom konkrétním výmolu jsme se obávali, že jsme jedno z předních kol proměnili v čtverec. Hluk je všudypřítomný. Střecha ve stylu targa dobře utěsňovala hluk větru, ale agresivní pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2 R vydávaly spoustu hluku od silnice, navíc na drážkovaném nebo zvlněném povrchu šlapaly.

2023 chevrolet corvette z06
Corvette Z06

Provoz v kolonách není pro Corvette Z06 zrovna oblíbeným místem. Pokud je převodovka ponechána sama sobě, může se zdráhat řadit z jedničky nahoru. Řazení manuální převodovky pro sebe nabízí o něco větší komfort při poskakování mezi nulou a 40 km/h.

Když už mluvíme o poskakování – vysoké budovy s deskovými stěnami v Chicagu poskytují Z06 dokonalé akustické prostředí. Plochý klikový osmiválec nad 3000 ot./min pozitivně ječí a vydává kvílení, které se možná nehodí do Corvetty, ale v supersportu je jako doma.

Všimne si vás každý

Znáte ten pocit, když poznáte, že se na vás někdo odněkud dívá? Ve voze Corvette Z06 je to tak každou minutu. Je to dlouhý, nízký a drzý klín s aerodynamickým předním křídlem velikosti jídelního stolu. Kamkoliv přijede, přitahuje pohledy a komentáře. Jak se dalo očekávat, chlapi jsou z něj nadšení. Tady je pírko pro Chevrolet: Jeden člověk se nás zeptal, jestli auto stojí 250 000 dolarů (5,7 milionů Kč).

2023 chevrolet corvette z06
Corvette Z06

Největší obavy vzbuzuje asi to, zda se někam vejde. Corvette Z06 je široká a obří kanady v každém rohu předního nárazníku vypadají dost ostře na to, aby si člověk mohl rozříznout kotník, a dost zranitelně na to, aby se rozpadly při prvním pohledu na obrubník. Nejsou zde žádné přední parkovací senzory, pouze přední kamery aktivované tlačítkem na středové konzole. Díky tomu je parkování pomalá a soustavná práce, kterou však lze zvládnout bez větší frustrace. Paralelní parkování není tak špatné, protože vzadu jsou senzory.

Sporným bodem je také viditelnost. V oblasti mrtvého úhlu zkrátka není žádný, což vyžaduje, abychom se kromě občasného vystrčení hlavy z okna hodně spoléhali na systém sledování mrtvého úhlu. Ne že by hrozilo, že do někoho nechtěně vrazíte; mezi hlukem a vizuálním divadlem lidé projevují Z06 úctu a dávají jí široký odstup, kamkoli jede. Možná, že ze všech těch špatných řidičů Corvette v minulosti tajně profitovali ti z nás, kteří se pouze snažili proplétat kolem autobusů s dvojitým svazkem a svévolně rozmístěných stavebních koní. Byla by Corvette Z06 naší první volbou pro cestu do města? Rozhodně ne. Ale teď, když jsme tady, bychom si nevybrali žádné jiné auto. Možná kromě toho McLarenu Senna, který jsme viděli na Michigan Avenue.

Zdroj: caranddriver, Vapol