Perseverance od NASA zahájil hledání života na Marsu

Robot Perseverance od NASA má za úkol hledat stopy po minulém životě na Marsu

Perseverance je robotický vozík od společnosti NASA, který dosáhl důležitého momentu na své misi na Marsu.

V úterý má být šestikolový robot svědkem toho, jak začne stoupat do prastaré delty v kráteru, kde prvně přistál. Začne rolovat do kopce a čas od času se zastaví, aby prozkoumal kameny, které právě hledá. Tyto kameny by měly dokázat život na planetě Mars někdy v minulosti.

Na své cestě zpět nasbírá Perseverance některé z těchto kamenů a umístí vzorky na základnu delty. Cílem je přivézt tento materiál zpět na Zemi kolem roku 2030 k podrobné kontrole.

„Delta v kráteru Jezero je hlavním astrobiologickým cílem Perseverance,“ řekla zástupkyně vědeckého pracovníka projektu Dr. Katie Stack Morganová. „Toto jsou skály, o kterých si myslíme, že pravděpodobně mají nejvyšší potenciál obsahovat známky starověkého života. Mohou nám také říct o klimatu Marsu a o tom, jak se v průběhu času vyvíjelo,“ řekla BBC News.

Rover provedl své velkolepé přistání uprostřed 45 km širokého kráteru Jezero na Marsu 18. února loňského roku.

Od té doby testuje své nástroje a přístroje, létá na experimentálním minivrtulníku a sbírá celkový dojem ze svého okolí.

Ale hlavním účelem robota při cestě na Rudé planetě je vždy studovat obrovskou hromadu sedimentů na západě Jezera.

Perseverance objevilo deltu jezera

Prvotní pozorování Perseverance na zemi, která se zdála dlouho podezřelá, se nyní potvrdilo. Jedná se o deltu jezera.

Delta je stavba vybudovaná z bahna a písku, které řeka vlévá do širší vodní plochy.

V případě Jezera je širší vodní plocha velmi pravděpodobně kráterovým jezerem, které existovalo před miliardami let.

„Řeky, které tečou do delty, přinesou živiny, které jsou samozřejmě užitečné pro život. A pak jemnozrnný sediment, který je přiváděný a uložený vysokou rychlostí v deltě, je dobrý pro zachování,“ vysvětlil vědec mise prof. Sanjeev Gupta z Imperial College London v Anglii.

„Také, pokud je ve vnitrozemí život, může se dostat dolů do řeky a soustředit se v deltě.“

V posledních dnech se Perseverance vymanévrovala na „nájezdovou rampu“ do delty zvané Hawksbill Gap. Jedná se o mírný sklon, který robota vynese do nadmořské výšky několik desítek metrů nad dnem kráteru.

Průzkum delty

Výstup je průzkumný. Perseverance se vydá na „procházku“ a začne hledat nejlákavější delta skálu. Existuje několik nádherně vrstvených, jemnozrnných výstupů.

„Rover má úžasnou sadu přístrojů, které nám mohou říci o chemii, mineralogii a struktuře delty tím, že prozkoumají sedimenty až do velikosti zrnka soli,“ řekla vědecká pracovnice mise prof. Briony Horganová z Purdue Univerzity v Indianě.

„Dozvíme se o chemii tohoto starověkého jezera, zda jeho vody byly kyselé nebo neutrální, zda se jednalo o obyvatelné prostředí a jaký druh života to mohlo podporovat.“

Perseverance se vydá na průzkum, aby odhalil, jestli se v minulosti vyskytoval na Marsu život
Povrch na Marsu

Aby bylo jasno, nikdo neví, jestli někdy na Marsu začal život. Ale pokud ano, mohly by nám to říct tři nebo čtyři kameny, které se Perseverance rozhodne provrtat a uložit na cestu zpět na dno kráteru.

Je nepravděpodobné, že by samotný robot učinil nějaká definitivní prohlášení. Je totiž stejně chytrý jako jeho nástroje. Dokonce i na Zemi, kde víme, že mikrobiální život existuje po miliardy let, je obtížné interpretovat důkazy o jeho nejstarších fosilních formách. Dokonce i sporné.

Zjišťování faktů o životě na Marsu proto musí počkat, až se sbírka hornin roveru přiveze domů. Poté můžeme provést přísné vyšetřování v nejlépe vybavených a největších laboratořích.

„Tvrzení, že na jiné planetě v naší sluneční soustavě existuje mikroskopický život, je obrovské tvrzení. A tak musí být také obrovský důkaz,“ řekla Jennifer Trosper, projektová manažerka NASA Perseverance.

„Nemyslím si, že nástroje, které máme, samy o sobě mohou poskytnout takovou úroveň důkazu. Mohou poskytnout úroveň „myslíme si, že by to mohlo být ono“, a pak přivezeme vzorky zpět na Zemi. Zde použijeme sofistikovanější větší nástroje, abychom se ujistili,“ řekla BBC News.

zdroje: bbc, Vapol