Viritech Apricale je vodíkový rychlík s výkonem 1000 koní

Inženýrská firma Viritech představila svůj hypercar Apricale s vodíkovým pohonem o výkonu 1000 koní

Inženýrská firma Viritech představila svůj hypercar Apricale s vodíkovým pohonem o výkonu 1000 koní. Tento model navrhl italský specialista na design automobilů Pininfarina.

Apricale do 1000 kg, který produkuje nulové emise, dnes debutoval na festivalu rychlosti v Goodwoodu.

Hypercar se má začít prodávat v omezeném počtu za přibližně 1,5 milionu liber (okolo 43 milionů Kč) před zdaněním, přičemž dodávky se očekávají od začátku roku 2024.

Viritech Apricale jezdí na vodík

Apricale je však zamýšlený především jako demonstrační nástroj pro technologii vodíkových palivových článků Viritech. Technologii plánuje nabídnout třetím stranám pro použití v osobních automobilech FCEV, těžkých nákladních vozidlech, letadlech a lodích.

Má to být „první sériově vyráběný vodíkový hypercar na světě“ a snaží se demonstrovat výhody technologie FCEV oproti konvenčním elektrickým pohonům.

Spoluzakladatel Viritech Matt Faulks, bývalý inženýr Formule 1, exkluzivně pro Autocar, nastínil důvody zaměření Viritechu na vodík: „Když se vydáte cestou baterií, narazíte na dva problémy. Jedním z nich je „prvek hromadného složení“ – čím více energie potřebujete, tím těžší je vůz.

„Druhým je pokračující používání velkého množství surovin při výrobě velmi velkých bateriových sad. Ty jsou potenciálně recyklovatelné, ale i dnes se snažíme dostat lithium zpět tak, aby bylo možné jej znovu použít.“

Faulks dodal, že „jako bývalý chlapík z motorsportu“ nechtěl postavit auto „které váží dvě tuny“. Apricale má za tímto účelem „posouvat hranice technologie“ a vyvinuli jej s důrazem na udržení nízké hmotnosti a na to, aby mohlo být řízení „zábavné“.

Hnací ústrojí FCEV

Problémy s hnacím ústrojím FCEV, jak je vnímá Faulks, se primárně soustředí kolem skladování samotného vodíku a hmotnosti hardwaru. K překonání těchto překážek používá Apricale „vodíkové tlakové nádoby vyztužené grafenem“. Což v podstatě znamená, že zásobníky vodíku tvoří konstrukční prvek podvozku. To snižuje hmotnost a náklady a zároveň zjednodušuje konstrukci.

Společnost Viritech podala patent na tuto technologii, kterou Faulks identifikuje jako „klíčovou součást“ produktů Apricale a budoucích produktů Viritech. Zatímco hypercar má být první automobilovou aplikací této technologie, firma se zaměřuje především na segment užitkových vozidel. A to vzhledem k životaschopnosti hnacího ústrojí FCEV na dlouhé vzdálenosti. Viritech se zaměřuje na dosah kolem 804 km.

Aby však firma demonstrovala flexibilitu svého konceptu, odhalila SUV Tellaro jako „referenční design“. Design ukazuje, jak by relativně lehká technologie FCEV mohla vyhovovat větším (a ze své podstaty těžším) osobním vozům. „Budeme sdílet tento koncept s mnoha výrobci OEM zabývajícími se přechodem na elektrická vozidla, abychom ukázali, jak lze vodíkové SUV převést z konceptu na trh,“ říká Viritech.

Společnost Viritech se zaměřuje na dojezd kolem 800 kilometrů
Viritech Apricale

Říká se, že teoreticky využívá prvky hnacího ústrojí vlajkové lodi Apricale. „Přední motor Apricale se u Tellara používá vzadu,“ řekl Faulks.

Program MIRA

Vznikl vývojový program v MIRA, Warwickshire. Viritech je schopný využít rozsáhlé testovací jednotky na místě, čímž ušetřil značné náklady na výstavbu a homologaci vlastních zařízení. Faulks uvítal „zdroje, které poskytují. A také schopnost poskytovat testovací a inženýrské služby podle potřeby“. To je hlavní důvod, proč je Viritech schopná vyvinout své jedinečné řešení pohonné jednotky.

Timothy Lyons, generální ředitel a zakladatel společnosti Viritech, řekl: „Stát se členem komunity Horiba MIRA se stává pro Viritech zásadní změnou. Okamžitě nás posouvá do velké ligy, pokud jde o technické zázemí a podporu. Což znamená, že nyní neexistuje žádný inženýrský projekt mimo nás.

Vodíková revoluce doplní elektrifikaci mobility a má mít na svědomí 400 milionů automobilů, 20 milionů nákladních vozidel a pět milionů autobusů. A ta revoluce začíná tady.“

Zdroje: autocar, Top Vozíky