EV a PHEV: Kalifornský trh roste za pomoci státu!

Zdá se, že v Kalifornii, stejně jako ve zbytku odvětví, se růst prodeje EV a PHEV zpomaluje. Ale i když křivka mírně zpomaluje, rekordy kalifornie stále překonává. V loňském roce si Kaliforňané přivezli domů téměř půl milionu elektromobilů, což představuje 29% nárůst oproti roku 2022. To je téměř polovina všech elektromobilů prodaných v USA v roce 2023. Čtvrtina všech nových aut prodaných v Kalifornii je elektrických.

Předepsaný cíl slunečního státu, kterým je 35% podíl nových vozidel s nulovými emisemi na trhu do roku 2026, se stále zdá být ambiciózní, ale splnitelný. Možná ještě působivější je, že trend masového rozšíření EV a PHEV přichází i přesto, že Kalifornie nadále omezuje slevy na elektrifikovaná vozidla, většinou na základě příjmových limitů.

Federální slevy

V Kalifornii se nadále uplatňují dvě federální slevy. Z nichž každá činí 3750 dolarů (90 000 Kč), za předpokladu, že dané vozidlo splňuje podmínky. K tomu je nutné, aby konečnou montáž dokončili v Severní Americe a aby materiály a komponenty pro baterie pocházely a vyrobili je v zemích, které mají s USA uzavřenou dohodu o volném obchodu. Existuje také maloobchodní limit ve výši 55 000 USD (1,3 milionu Kč) pro osobní automobily a 80 000 USD (1,9 milionu Kč) pro SUV a nákladní automobily. Plný úvěr můžete získat v případě vozu F-150 Lightning nebo Tesla Model 3. Částečnou slevu získáte na něco jako Rivian R1S pod hranicí 80 tisíc dolarů (1,9 milionu Kč).

Pro větší omezení slev směřující na nákupy luxusních vozů, je federální úvěr omezený příjmovou hranicí mezi 150 000 a 300 000 dolary (3,5-7 miliony Kč). Tento federální program fakticky nahradil kalifornský projekt slev na čistá vozidla. Ten Kalifornie zahájila v roce 2010. Od 8. listopadu 2023 již není program CVRP k dispozici.

V Kalifornii je však zavádění EV a PHEV stále na prvním místě, zejména v San Francisku. Z velké části je to dáno bohatstvím. Je mnohem snazší přejít na elektromobily, pokud na ně máte finance a máte doma nabíječku.

Kalifornský úřad pro ochranu ovzduší (CARB) se proto ve svém dalším opatření snaží podpořit přechod na elektromobily u rodin se středními a nižšími příjmy. Úspěch či neúspěch těchto programů pravděpodobně ukáže, jakým směrem se bude ubírat další zavádění elektromobilů v USA obecně.

Program: EV a PHEV pro všechny! (Clean Cars 4 All)

Vzhledem k tomu, že díky federálním daňovým slevám se nákupy nových EV a PHEV jeví jako cenově dostupnější, nový program CARB se snaží podpořit přechod na elektrifikaci na trhu s ojetými vozy. Její program Clean Cars 4 All se váže na příjem. Poskytuje podporu v hodnotě 5000 až 9500 USD (120 000-225 000 Kč) na nákup hybridu nebo elektromobilu ne staršího osmi let při výměně staršího vozidla.

Tento program, který je v současné době dostupný v pěti kalifornských okresech zabývajících se ovzduším (příkladem je Drive Clean v okrese San Joaquin), má nejrůznější omezení. Příjem je omezený na 400 % federální úrovně chudoby USA (v některých okresech je nižší). Zpočátku je zaměřený na konkrétní oblasti s nízkými příjmy.

Celkový cíl je podobný starému federálnímu systému náhrad za automobily (CARS), známějšímu pod názvem „Cash for Clunkers“. Smyslem je uhradit rodinám s nízkými a středními příjmy vyšší náklady na hybridní vozidlo nebo vozidlo BEV ve srovnání s běžným vozidlem se spalovacím motorem.

Pro snazší orientaci v poněkud nepřehledných předpisech nabízí CARB stránku s vyhledáváním pobídek podle PSČ. Podobný vyhledávací zdroj provozuje také Plug-In America.

Elektrifikaci kalifornského vozového parku osobních vozidel nebudou i nadále pohánět jen slevy, ale i samotná ozvěna CVRP. Tím, že CVRP podpořil zavádění EV a PHEV, a to i zpočátku u bohatších kupujících, vytvořil počáteční poptávku po elektrifikaci, která nyní přijde na trh s ojetými vozidly.

