Yoke je nyní velmi drahá varianta

Řízení s Yoke Tesla přišlo bez většího předchozího varování a přistálo v sedanu Model S v roce 2021. Právě když automobilka připravovala aktualizaci pro tento nyní již deset let starý model. Přišlo také zdánlivě bez předchozí poptávky po takové funkci ze strany kupujících.

Zpočátku nabízený jako standardní prvek v Modelu S bez možnosti volby běžného volantu. Yoke rychle vyvolal smíšené reakce fanoušků a majitelů Tesly. Na YouTube se objevilo poměrně dost videí, která ukazují některé nedostatky, ale i některé výhody, jako je možnost lépe vidět na přístrojovou desku.

Řada pozorovatelů z oboru však brzy upozornila, že Yoke funguje ve vozech Formule 1. Důvod je jednoduchý – poměr řízení je dramaticky odlišný a vyžaduje mnohem méně než 360 stupňové otočení od zámku k zámku.

Naproti tomu v Teslách vyžadoval Yoke několik otáček volantem, aby přešel od zámku k zámku, což bylo pro jízdu ve městě a manévry v těsném prostoru výrazně méně výhodné. Při přidávání Yoko Tesla také odstranila páčku sloupku, která ovládala jízdní režimy, a přesunula tuto funkci na dotykový displej.

Jak reagovala Tesla na negativní reakce na Yoko?

Automobilka na to nakonec zareagovala tím, že z volantu nakonec udělala volitelný prvek za 250 dolarů (5 700 Kč), nikoliv standardní položku. Nicméně až poté, co se s volantem prodalo poměrně dost vozů Model S a Model X.

Tesla také začala nabízet dodatečnou montáž kulatého volantu do vozů vybavených Yoke za 700 USD (16 000 Kč). Tím vlastně zpoplatnila majitele, kteří se chtěli zbavit standardního prvku.

Nyní se cena volitelného volantu Yoke vyšplhala na 1000 dolarů (22 000 Kč), což z něj dělá kuriózní a poněkud drahou volbu pro ty, kteří chtějí v Modelu S nebo Modelu X zažít více sci-fi.

Nedávné pohledy do interiéru Tesla Cybertruck zobrazovaly kabinu vybavenou přepracovaným jarem.
Joke se nikdy nedostal do vozů Tesla Model 3 a Model Y, které v posledních několika letech tvořily drtivou většinu prodejů vozů Tesla. Sága s řízením Tesla Yoke se však neodehrávala ve vzduchoprázdnu.

Necelý rok poté, co v roce 2021 přišel modernizovaný Model S s Yoko, předvedla Toyota svůj vlastní systém s napodobeninou, který míří do elektrického SUV bZ4X.

Jedním z hlavních rozdílů mezi oběma systémy bylo, že ten od Toyoty byl součástí systému řízení po drátě, zatímco Tesla jednoduše nabídla jiný hardware. Společnost Tesla v minulosti naznačila, že by ráda vyvinula pro svá vozidla systém řízení po drátě. Ten byl v posledních deseti letech poměrně okrajovou technologií, nabízenou sporadicky a jednou dokonce vyvolal před deseti lety svolávací akci v modelu Infiniti Q50.

Yoke

Zatím není jasné, kam se kolísavý zájem Tesly o Yoko posune. Poslední pohledy automobilky na interiér cybertrucku zobrazovaly kabinu vybavenou upraveným Yoko. Společnost zatím nenaznačila, zda vůbec bude tradičnější volant volitelný. Tuto otázku zodpoví během několika příštích týdnů, kdy se mají zahájit první dodávky vozů Cybertruck. Pokud však nedojde ke změnám v tomto harmonogramu.

Zdroj: caranddriver, Vapol