Placené funkce se objeví i ve vozech Hyundai

Navzdory odporu Hyundai oznamuje zavedení funkcí na vyžádání (Features-on-Demand, FOD), což je marketingový žargon pro placené funkce

Kdybyste se zeptali deseti lidí, co jim na moderních autech nejvíce vadí, devět z nich by pravděpodobně odpovědělo, že je to předplatné v autě. Platit navíc za odblokování přístupu k hardwaru instalovanému ve vozidle je absurdní. Navzdory odporu Hyundai oznamuje zavedení funkcí na vyžádání (Features-on-Demand, FOD), což je marketingový žargon pro placené funkce.

Vše má na starosti Hyundai Connected Mobility

Tento krok je na programu nově založené společnosti Hyundai Connected Mobility. Tento subjekt, založený v Evropě minulý měsíc, sdružuje programy předplatného pro automobily Mocean a propojených služeb Bluelink. Jihokorejská značka neupřesňuje, které funkce by mohly být blokováné. Tvrdí však, že FOD by měly přínos i pro zlepšení starších vozů.

Marcus Welz, výkonný ředitel divize Hyundai Connected Mobility uvedl, že bude možné vylepšit starší vozy novými funkcemi: „To, co jste často viděli v průmyslu, je starý případ použití, například vyhřívaná sedadla. Tuto funkci zákazníci dostali pomocí nových technologií, jako jsou aktualizace softwaru. Myslím si však, že přínos funkce na vyžádání je přesně opačný: přinést nové placené funkce do starších vozů.“

Zavádění aktualizací softwaru

Měl na mysli zavádění aktualizací softwaru pro zlepšení výkonu stávajícího hardwaru. Například starší elektromobil Hyundai by se mohl stát efektivnějším díky úpravě elektromotorů a akumulátorů. Podobně by se dala zlepšit bezpečnost revizí senzorů. Tato vylepšení by samozřejmě něco stála.

Tento subjekt, založený v Evropě minulý měsíc, sdružuje programy předplatného pro automobily Mocean a propojených služeb Bluelink
Společnost Hyundai Connected Mobility sdružuje programy předplatného

BMW sklidilo silnou kritiku za to, že vyhřívaná sedadla umístila za platební bránu. V menší míře i Mercedes za pokročilejší nastavení řízení zadních kol. Stejně tak to dělá německé Audi s dvouzónovou klimatizací. U některých vozů se čtyřmi kruhy si musíte připlatit také za asistenta dálkových světel a adaptivní tempomat.

Stellantis v placených funkcích vidí hlavní zdroj příjmů

Stellantis odhaduje, že předplatné a funkce na přání se stanou hlavním zdrojem příjmů. Automobilový konglomerát s neméně než 14 značkami si myslí, že do roku 2026 vydělá navíc 4,3 miliardy dolarů ročně. Do roku 2030 má tato částka dosáhnout 21,5 miliardy dolarů díky „nabídce produktů se softwarovou podporou“.

Renault Dacia se předplatným na vyžádání vysmál

Ne všechny značky však naskakují na vlnu předplatného/funkcí na vyžádání ve voze. Nízkonákladová divize Renaultu Dacia se vysmívala BMW a jeho dnes již neexistujícímu předplatnému vyhřívaných sedadel tím, že lidem nabízela při testovacích jízdách v autě láhve s horkou vodou.

Rumunská značka je také proti nucení lidí k nákupu pokročilých asistenčních systémů pro řízení. V Evropské unii je však stále více těchto technologií povinných.