Solární články Kaneka pro elektromobily Toyota

Společnost Kaneka uvedla, že se její solární články začnou používat ve střešním skle elektromobilu Toyota Prius PHEV

Společnost Kaneka uvedla, že články se začnou používat ve střešním skle elektromobilu Toyota Prius PHEV. V letošním roce plánuje zahájit dodávky fotovoltaických výrobků do vozidel v plném rozsahu.

Výrobce Kaneka ve spolupráci s Toyotou

Japonská chemická společnost a výrobce solárních modulů Kaneka oznámila, že japonský výrobce automobilů a baterií Toyota Motor Corporation si vybral její krystalické křemíkové solární články o ploše 180 cm² s účinností 26,63 %. Tyto články mají ve své výbavě technologii heteropřechodu a zpětného kontaktu pro nasazení v jednom z jejich elektromobilů.

Společnost Kaneka uvedla, že články se začnou používat zejména ve střešním skle vozu Toyota Prius PHEV. "Naše solární články společnost Toyota vybrala pro jejich automobil již podruhé. Poprvé je použila ve voze Toyota bZ4X," uvedla společnost Kaneka.
Solární články Kaneka se začnou používat na modelu Toyota Prius PHEV

Společnost Kaneka uvedla, že články se začnou používat zejména ve střešním skle vozu Toyota Prius PHEV. „Naše solární články společnost Toyota vybrala pro jejich automobil již podruhé. Poprvé je použila ve voze Toyota bZ4X,“ uvedla společnost Kaneka.

Oblíbenost článků Kaneka

Automobilce Toyota se líbilo zakřivení povrchové konstrukce solárních článků, které umožňuje montáž na karoserii automobilu. Navíc mají články vysokou účinnost konverze a vynikající vnější design naší patentované technologie,“ uvedla společnost Kaneka v prohlášení. Dále uvedla, že konstrukce se zadním kontaktem bez kabeláže na povrchu má vzhled podobný střešnímu sklu vozidla.

Společnost Kaneka uvedla, že články se začnou používat zejména ve střešním skle vozu Toyota Prius PHEV
Solární články Kaneka mají vynikající design a vhodné zakřivení konstrukce pro instalace na automobily

Solární článek společnosti Kaneka je již řadu let uznávaný jako nejúčinnější krystalické křemíkové fotovoltaické zařízení vyvinuté na průmyslové i výzkumné úrovni. V listopadu však čínský výrobce Longi oznámil, že tuto hranici překonal. Dosáhl totiž účinnosti přeměny energie 26,81 % u blíže nespecifikovaného solárního článku s heteropřechodem (HJT). Tento článek je založený na křemíkové destičce plné velikosti a vyrábí se sériově.

Výroba článků od roku 2019 a nová výrobní linka

Japonský výrobce začal v roce 2019 dodávat bifaciální heteropřechodové solární moduly založené na vlastní technologii článků.

Ve své poslední finanční zprávě zveřejněné v únoru společnost Kaneka uvedla, že je připravená během tohoto fiskálního roku zahájit provoz další výrobní linky na heterojunction fotovoltaické panely, aby reagovala na silnou poptávku. „Na jaře letošního roku plánujeme zahájit dodávky fotovoltaických panelů do vozidel v plném rozsahu,“ uvedla.

Zdroje: pv-magazine, TowPoint