BMW iX5 Hydrogen do provozu vstoupí v roce 2023

BMW začalo vyvíjet crossover na vodíkové palivové články před čtyřmi lety. Vodíkový model iX5 Hydrogen se již brzy představí veřejnosti

BMW začalo vyvíjet crossover na vodíkové palivové články před čtyřmi lety. Tento projekt se chystá vstoupit do další kritické fáze, když společnost představí první vodíkový crossover BMW iX5 Hydrogen. Automobilka vyrobí necelou stovku vozů a začne je testovat s různými cílovými skupinami, které je uvedou do provozu koncem letošního roku.

Vodíkový model iX5 Hydrogen

BMW Group odebírá jednotlivé palivové články od Toyoty a vyrábí je ve svém vlastním vodíkovém centru v Mnichově. Obě společnosti spolupracují na systémech pohonu na palivové články od roku 2013, což je jen jeden z aspektů partnerství, z něhož vzešel i nový model Supra.

Automobilka integruje systém palivových článků se svou technologií pohonu eDrive páté generace
BMW vyrobí necelých 100 modelů iX5 Hydrogen

Automobilka integruje systém palivových článků se svou technologií pohonu eDrive páté generace. Zahrnuje elektromotor, převodovku a speciálně vyvinutou lithium-iontovou baterii.

Slušný výkon crossoveru iX5

Pohonná soustava dosahuje kombinovaného výkonu 401 koní (295 kW). Podle společnosti dokáže iX5 ujet až 504 km v cyklu WLTP a natankovat palivo přibližně za tři až čtyři minuty. Vůz je vybavený dvěma nádržemi z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny, které pojmou téměř 6 kilogramů vodíku. Model iX5 zrychlí z 0-100 km/h za méně než 6 sekund. Dále dosahuje maximální rychlosti přes 180 km/h.

Výroba nového modelu

BMW začne vyrábět vodíkový crossover iX5 Hydrogen ve svém výzkumném inovačním centru, kde pracuje přibližně 900 lidí. Společnost chce zajistit, aby produkt a výrobní proces mohly být připravené pro sériovou výrobu.

Společnost chce zajistit, aby produkt a výrobní proces mohly být připravené pro sériovou výrobu
Automobilka začne s výrobou ve svém inovačním centru

V srpnu loňského roku BMW prozradilo, že již v roce 2025 zahájí sériovou výrobu vozidel s vodíkovými palivovými články, které vyvinulo společně s Toyotou.

Vodík je v kurzu

Bateriové elektromobily jsou v módě a tradiční automobilky se předhánějí v popularitě Tesly. Některé z nich však pokračují ve zkoumání dalších alternativ k fosilním palivům. Porsche již vyrábí syntetický benzin, zatímco BMW, Toyota a další se nevzdávají naděje na realizaci vodíkového pohonu.

„Vodík je všestranný zdroj energie, který hraje klíčovou roli v procesu energetické transformace, a tedy i v ochraně klimatu,“ řekl Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG. Podle Zipseho je vodík „jedním z nejúčinnějších způsobů skladování a přepravy obnovitelných energií. Tento potenciál bychom měli využít také k urychlení transformace odvětví mobility.“

Zdroje: motor1, TowPoint