Kovbojská párty Divokého západu: to je Tombstone

Díky historickým reeenactorům, hraniční architektuře a předstíraným kovbojským přestřelkám máte z návštěvy Tombstone v Arizoně pocit, jako byste cestovali časem.

Žena v šatech ve viktoriánském stylu se zastaví na Allen Street, historickém hlavním tahu Tombstone v Arizoně, místě nechvalně známé přestřelky v OK Corral. O několik sekund později zařinčí na dřevěném chodníku muž ve starodávném maršálském oblečení a rachotí ostruhy. Turisté zvedají své chytré telefony a natáčí akci.

Tombstone leží uprostřed pastvin a podhůří Dragoon Mountains, asi 70 mil (to je přes 112 km) jihovýchodně od Tusconu. Západní budovy s falešným průčelím lemují jeho šestiblokovou historickou oblast, kde mohou cestující naskočit do šarlatových dostavníků tažených koňmi, aby se dostali k památkám, jako je oplzlé divadlo Birdcage Theatre a orientální salón Wyatta Earpa s kovbojskou show v kostýmech.

Scéna přitahuje fanoušky Divokého západu, mnozí z nich jsou oblečeni jako v roce 1882, a ne v roce 2022. Některé dny je až 20 procent lidí v historické zóně Tombstone vyzdobeno oblečením ve stylu 19. století. Většinu kabátů a krinolín nosí salónní barmani nebo profesionální herci. Značný počet místních obyvatel a návštěvníků se ale také nechá pobavit jen tak pro zábavu, inspirovanou tradicí a livrejmi starého západu. 

Není to tak docela cosplay, který zahrnuje zosobnění konkrétní postavy. Namísto toho je to druh volné historické rekonstrukce – a všichni jsou zváni. 

Zde je návod, jak zažít drsné kouzlo Tombstone a proč je to taková kostýmní párty.

Od přestřelek až po turistické památky

Arizona

Nerušený duch dnešního Tombstone připomíná jeho éru rozmachu poté, co se v roce 1877 stala nejrychleji rostoucím městem mezi St.Louis a San Franciskem. Měl obvyklé salony a nevěstince, ale také měl bohatství a sofistikovanost, které podporovaly divadla, debatní klub a kluziště, kde se mladé viktoriánské páry proháněly na bruslích.

Tam, kde se střetnou peníze, moc a hraniční spravedlnost, často následují potíže. Ke konfliktu v OK Corral došlo během nejkrvavějšího úseku přestřelek v západní historii. Tombstone byl nechvalně proslulý přestřelkou v roce 1881 mezi kovboji s dobytkem a profitujícími muži zákona, včetně bratrů Earpových a Johna „Doc“ Hollidaye. Za méně než minutu zemřeli tři muži a zrodila se jedna z nejmocnějších legend Divokého západu. 

Scéna, Divoký Západ, Usa, Amerika, Západ, Divoký, Každý den je v tomto městě kostýmová párty Divokého západu
Scéna z Divokého západu

Osud této oblasti se změnil na počátku 20. století po uzavření stříbrných dolů, kdy se zdálo, že Tombstone je předurčen stát se městem duchů. Ale během turistického boomu, který následoval po druhé světové válce, Tombstone začal přijímat svou kovbojskou mytologii, znovu otevírat salony, muzea a vytvářet další atrakce. Mnoho podniků bylo zaměstnáno falešnými hazardními hráči a salónními tanečníky v barevných (i když ne vždy autentických) kostýmech. Od té doby je cestovní ruch největším průmyslem a zaměstnavatelem města. 

Tombstone – národní historická památka

Podnikavost a nevázanost mohou vytvářet napětí. Služba národního parku 
označila centrum Tombstone za národní historickou památku v roce 1961, kdy se zařadilo mezi nejzachovalejší pohraniční komunity v zemi. Jen o dva roky později inspektor parků upozornil na „nekontrolované zlodějství“, které „rychle ničilo integritu tohoto skvělého místa“. 

Vagón, Krytý, Přeprava, Divoký Západ, Sklíčidlo, Poušť, Kovbojská párty Divokého západu: to je Tombstone
Přeprava – vagón z Divokého západu

Na počátku 21. století Tombstone téměř ztratil svůj status mezníku, když jej ministerstvo vnitra USA upozornilo na historické nepřesnosti. Majitelé firem měli budovy v nouzi, a aby vypadaly starší, označili současné stavby daty z 19. století a natřeli stavby nepravými barvami.

V těchto dnech se turisté valí do Tombstone, aby viděli atrakce včetně stříbrného dolu Goodenough z roku 1878 a hřbitova Boothill Greaveyard (obnoveného z městské smetiště). Milovníci historie tíhnou ke státnímu historickému parku Tombstone Courthouse, viktoriánské budově z červených cihel, přeměněné na městské muzeum.

Rekonstrukce OK Corral hostí tři falešné přestřelky denně. Herci, kteří si hrají na muže zákona, mají natažené kníry a elegantní černé prachovky; kovbojští psanci nosí klobouky se širokou krempou.

