Sleva na Toyota EV a plug-in hybridy bude ukončena

Zdá se, že prodeje zásuvných modelů Toyoty v posledních měsících stačily k tomu, aby automobilka v minulém čtvrtletí spustila období postupného vyřazování federálního daňového dobropisu na elektromobily. Kupujícím zbývalo méně než devět měsíců na to, aby si koupili vozidlo se slevou, jako je elektromobil BZ4X nebo zástrčka RAV4 Prime – v hybridní verzi. A mít možnost požadovat celou částku 178 000 Kč.

Sleva na vozy od Toyoty

U všech svých značek Toyota a Lexus v aktualizaci prodeje vydané v pátek automobilka oznámila, že v červnu prodala 3 876 kvalifikovaných plug-in vozidel. Celkem 17 454 za první pololetí roku 2022. Což je pokles z 28 529 ve stejném období loňského roku.

Hlavně kvůli prudkému poklesu prodejů plug-in hybridu Prius Prime. Podle agentury Bloomberg s odkazem na vlastní údaje ověřené u společnosti to stačí na to, aby automobilka (se zvažovanými Toyotami a Lexusemi dohromady) prošla 200 000 kvalifikovanými vozy, na kterých začíná postupné vyřazování. Toyota ještě nemohla potvrdit, že prošla celkovým počtem. Aktualizujeme a objasníme, zda a kdy se tak stane, protože to může ovlivnit časovou osu nákupu vozidla pro mnoho rodin, které touží přejít na model plug-in.

Sleva na vozy od Toyoty

Jak nastínil IRS, tak postupné vyřazování 30D, Plug-In Electric Drive Credit, začíná pro produkty konkrétní automobilky „ve druhém kalendářním čtvrtletí po čtvrtletí, ve kterém bylo prodáno 200 000. vozidlo“. Přichází sleva. Za předpokladu, že je nyní nad touto hranicí, začalo by období postupného vyřazování Toyoty od 1. října. Přičemž daňový kredit pro elektromobily klesne na 89 000 Kč do 1. dubna 2023. Poté klesne na 44 500 Kč, dokud zcela nezmizí 1. října 2023.

Ekvivalentní daňové kredity pro plug-in hybridy jdou za stejná období na 50 % ze své plné částky. A poté na 25 % z plné částky. Takže zatímco plný sleva/kredit 178 000 Kč RAV4 Prime bude podle stejného plánu. Plný kredit 106 850 Kč za Prius Prime se sníží na 53 429 Kč a 26 726 Kč.

Sleva na vozy od Toyoty

Co sleva zapříčiní?

Je možné že se z Toyota stane třetí automobilkou – po GM a Tesle –, která dosáhla stropu 200 000 vozů. Přičemž Ford a Nissan se k němu také přiblížily. U Toyoty je to o čtvrtinu dříve, než automobilka navrhla při březnovém odbavení. Ale přesně tak, jak jsme očekávali na základě průběžného sčítání od EVAdoption. Toyota a Lexus jsou zvažovány společně pro slevový/daňový kredit na EV. Takže se stejným způsobem postupně ukončuje pro luxusní značku Lexus, se svým plug-in hybridem NX 450h+ a nadcházejícím elektrickým crossoverem RZ 450e.

Lexus RZ 450e

Podle Bloombergu Toyota říká, že milník daňových kreditů pro elektromobily zvýší její náklady a zabrání přijetí aut šetrných ke klimatu. Minulý měsíc se Toyota připojila ke společnostem GM, Ford a Stellantis. A požádala vedení Kongresu o rozšíření daňové úlevy na elektromobily každému, kdo si koupí kvalifikované vozidlo – až do data zániku platného pro všechny produkty EV bez ohledu na výrobce automobilů nebo kumulativní prodeje.

Daňové úlevy

Toyota se již dříve postavila proti návrhům na rozšíření daňové úlevy na elektromobily. Přes bonus, který se vztahoval na vozidla vyrobená v odborech. Později se očekávalo, že daňový kredit pro elektromobily bude součástí balíčku pro usmíření po návrhu zákona o infrastruktuře, ale i nedávno senátor Joe Manchin označil rozšíření daňového kreditu na elektromobily za „směšné“. Předtím měla expanze podporu obou stran v Kongresu.

Jenže v roce 2019 ji vyškrtli z federálního zákona o výdajích na základě „extrémního odporu“ tehdejšího prezidenta Trumpa. Toyota zveřejnila některé pozitivní trendy v hybridním sektoru. Elektrifikovaná vozidla – včetně hybridů, plug-in hybridů, EV a modelů s palivovými články – nyní tvoří asi 25,5 % jeho prodejů, oproti asi 23 % za stejné období před rokem.

Sleva na vozy od Toyoty

RAV4 je pokračující lídr na trhu. Toyota oznámila, že za první polovinu roku dodala 10 153 plug-in hybridů RAV4 Prime ve slevě. Což velmi těsně odpovídá 20 000, které byly podle jejích slov přiděleny pro trh v USA. 40-mpg RAV4 Hybrid vykázal svůj historicky nejlepší prodej v prvním pololetí na 86 673 za šestiměsíční období. Prodej elektromobilu bZ4X právě začíná, ke konci června jich v USA bude celkem 232.

2023 Toyota bZ4X Limited AWD
Sleva na vozy od Toyoty
2023 Toyota bZ4X Limited AWD
Sleva na vozy od Toyoty

Zdroje: greencarreports, Vapol