Toyota Prius debutuje v Evropě jako PHEV

Toyota Prius páté generace má v Evropě premiéru několik hodin před premiérou nového modelu ve Spojených státech

Toyota Prius páté generace má v Evropě premiéru několik hodin před premiérou nového modelu ve Spojených státech. Zatím si nemůžeme být jisti specifikacemi ani výbavou pro americký trh, ale toto odhalení napovídá, co můžeme očekávat.

Toyota Prius PHEV

V Evropě je nový Prius k dispozici pouze jako plug-in hybrid. Pohonná jednotka zahrnuje čtyřválcový motor o objemu 2,0 l s celkovým systémovým výkonem 220 koní. To je o 99 koní (74 kW) více než u stávajícího elektricky poháněného 1,8l čtyřválce, který dosahuje výkonu 121 koní (90 kW).

Prius plug-in hybrid v Evropě má baterii o kapacitě 13,6 kWh oproti 8,8 kWh v předchozím modelu
Toyota Prius

Prius plug-in hybrid v Evropě má baterii o kapacitě 13,6 kWh oproti 8,8 kWh v předchozím modelu. Jednotka je umístěná pod zadními sedadly. V oznámení Toyoty se uvádí, že dojezd je o 50 % větší než u současné generace. To by naznačovalo dojezd 94,15 km, soudě podle současné hodnoty 63 km ve Velké Británii.

Prius plug-in má být k dispozici s volitelným solárním střešním panelem. V oznámení modelu pro evropský trh není uvedené, zda tento systém zlepší dojezd vozidla.

Vylepšený vzhled

Esteticky vypadá nový Prius důvěrně známě, ale zároveň má svěží vzhled. Design posouvá špičku střechy více dozadu, což vozu dodává vzhled připomínající kupé. Změněné proporce zahrnují snížení výšky o 50 mm a prodloužení rozvoru o stejnou hodnotu. Celková délka je o 46 mm kratší. Šířka se zvětšila o 22 mm.

Design posouvá špičku střechy více dozadu, což vozu dodává vzhled připomínající kupé
Plug-in hybrid Toyota

Interiér

Uvnitř nové Toyoty Priusu se uplatňuje stylistický jazyk Island Architecture se třemi oblastmi: Okolí, Modul řidiče a Plovoucí přístrojová deska. Vzhled je podobný uspořádání v crossoveru bZ4X. Displej přístrojů vyčnívá z palubní desky, místo aby jej obklopoval kryt jako u většiny moderních vozidel.

Středový panel Toyoty Prius se skládá z displeje infotainmentu, který vystupuje z palubní desky. Jediným fyzickým ovládacím prvkem se zdá být knoflík v pravém dolním rohu obrazovky.

Dvojice tenkých výdechů odděluje obrazovku infotainmentu od ovládacích prvků klimatizace. Na ní jsou tlačítka pro ovládání regulace teploty sedadel a nastavení teploty v kabině.

Po této evropské premiéře očekáváme, že brzy získáme k dispozici specifikace modelu ve specifikaci pro USA.

Zdroje: motor1, Top-Nosiče