Oblečte se jako ze starého západu

Náhrobní kámen je ve dvou krocích mezi přesným historickým výkladem (replika šibenice soudní budovy) a kempy na Divokém západě. A je jako zipline, kde moderní pistolníci střílí na cíle laserovými pistolemi.

Pro mnoho obyvatel a turistů to znamená ocenit minulost města obléct si kostýmy inspirované starým západem. O víkendech může nezpevněný pěší úsek Allen Street připomínat hraniční módní přehlídku.

„Hraní na západě se stalo populárním už téměř přes 140 let,“ říká Betsy Gaines Quammen, historička a autorka připravované knihy True West: Sorting Realities on the Far Side of America. „Přehlídka Divokého západu Buffalo Billa přilákala obrovské publikum, když měla zahájení v roce 1883. Jen si myslím, že se má pochopit, že myšlenka „divokého západu“ se zakládá na mýtu.“

Většina reenactors využívá západní archetypy: kovbojové, muži zákona, prospektoři, průkopnice. Důchodce Cole Clayton, který se přestěhoval do Tombstone, aby se připojil k jeho reenactmentové scéně, často tráví celý den procházkou po městě a vydává se za kovbojského loupežného barona (provázková kravata, nařasená košile) nebo prošedivělého pistolníka (kožená vesta, velký klobouk). „Je to země fantazie – lidé se oblékají každý den,“ říká. Setkávám se se všemi turisty, říkám ‚ahoj‘ a pak to zopakuji další den.

Náhrobek, Arizona, Amerika, Vesnice Na Západ, Panoráma
Náhrobek – Tombstone

Jiní, včetně Charlese Hancocka, odhalují méně známé části historie USA. Ve svém kabátu z pytloviny, jezdeckých botách a válečném klobouku vykládá Buffalo Soldiera, člena jednoho z černošských vojenských pluků organizovaných v roce 1866, krátce po občanské válce. „Shromažďujeme tolik informací, kolik jen můžeme, abychom mohli vyprávět příběh o jejich úspěších,“ říká Hancock.

Vlastnoruční výroba dobových oděvů

Stejně jako nadšenci z občanské války na východním pobřeží USA, mnoho z těchto reenactors jde hodně daleko, aby fakticky vylíčili minulost. Někteří si vyrábějí své vlastní kostýmy z dobově přesných kaliko nebo vzorů převzatých z dekonstruovaných starožitných oděvů. Jak říká Linda Penn, reenactor a dokonalá švadlena: „Snažíme se vrátit čas a představit jej tak blízko, jak jen to jde. Snažíme se o autenticitu.“ Jiné se hodí k replikám oblečení ze starého západu z obchodů včetně Spur Western Wear, Tombstone Antique Mall a Vintage Cowgirls of Tombstone.

To, co si nadšenci oblékají, často nevypadá jako scéna z Deadwooda nebo Once Upon a Time in the West . „Šaty nebyly nikdy s hlubokým výstřihem až po 17:00,“ říká reenactorka a kadeřnice Sunny Quatchon (která sama upřednostňuje róby a klobouky s peřím). „Během dne byly dokonce i noční dámy zapnuté.“

Západ, Divoký, Kráva, Kovboj, Západní, Kůň, Čepice, Kovbojská párty Divokého západu: to je Tombstone
Kovboj

Ty šněrovací korzety, které nosí někteří zaměstnanci salonu nebo lidé pózující v mnoha starých městských fotoateliérech? Nikdy je neviděli mimo budoár. Quatchon vysvětluje, že šly pod dámské oblečení, nikoli navrch, jak jsme si zvykli vídat v hollywoodských westernech.

Kde najít kovbojské cestovatele v čase

Někteří cestovatelé v čase procházejí v kostýmech kolem Tombstone každý den. Své šance na setkání nebo focení však zvýšíte návštěvou druhou nebo čtvrtou neděli v měsíci. A to, kdy se členové skupin Vigilletes a Vigilantes reenactor shromažďují podél Allen Street. Lidé v historickém hávu se také účastní každoročních akcí. Jako jsou Wayatt Earp Days v květnu a Helldorado Days v říjnu.

Návštěvníci mohou zamířit do Biskupského chrámu sv. Pavla každou neděli, kdy mnoho farníků navštěvuje gotický nepálený kostel na divokém západě. Wyatt Earp pomohl financovat strukturu z roku 1882 penězi, které získal z toho, že setřásl dealery karet ve svém vlastním salonu. Nyní je v Národním registru historických míst. A stále má původní belgická vitrážová okna a tlusté střešní trámy stažené z pohoří Chiricahua volským povozem. Za ní je v historické chalupě malá expozice ženského oděvu z 19. století.

Při svých pravidelných víkendových návštěvách z nedalekého Tucsonu se Penn rozhodne navštěvovat bohoslužby v St. Paul’s. Nedávno v neděli se ocitla mezi 40 dalšími věřícími ve viktoriánském nebo edwardiánském stylu. „Byl to skvělý zážitek,“ říká. „Samozřejmě předstíráme, že jsme v tomto časovém rámci.“ Ale když jsme byli všichni spolu, připadalo mi to skutečné.“

Zdroj: nationalgeographic, Vahttp://www.vapol.czpol