Cestovní daň v Benátkách začne platit od příštího roku

Turisticky oblíbené Benátky zavádějí daň z cestovního ruchu, aby se pokusily zastavit přeplněnost města o víkendových špičkách

Benátky zavádějí daň z cestovního ruchu, aby se pokusily zastavit přeplněnost o víkendových špičkách. Benátské úřady představily pilotní program svého dlouhodobého plánu zpoplatnit jednodenní návštěvu města. Turistická daň měla začít platit již na začátku tohoto roku, ale musela být odložená kvůli logistickým problémům a obavám, že zasáhne příjmy z turistického ruchu.

Cílem vstupného má být snížení počtu lidí, podpora delší návštěvy a zlepšení kvality života obyvatel.

Proč Benátky zavádějí turistickou daň?

Zavedení turistické daně přichází poté, co Benátky na začátku tohoto roku jen o vlásek unikly zařazení na seznam nebezpečných míst UNESCO kvůli škodám, které nadměrný turismus působí na jejich křehký ekosystém. Členské státy se odvolávaly na navrhovaný nový poplatek za vstup, když se rozhodly Benátky ze seznamu vynechat.

Starosta Benátek Luigi Brugnaro ve čtvrtek uvedl, že poplatek není snahou o dodatečné příjmy. Jedná se spíše o „první experiment svého druhu“. Jeho cílem má být regulace turistických toků v jednom z nejnavštěvovanějších míst na světě.

Cílem poplatku je motivovat návštěvníky, aby se vyhýbali obdobím s vysokou návštěvností a přicházeli v jiné dny
Benátky zavádí od nového roku turistickou daň

Cílem poplatku je motivovat návštěvníky, aby se vyhýbali obdobím s vysokou návštěvností a přicházeli v jiné dny. „Naší snahou je vytvořit město, ve kterém se bude lépe žít,“ řekl na tiskové konferenci, kde byl pilotní program představen.

Kdy začnou návštěvníci za návštěvu Benátek platit?

Od příštího roku začnou návštěvníci platit cestovní daň za vstup do křehkého města na laguně. Daň činí 5 eur (120 Kč).

Poplatek by měl platit o víkendech a dalších dnech v období od dubna do poloviny července, tedy celkem 29 dní.

Poplatek pro jednodenní návštěvníky má platit ve špičce od 8:30 do 16:00. To znamená, že návštěvníci, kteří přijedou do Benátek na večeři nebo koncert, platit nemusí.

Kdo si musí rezervovat vstupenku na návštěvu Benátek?

Na systém vstupného se vztahuje řada výjimek. Mezi ty, kteří nemusí platit jednodenní turistickou taxu, patří obyvatelé, návštěvníci narození v Benátkách, studenti a pracující, stejně jako turisté, kteří mají rezervovaný hotel nebo jiné ubytování.

Jak si mohu rezervovat vstupenku do Benátek?

Dne 16. ledna má být spuštěná internetová stránka, na které si návštěvníci mohou „rezervovat“ svůj den v Benátkách.

Zájemci o jednodenní výlet zaplatí 5 eur (120 Kč) a získají QR kód. Tento kód Vám poté mohou zkontrolovat na sedmi přístupových místech po celém městě, včetně hlavního vlakového nádraží.

Zájemci o jednodenní výlet zaplatí 5 eur a získají QR kód
Jednodenní vstup do Benátek bude stát 5 eur (120 Kč)

Návštěvníci s rezervací hotelu zadají informace o svém hotelu a rovněž obdrží QR kód. Tím se následně prokáží. Platit však nemusí, protože jejich hotelový účet již má zahrnovat poplatek za ubytování v Benátkách.

Jak Benátky zvyšují udržitelnost cestovního ruchu?

Poté, co výluky COVID-19 zdevastovaly turistický průmysl, se Benátky snaží přehodnotit svůj vztah k návštěvníkům udržitelnějším způsobem a zároveň se snaží motivovat své obyvatele, aby zůstali na místě.

Město muselo přijmout opatření v reakci na neustálý odliv Benátčanů na pevninu.

Po nátlaku UNESCO a ochránců životního prostředí úřady konečně zakázaly velkým výletním lodím proplouvat kolem náměstí svatého Marka a kanálem Giudecca.

Benátky poukazují na dlouhodobější turisty jako na klíč k přežití, protože ti mají tendenci více utrácet.

Brugnaro řekl, že nový příspěvek na jednodenní výlety v žádném případě neodrazuje od celkového cestovního ruchu, ale pouze se snaží o jeho lepší řízení.

Připustil, že program pro návštěvníky může mít pravděpodobně nedostatky a musí se ještě upravit. Řekl však, že po letech studií a rozhovorů nastal čas jej zavést.

Zdroje: euronews, Vapol