BMW 230i z roku 2022 ve velkém testu

Pokud chcete minimalistické evropské kupé s pohonem zadních kol, 230i je vaše nejlepší – a jediná – volba.

BMW si mělo vybrat jméno a držet se ho. Poté, co lidé pěli chválu na model 2002 z roku 1968, si BMW mohlo říct: „Dobře, odteď naše nadprůměrné kompaktní sportovní kupé pojmenujeme 2002 a nakonec se stane kultovní značkou samo pro sebe.“ Ale ne. BMW dál vyrábělo vozy v idiomu 2002. Radostná malá kupé s pohonem zadních kol, ale jejich názvy byly nevyzpytatelné – 3. řada, 1. řada, 2. řada. Model 325is z roku 1987 mohl být 2002. Stejně tak jakékoli kupé E36, 135i z roku 2008 a nyní BMW 230i z roku 2022.

Kdyby BMW nikdy nepřestalo vyrábět model 2002 – a to v podstatě nepřestalo – byl by to nejnovější model a všichni bychom pochopili, co můžeme očekávat. Tedy nenápadný styl opásaný překvapivým výkonem a špetkou praktičnosti pro čtyři cestující. Model 230i, přepracovaný pro rok 2022, je vozem pro každodenní použití s tajnou bouřlivou stránkou.

Ne že by vypadalo poklesle. Styl 230i je ve srovnání s téměř čímkoli jiným v nabídce BMW v dnešní době výjimečně střídmý. Proporce dlouhé kapoty a krátké palubní desky připomínají řadu 1 a mřížka chladiče je zhruba o polovinu menší než u řady 4.

Podle potřeby má pohyblivé lamely pro optimalizaci chlazení nebo aerodynamiky. Trojúhelníkové větrací otvory ve spodních předních rozích jsou podle BMW funkční a snižují turbulence kolem předních pneumatik. Jinak jsou volitelné M Sport brzdy s modrými nebo červenými třmeny jediným skutečným pávem. BMW se v tomto případě drželo tématu střídmosti, a to včetně rozměrů, které jsou v rozmezí několika centimetrů srovnatelné s kupé řady 3 E46 (to je ta z počátku roku 2000, pokud neovládáte modelový žargon BMW).

BMW 230i
BMW 230i

Hlavní přednosti BMW 230i

Ačkoli BMW udává výkon přeplňovaného 2,0litrového řadového čtyřválce 230i jen 255 koní. (M240i xDrive dostává přeplňovaný 3,0litrový řadový šestiválec o výkonu 382 koní), jedná se o koně BMW, což znamená, že jich značná část unikla do počtu. Z tohoto důvodu se 1 612 kg 230i rozjede na stovku za 5,1 sekundy, což je působivé číslo na vůz, který se neprohlašuje za závodní dragster. S takovými čísly a základní cenou 870 000 korun by 230i mohlo získat několik zájemců, kteří by se vrátili ze Subaru WRX nebo Chevroletu Camaro s motorem V6.

Na rozdíl od těchto dvou vozů má 230i pouze automatickou převodovku s všudypřítomným a schopným osmistupňovým automatem od ZF. A víte co? To je v pořádku. Čtyřválec BMW o objemu 2,0 litru je dostatečně výkonný. Ale není to motor, který byste vytáčeli až do červených otáček jen proto, abyste slyšeli jeho zpěv. A automat nabízí pár šikovných vychytávek, jako je launch control (což není nejrychlejší cesta na 100 km/h) a funkce „sprint“ u vozů s paketem Shadowline. Zatáhněte za levé pádlo řazení alespoň na vteřinu a převodovka spadne na nejnižší možný převodový stupeň, zatímco všechny ostatní systémy řízení motoru se nastaví do režimu maximálního útoku. Tento motor a převodovka jsou však v podstatě jen prostředkem k dosažení cíle, který generuje dostatečnou rychlost, aby se předvedl podvozek a brzdy.

Interiér BMW 230i
Interiér BMW 230i

Největší mínusy

Na letních pneumatikách Pirelli P Zero PZ4 s rozměry 225/40R-19 vpředu a 255/35R-19 vzadu dosáhlo 230i přilnavosti na smykové ploše 0,92 g a předvedlo vyváženost, která je spojena s rozložením hmotnosti mezi přední a zadní nápravou téměř 50 % (50,4 % vpředu, 49,6 % vzadu). S plně vypínatelnou kontrolou stability a volitelným elektronicky uzamykatelným diferenciálem by 230i bylo na autokrosové trati skvělé.

Propracované do detailu
Propracované do detailu

Také jeho brzdy jsou připraveny na celodenní ponořování do zatáček. Nejenže 230i zastavila z rychlosti 110 km/h na pouhých 50 metrech (na metr od výkonu Maserati MC20), ale navíc tak činila opakovaně a bez jakéhokoli ochabnutí. Dokonce i opakované zastavení z rychlosti 160 km za hodinu přineslo konzistentní výsledky a zpomalení o více než 1,0 g.

Protože se jedná o BMW, jsou k dispozici nejrůznější možnosti výbavy. Ale 230i nejlépe funguje s minimem ozdob. Není třeba zabíjet atmosféru throwbacku barevným head-up displejem a červenou kůží Tacora. Standardní umělá kůže SensaTec je dostatečně věrohodná. Pokud si dáte pozor na volitelnou výbavu, můžete si sestavit 230i, které bude stát méně než Toyota Supra 2.0, která používá stejnou pohonnou jednotku. Možná tyto dva stroje nevypadají jako přirození konkurenti, ale 230i poskytuje výkony blízké Supře spolu se zadním sedadlem a méně extrovertním stylem. V našem testu spotřeby paliva na dálnici dokonce dosáhl hodnoty 6,1 l/100km.

Elegantní design
Elegantní design

Závěrem o 230i

Ano, porovnali jsme 230i s mnoha vozy, které ve skutečnosti nejsou jeho konkurenty. Protože co v tuto chvíli je? Minimalistická evropská kupé s pohonem zadních kol nejsou v dnešní době zrovna na prodej. Základní cena Mercedesu C300 Coupe je asi o 250 000 korun vyšší než cena 230i. Pouze jedna společnost se držela tohoto vzorce a vyvíjela ho po celá desetiletí. A i když si můžeme přát například manuální převodovku nebo více zpětné vazby prostřednictvím volantu, podívejme se na to z širšího pohledu. Tento vůz stále existuje a stále poskytuje výkon. Dokáže překvapit, když ho dostanete do jeho živlu. Skutečnost, že to můžeme považovat za samozřejmost, svědčí o tom, proč bychom to neměli dělat. Bez ohledu na to, s čím dalším BMW vyrukuje. Elektrifikovaným, bombastickým, hyperkomplikovaným – jsme rádi, že někdo v Mnichově má svůj hymnus stále otočený na straně 2002.

Zdroje: Car and Driver, Vapol