Výkonná nabíječka Lotus přidá 142 km za pět minut

S modelem Emira dává Lotus sbohem spalovacím motorům. Na podporu svého rostoucího portfolia elektromobilů zavádí několik nabíjecích řešení

S modelem Emira dává Lotus sbohem spalovacím motorům, protože tento sportovní vůz je fakticky posledním modelem Norfolku s motorem s vnitřním spalováním. Značka vlastněná společností Geely se zavázala, že do roku 2028 přejde na čistě elektrický pohon. A aby toho dosáhla, uvedla již na trh SUV Eletre a sedan Emeya. V plánu je také menší crossover a sportovní vůz s nulovými emisemi. Na podporu svého rostoucího portfolia elektromobilů zavádí britská značka několik nabíjecích řešení, včetně výkonné nabíječky s chladící kapalinou.

Výkonná nabíječka s chladící kapalinou

Ve snaze vyléčit úzkost z nabíjení vyvinul Lotus kapalinou chlazenou stejnosměrnou výkonnou nabíječku. Ta dokáže baterii napájet výkonem 450 kW. V případě modelu Eletre R získáte zpět 142 km dojezdu již po pěti minutách se zapojeným nabíjecím kabelem. Pro srovnání: Supercharger V3 společnosti Tesla doplní baterii za stejnou dobu na 120 km dojezdu, zatímco Hyundai Ioniq 5 vám poskytne 100 km.

Kapalinou chlazená nabíječka stejnosměrného proudu umožňuje při nabíjení výkonem 450 kW zvýšit výkon modelu Eletre R z 10 % na 80 % za 20 minut
Nabíječka obsahuje chladící kapalinu

Kapalinou chlazená nabíječka stejnosměrného proudu umožňuje při nabíjení výkonem 450 kW zvýšit výkon modelu Eletre R z 10 % na 80 % za 20 minut. Při výkonu 350 kW prodlouží dojezd o 120 km za pět minut. Tuto svalnatou nabíječku doplňuje napájecí skříň, rovněž chlazená kapalinou, ideální pro odpočívadla podél dálnic. Lotus také zkonstruoval nabíjecí jednotku, která může podporovat až čtyři elektromobily najednou.

Nabíječky jsou již v provozu v Číně

Tato mimořádně výkonná nabíjecí řešení jsou již v provozu v Číně. Ve druhém čtvrtletí roku 2024 mají být nainstalované v Evropě a na Středním východě. Další země mimo tyto regiony se přidají v pravý čas.

Lotus je součástí impéria Geely, pod které spadá i Polestar. Důvodem, proč tuto informaci připomínáme, je skutečnost, že společnosti Polestar a StoreDot pracují na ještě rychlejším řešení nabíjení. Oba spolupracují na technologii, která přidá 161 km dojezdu za pět minut. Technologie nazvaná extrémně rychlé nabíjení (XFC) se v současné době testuje a inženýři tvrdí, že nezpůsobí degradaci baterie.

Zdroje: motor1, TowPoint