Nový ostrov v Japonsku z lávy a trosek

Letecký pohled na nový ostrov v západním Pacifiku: Japonsko se skládá z více než 14 000 ostrovů

Nahromaděný z lávy a trosek: v západním Pacifiku se objevil nový ostrov – v průměru měří kolem 100 metrů. Nedávné sčítání lidu ukázalo, že Japonsko má dvakrát více ostrovů, než se očekávalo.

Po sopečných erupcích pod vodou má Japonsko nový ostrov. Podle odborníků ostrov vznikl po sérii erupcí, které začaly v říjnu poblíž ostrova Iwoto, který je součástí ostrovního řetězce Ogasawara v západním Pacifiku.

Fukashi Maeno z Institutu pro výzkum zemětřesení na Tokijské univerzitě potvrdil takzvané freatomagmatické erupce, při kterých se magma dostává do kontaktu s vodou. Sopečné erupce vytvořily pevninu asi kilometr od ostrova Iwoto, která má v průměru asi 100 metrů.

Ostrov jako Snoopy

Maeno sám přeletěl nad oblastí v říjnu. V té době erupce vyslaly oblaka popela a kouře každých pár minut do výšky více než 50 metrů, řekl výzkumník sopky tiskové agentuře Kyodo. V souladu s tím vzduchem létaly úlomky skály a na moři se vznášela lehká pemza, která zbarvila vodu do hněda.

Není to první nový japonský ostrov, který povstal z oceánu. V roce 2013 týdny sopečných erupcí vytvořily ostrov, který se spojil s jiným a vytvořil pevninu připomínající kresleného psa Snoopyho.

Sopečná erupce pod vodou zanechává stopy i nad vodou; Nový ostrov v Japonsku z lávy a trosek
Sopečná erupce pod vodou zanechává stopy i nad vodou

Oblast kolem ostrova Iwoto je považována za zvláště aktivní. Až v roce 2021 tam vznikl po sopečných erupcích nový ostrov. Další erupce následovaly loni.

Oblast kolem ostrova Iwoto by mohla zase zmizet

Co bude dál s novým ostrovem, není jasné. Pokud budou epidemie pokračovat, může dále růst. Postupně by ho však mohla pohltit i zpět voda. V roce 1904, 1914 a 1986 se v regionu objevily také malé ostrovy, které postupně erodovaly a nyní opět zmizely.

Protože nové ostrovy jsou vyrobeny z popela a kamenných úlomků, které jen stěží odolávají vlnám. Pouze opakované proudy lávy mohou vytvořit tvrdší povrch, který odolá erozi.

Japonsko má bezpočet ostrovů – tolik, že i odborníci zjevně jejich počet dlouho podceňovali. Nové sčítání v tomto roce odhalilo, že Japonsko se skládá z více než 14 000 ostrovů – tedy více než dvojnásobku, než se očekávalo.

Japonsko však vždy ztrácí ostrovy jako Esanbe Hanakita Kojima. Ostrov ležel u pobřeží Hokkaida, dokud nezmizel v roce 2018. Prohra nezpůsobila rozruch. Potopení ostrova se stalo veřejně známým, až když autor Hiroshi Shimizu navštívil region a již ostrov nenašel. Pracoval na pokračování své ilustrované knihy „Hidden Islands“.

Zdroj: spiegel, Vapol