Elektromobily Ferrari mají tvořit 40% prodejů do roku 2030

Italská automobilka Ferrari chce do konce dekády mít prodeje elektromobilů na metě 40 % a výše

Téměř polovina všech prodaných Ferrari má být do konce dekády čistě elektrická. Celkem čtyři z pěti vozů mají být nějakým způsobem elektrifikované, oznámila společnost.

Generální ředitel Ferrari Benedetto Vigna v projevu na Dni kapitálových trhů italské značky uvedl, že ačkoli společnost zůstává oddána spalovacím motorům, včetně používání syntetických paliv k dosažení uhlíkové neutrality očekává, že začne výrazně stavět na příchodu svého prvního čistě elektrického modelu. Objevit by se měl v roce 2025.

Díky kombinaci technologií pohonu má Ferrari nabízet elektromobily na baterie, hybridní vozy a vozy se spalovacími motory na e-fuel.

„Věřím, že spalovací motory mají stále co nabídnout,“ řekl Vigna, „a vyvineme řešení, která významně přispějí ke snížení emisí CO2. Inovace máme v krvi, a tak výzvu postavit Ferrari pro budoucnost s nízkými emisemi přijímáme s obrovským nadšením.“

Vigna řekl, že Ferrari očekává, že do roku 2026 mají být kolem pěti procent jeho prodeje EV, pravděpodobně po prvním roce prodeje EV. Ale při pohledu dále do budoucnosti řekl: „Do roku 2030 se pak zaměřujeme na 20 procent naší nabídky na ICE, 40 procent hybridní a 40 procent plně elektrické.“ Řekl také, že Ferrari plánuje uvedení 15 nových modelů mezi roky 2023 a 2026.

Ernesto Lasalandra, ředitel výzkumu a vývoje Ferrari, uvedl, že mix motorů firmy V6, V8 a V12 se v nadcházejících letech rozšíří. „Nabídka pohonných jednotek se v budoucnu rozšíří,“ řekl. „A to včetně elektrických, vodíkových a alternativních technologií.“ Potvrdil, že některé prvky z projektu Ferrari F1, včetně magnetů, se upraví a přenesou do elektrických pohonných jednotek firmy.

Elektromobily Ferrari

Ferrari plánuje „navrhnout, vyrobit a sestavit“ své vlastní elektromotory. A dále sestavit bateriové moduly v novém závodě v Maranellu. To chce provést v souladu s vlastním přístupem firmy ke svým spalovacím motorům. Nevytvoří však buňky. Lasalandra je popsal jako „komoditu“. Ale řekl, že jeho inženýři se zaměří na to, jak jsou sestavovány a integrovány do vozidel. Tvrdí, že tato politika umožní Ferrari flexibilitu neustále získávat špičkové chemické složení baterií.

Cílem společnosti je každé dva roky zvýšit hustotu výkonu svých elektromotorů o 10 procent. Lasalandra potvrdil, že jeho tým také pracuje na „zvukovém podpisu“ pro elektromobily, stejně jako u spalovacích motorů. „Oba vzbudí pocity a emoce,“ řekl.

Ferrari plánuje navrhnout, vyrobit a sestavit své vlastní elektromotory a bateriové moduly v novém závodě v Maranellu
Ferrari 296 GTB

Lasalandra prozradil, že Ferrari pracuje na technologii Active Suspension, která má snížit těžiště vozu v zatáčkách, zlepšit rychlost a výkon. Společnost výslovně neoznámila, kdy se má systém představit. Nicméně doprovodný zpravodaj silně naznačil, že se objeví na Purosangue. Technologie Active Suspension by mohla být způsobem, jak dát chystanému SUV, které se nám představí v září, ovládání karoserie více v souladu s hodnotami sportovních vozů Ferrari.

První model s elektrickým pohonem

Ferrari uvede svůj první plně elektrický vůz na trh v roce 2025. Tuto zprávu poprvé potvrdil předseda představenstva a generální ředitel značky John Elkann ve výzvě akcionářům na jaře 2021.

Na výroční valné hromadě Ferrari v roce 2021 Elkann řekl: „Pokračujeme v provádění naší strategie elektrifikace vysoce disciplinovaným způsobem. A naše interpretace a aplikace těchto technologií jak v motoristickém sportu, tak v silničních vozech je obrovskou příležitostí přiblížit jedinečnost a vášeň Ferrari novým generacím.

„Jsme také velmi nadšení z našeho prvního elektromobilu Ferrari, které plánujeme představit v roce 2025. Můžete si být jistí, že to je vše, o čem sníte. A že si to inženýři a designéři z Maranella dokážou představit jako mezník v naší historii.“

Zdroje: autoexpress, Towpoint