Každý, kdo si pronajal elektromobil s využitím kalifornských státních kreditů, odevzdá své vozidlo za dva nebo tři roky a toto vozidlo se nyní stane součástí nabídky ojetých vozidel. Federální slevy pravděpodobně podpoří trvalou poptávku. Nicméně nabídka na trhu ojetých vozidel učiní EV a PHEV dostupnějšími. Dalším problémem samozřejmě je, jak tento elektrifikovaný vozový park udržet nabitý.

Nabíjecí aplikace

Pravděpodobně největší překážkou pro přijetí EV a PHEV je možnost nabíjení doma. Pokud můžete, pak je to skvělá zpráva: je to jako mít vlastní osobní čerpací stanici. Pokud ne, jste odkázáni na nabíjecí infrastrukturu. Ta není zdaleka tak robustní a rozšířená jako čerpací stanice, na které jste pravděpodobně zvyklí.

Podporu zde poskytnou výrobci, kteří chtějí prodávat více elektrických vozidel, jako je tomu v případě nedávného partnerství mezi BMW, GM, Hondou, Hyundai, Kiou, Mercedesem a Stellantisem. Dále se díky širokému přijetí konektoru NACS (North American Charging Standard) konečně zbavíme některých dohadů ohledně nabíjení. NACS není nejlepší volbou pro rychlé nabíjení, podobně jako VHS nebyl lepší než Betamax, ale v určitém okamžiku si průmysl musel vybrat jeden formát, a to také udělal.

Kalifornie proto uvolňuje přibližně 38 milionů dolarů (900 milionů Kč) na podporu instalací nabíječek ve čtvrtích s nižšími příjmy po celém státě. Dostupnější a spolehlivější možnosti nabíjení jsou pro vlastníky elektromobilů s nízkými a středními příjmy ještě důležitější než pro ty, kteří si elektromobily pořizují dříve. Ti si často mohou dovolit luxus času na shánění funkčních zásuvek. To většina lidí nemá.

Do té doby, než se rozroste nabíjecí infrastruktura, představují hybridy pro spotřebitele snadnější volbu elektrifikované dopravy. A v Kalifornii se kupující setkávají s mrkví i klackem.

EV a PHEV

Velký tlak na EV a PHEV

Kalifornie má dvě velké zbraně, které Kaliforňany donutí k efektivnějším a ekologičtějším automobilům. Jsou doprava a ceny pohonných hmot. Dopravní špička je dnes v Los Angeles v podstatě nepřetržitá. Přístup do jízdních pruhů pro vysokou obsazenost je pro majitele elektromobilů a hybridů velkým přínosem.

Podívejte se na Norsko, které se často považuje za skandinávský ráj pro elektromobily. Jedním z hlavních tlaků, které kupující přiměly k zavedení bateriových elektromobilů, bylo vyhnutí se mýtnému a možnost používání pruhů pro autobusy ve městech, jako je Oslo. V Kalifornii je výjimka z jízdních pruhů pro vozidla s vysokou obsazeností skvělou výhodou. A protože jsou ulice stále více vytížené, je téměř nutností.

Co se týče cen pohonných hmot. Západní pobřeží je kromě Havaje trvale nejdražším místem, kde lze koupit galon paliva v USA. Obavy o životní prostředí jsou sice druhořadé. Nicméně když vás bolest u pumpy zasáhne přímo do peněženky, je volba hybridu s vysokou spotřebou nebo elektromobilu s levnějšími náklady na nabíjení prostě finančně rozumná.

Kalifornie převezme vedení

Kalifornie je již dlouho majákem pro různé typy automobilových trendů. Ať už jde o kulturu hot rodů nebo designové studio CALTY společnosti Toyota, které vdechlo život nejnovějšímu modelu 4Runner. Pokud jde o zavádění elektrických vozidel, je tento stát napřed.

Federální úvěry na EV a PHEV jsou z finančního hlediska v podstatě CVRP ve velkém měřítku pro celé Spojené státy. Přinejmenším v Kalifornii tento program splnil to, co si předsevzal, a nastartoval elektrifikaci na cestu k dosažení ambiciózních cílů. V ostatních státech to ještě potrvá, ale peníze jsou k dispozici.

Úspěch při budování nabíjecí infrastruktury a rozšíření elektrifikace mimo bohatší poštovní směrovací čísla bude klíčem k tomu, aby Kalifornie dosáhla svých cílů pro roky 2030 a 2045. Ostatní státy budou pozorně sledovat, co se osvědčí a co ne. Kalifornie je v čele.