Emeya EV pronásleduje Porsche Taycan

Nový elektrický čtyřdveřový model Emeya vypadá podobně jako SUV Eletre, ale slibuje ještě rychlejší výkony. Sprint na stovku prý zvládne za méně než 2,8 sekundy.

Lotus je britská automobilka známá především lehkými sportovními vozy. Už při vydání více než 2750 kilogramového elektrického SUV Eletre vybočila ze své komfortní zóny. Takže příchod nového Lotusu Emeya EV 2025, ačkoli je to stále zcela jiný vůz než Elise nebo Emira, není v tomto kontextu tak šokující. Nový čtyřdveřový hatchback Emeya, sourozenec Eletry, má podobnou pohonnou jednotku a design. A díky nižšímu a aerodynamičtějšímu tvaru slibuje ještě lepší výkon.

Nejsme si jisti, co přesně má Lotus na mysli, když Emeyu nazývá „Hyper-GT“. Nejspíše má konkurovat vozům jako Porsche Taycan, Lucid Air a Tesla Model S. Jako takový ho Lotus vybavil velkým akumulátorem, konkrétně 102,0 kWh, a výkonnými elektromotory vpředu i vzadu. Očekává se, že standardní sestava nabídne stejný výkon 603 koní a točivý moment 711 N.m jako modely Eletre v nižší výbavě, zatímco vrcholná verze Emeya slibuje výkon 905 koní a točivý moment 988 N.m. V případě, že by se jednalo o standardní sestavu, byla by výkonnostní úroveň vyšší než u modelů Eletre. Tato verze má rovněž dvoustupňovou převodovku jako Taycan.

2025 lotus emeya
Emeya 2025

Emeya a zrychlení

Ačkoli Emeya bude pravděpodobně těžká jako Eletre, Lotus stále tvrdí, že verze s výkonem 905 koní zrychlí na 100 km/h za méně než 2,8 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 254 km/h. Vybavili ho standardním vzduchovým odpružením a má nejrůznější aktivní aerodynamické prvky, jako jsou žaluzie na přední mřížce, zadní difuzor a zadní spoiler, který se vysouvá a vytváří v rychlosti větší přítlak.

Oficiální odhady dojezdu modelu Emeya zatím nejsou k dispozici, ale Lotus tvrdí, že budou podobné jako u modelu Eletre – to znamená dojezd mezi 415 a 500 km v závislosti na konfiguraci. Emeya je také schopna rychlého nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 350 kilowattů.

Interiér vypadá velmi moderně a je obložený materiály včetně Alcantary, kůže Nappa a hliníku. Na palubní desce vyrůstá velký dotykový displej infotainmentu a k dispozici bude také 55,0 palcový head-up displej s rozšířenou realitou. Na obrázku je čtyřmístné uspořádání se zadními kbelíkovými sedadly, ale k dispozici bude také zadní lavice, aby se počet cestujících zvýšil na pět. Zadní víko se otevírá a odhaluje poněkud prostorně vypadající nákladový prostor.

2025 lotus emeya
Emeya – interiér

Lotus uvádí, že výroba modelu Emeya bude zahájena v roce 2024 a do USA se dostane jako model v roce 2025. Ceny budou zveřejněny až později, ale počítáme, že budou začínat na 100 000 dolarech (2,2 milionu Kč), přičemž vrcholná verze s výkonem 905 koní se vyšplhá vysoko nad 150 000 dolarů (3,4 milionu Kč).

Zdroj: caranddriver, TowPoint