Honda Prologue EV se liší od modelu Chevrolet Blazer EV

Honda se chtěla rychle dostat do hry o elektromobily, a proto se obrátila na GM. Prvním plodem tohoto partnerství je model Prologue EV

Honda se chtěla rychle dostat do hry o elektromobily, a proto se obrátila na neobvyklého partnera – General Motors. Prvním plodem tohoto partnerství je model Honda Prologue EV, který vznikl na bateriové platformě Ultium společnosti GM.

Na papíře se zdá, že jde o dvojče nového Chevroletu Blazer EV, které jede na stejném rozvoru 309 cm a sdílí lithium-iontovou baterii s kapacitou 85,0 kWh. Nejedná se však o pouhý „badge-engineering“.

Čím se vyznačuje Honda Prologue EV

„V podstatě jde o kolejnice rámu, podlahu, přední a zadní pomocné rámy zavěšení, ty jsou samozřejmě společné,“ říká John Hwang, hlavní inženýr modelu Prologue.

Hwang dodává, že pedálová skříň, upevnění sloupku řízení, základna čelního skla a požární stěna jsou rovněž společné pro Blazer a Prologue.

Na papíře se zdá, že jde o dvojče nového Chevroletu Blazer EV, které jede na stejném rozvoru 309 cm a sdílí lithium-iontovou baterii s kapacitou 85,0 kWh
Rozvor modelu Prologue EV je 309 cm

„Když jsou tyto prvky společné, otevírá to velkou flexibilitu a efektivitu, ale stále to dává konstruktérům dostatečnou volnost,“ říká.

Panely karoserie se tedy liší, a přestože má Prologue podobně nízký a široký postoj jako Blazer, nevypadá identicky. Pouze příbuzný.

Hlavní rozdíl mezi Prologue a Blazer je ladění

„Měli jsme schůzky s General Motors a říkali jsme: Naše auta působí takhle, chceme mít takový výraz,“ vypráví Hwang. „Takže jsme přivezli několik vozů Honda a několik dalších vozů, porovnali je a jezdili s nimi společně. A na základě toho jsme si řekli: Zaměřme se na tyto oblasti, které musíme vyladit.“

Prologue používá unikátní pružiny a tlumiče a Hwang říká, že kalibrace řízení je zcela odlišná od Blazeru. Přesný rozdíl mezi vozy není jednoduché určit. Prologue však má prý měkčí nastavení odpružení a řízení je také o dost lehčí.

Uvnitř elektromobilu

Uvnitř modelu Prologue je to také jiné. Zatímco interiér Blazeru působí sportovním dojmem, kabina Prologue je v typickém stylu Hondy umírněnější. Spínací přístroje pocházejí z rozsáhlého zásobníku dílů GM.

Spínací přístroje pocházejí z rozsáhlého zásobníku dílů GM
Interiér modelu Prologue EV

Podle Hwanga však designéři a inženýři Hondy vymysleli pro interiér Prologue jedinečný vzhled a atmosféru. Také umístění tlačítek a přepínačů je jedinečné, provedené podle designových standardů Hondy. Honda také upustila od velkého zakřiveného displeje infotainmentu modelu Blazer ve prospěch menšího dotykového displeje.

Je to dobrý příklad toho, že vozy mohou mít mnoho společného pod sebou, ale vypadat a působit zcela odlišně. Prologue působí jako Honda, přestože má kořeny v GM.

Zdroje: motor1, TowPoint