Nabíjecí stanice brzy v USA převýší počet čerpacích stanic

Čas i pokrok nelze zastavit. Co se před pár desítkami let zdálo jako nepředstavitelné, se právě teď děje, a to konkrétně v USA. Nabíjecí stanice na elektromobily rostou v USA jako houby po dešti.

Nabíjecí stanice pro elektromobily brzy převýší počet čerpacích stanic v USA
Nabíjecí stanice

Množství stanic v USA

V USA rychlým tempem roste počet nových nabíjecích stanic pro elektromobily. Již brzy bude v celé USA více nabíjecích stanic než klasických čerpacích stanic. Nyní se na území USA nachází mezi 110 000 a 150 000 palivových čerpadel a stanic. K dnešnímu dni se počet nabíjecích stanic pro elektromobily pohybuje okolo 110 000.

Před dvaceti lety začal počet čerpacích stanic klesat. Důvodem bylo, že si lidé začali pořizovat první elektromobily. S počtem prodaných automobilů pomalu také rostl počet nabíjecích stanic. Ještě před deseti lety bylo v USA na silnicích 16 000 elektromobilů. K dnešnímu dni USA eviduje přes 2 miliony EV.

Plánování

Nejdůležitějším úkolem pro americkou vládu bude v blízké budoucnosti výstavba infrastruktury pro nabíjecí stanice. Stěžejní bude rychlost, jakou bude výstavba stanic pokračovat. Nejtěžší bude držet krok s velmi rychle rostoucím počtem EV ve Spojených státech.

Jedna z predikcí uvádí, že během roku 2030 bude na amerických silnicích kolem 30 milionů EV. To by znamenalo výstavbu 478 nabíjecích stanic za jeden den po dobu 8 let. Do konce tohoto desetiletí administrativa prezidenta Bidena se chce postarat o to, aby vyrostlo 500 000 nových stanic.

Studie ohledně nabíjecích stanic zmiňuje, které státy v USA jsou nejlepší a nejhorší, když mluvíme o poměru nabíjecích stanic k počtu EV. Mezi ty nejlepší patří státy Severní Dakota, Západní Virginie a Wyoming, kde se nemusíte bát, že budou stanice plné. Naopak u New Jersey, Havaje a Arizony bude situace opačná. Kvůli hustotě obyvatel nebo přírodním podmínkám se může stát, že se řidič ocitne na plné stanici a počká si, až se některá nabíječka uvolní.

V USA s rostoucím počtem elektromobilů také roste počet nabíjecích stanic.
Nabíjecí stanice

Nevýhody

V porovnání s vozidly ICE mají EV nevýhodu. Zatímco ICE mají průměrný dojezd 360 mil, EV „jen“ 259. Dalším mínusem je doba, která je potřebná k nabití automobilu. To může mít za následek, že vozidla zaberou delší dobu na volných místech na nabíjecích stanicích.

Zdroj: insideevs, towpoint