Obnovitelné energie zcela nahrazují naftu na jižním pólu

Výzkumníci z Argonne National Laboratory došli k závěru, že obnovitelná energie by mohla částečně nahradit motorovou naftu pro pohon přístrojů. Ale taky poskytování tepla na jižním pólu. Navrhli solární, větrný a energetický hybrid. Ten by mohl snížit spotřebu nafty o 95 % a ušetřit přibližně 1,3 mil. Kč za 15 let, po počáteční investici 220 mil. Kč.

Vědci z Argonne National Laboratory a National Renewable Energy Laboratory (NREL) amerického ministerstva energetiky (DOE) prozkoumali proveditelnost využití obnovitelné energie k napájení stanice Amundsen-Scott South Pole v Antarktidě.

Zařízení, kde se provádějí studie změny klimatu a kosmologie, využívá pouze neobnovitelné zdroje energie k napájení přístrojů. Ale i udržování tepla vědců.

,,Veškerá energie na jižním pólu je v současné době generována motorovou naftou a generátorem,“ řekla Amy Benderová, fyzička v Argonne’s High Energy Physics Division a odpovídající autorka výzkumu. „Ptali jsme se, zda je možné přejít na obnovitelné zdroje. Tato studie se stala počátkem pokusů o tento případ.“ 

Nový výzkum zkoumá možnosti solárních generátorů, generátorů větrných turbín i skladování lithium-iontové energie. Ale i dlouhodobého skladování energie v místě v různých kombinacích, s nebo bez stávající výroby dieselové energie.

„Provedli jsme podrobnou analýzu toho, jaký typ baterie funguje nejlépe v závislosti na tom, zda k napájení používáte sluneční nebo větrnou energii nebo obojí,“ řekla Sue Babinec, vedoucí programu pro stacionární úložiště v Argonne. ,,Typy baterií, které potřebujete pro napájení pomocí obnovitelné energie, nemusí jen vydržet roky. Ale musí především poskytovat energii po velmi dlouhou dobu.“ 

Využití obnovitelné energie k napájení stanice Amundsen-Scott South Pole v Antarktidě

Obnovitelné energie zcela nahrazují naftu na jižním pólu
Solární panely se nasměrují tak, aby zachycovaly sluneční světlo podél obzoru prakticky v kteroukoli denní dobu během australského léta

Tým dospěl k závěru, že nejlevnější systém zahrnuje tři zdroje výroby energie a lithium-iontové úložiště energie. Pro dodávku 170 kW energie potřebné pro stanici navrhuje hybridní systém sestávající ze 180 kW solárních panelů, 570 kW větrných turbín a 3,4 MWh lithium-iontového akumulátorového systému pro ukládání energie.

Výzkumníci odhadují, že tento systém by mohl snížit spotřebu nafty o 95 % ve srovnání s konfigurací s čistě naftovým motorem. Což má za následek zamezení přibližně 1 200 metrických tun uhlíkové stopy ročně. Při použití softwaru NREL pro integraci a optimalizaci obnovitelné energie výzkumníci odhadují, že si systém vyžádá počáteční investici ve výši 220 mil. Kč. Říká se, že investice by se sama vrátila prostřednictvím úspor nákladů na palivo za něco málo přes dva roky. A nakonec by tak ušetřila přibližně 1,3 mil. Kč dolarů za 15 let.

Analýza ,,Techno-ekonomická analýza výroby obnovitelné energie na jižním pólu“, se publikovala v Renewable and Sustainable Energy Reviews.

„DOE a univerzity po celém světě se snaží dekarbonizovat našich šest kontinentů,“ řekl Ralph Muehleisen, hlavní stavební vědec a manažer skupiny pro Buildings & Industrial Technologies v Argonne, „Začínají se teprve dostávat do Antarktidy, takže nyní skutečně poprvé mluvíme o dekarbonizaci světa.“