Hyundai Casper Van nejroztomilejší užitkový automobil?

Hyundai Casper Van

Užitkový crossover zní sice poněkud zvláštně, přesně tímto směrem ale vykročil korejský koncern Hyundai. Vyhodil ze svého nového mini zadní sedadla, na okna nahodil mříže a stvořil model s názvem Hyundai Casper Van. Malé praktické autíčko pohání výlučně atmosférický litrový tříválec o výkonu 76 koní. Překvapivě jiná není ani standardně dodávaná převodovka, takže i v tomto případě dostanete jen čtyřstupňový automat. Stylová mikro-dodávka je dlouhá pouhých 3,6 metru a stojí podobně jako civilní model.

Nový Hyundai Casper Van působí na domácím korejském trhu obrovský poprask. První den ho koupilo téměř 20 tisíc zákazníků. Není divu. Miniaturní crossover je tam dostupný v základu za zhruba 250 000 korun, za které dostanete 3595 mm dlouhé, 1595 mm široké a 1575 mm vysoké čtyřmístné autíčko s rozvorem 2,4 metru. A nově vám ho Hyundai prodá i v užitkovém provedení s dodatkem Van.

Rozměry „oholeného“ modelu zůstaly v zásadě stejné. Zvenčí se od běžného provedení odlišuje jen 15 palcovými plechovými ocelovými disky, chybějícím střešním nosičem a jednodušším lakováním.

Ten hlavní rozdíl samozřejmě objevíte po otevření dveří. Zezadu zmizely sedačky a z bezpečnostních důvodů přední sedadla i všechna okna od nákladu oddělili ocelovými mřížemi. Za zadními dveřmi naleznete nákladový prostor o maximálním objemu 940 litrů, což na auto této velikosti vůbec není špatné číslo.

Technické specifikace modelu Hyundai Casper Van

Pod přední kapotou lehkého užitkového vozidla pracuje litrový atmosféricky plněný tříválec o výkonu 56 kW (75 koní). Točivým momentem 95 newtonmetrů a sílu pohonné jednotky přenáší na přední kola čtyřstupňová automatická převodovka.

V Koreji se Hyundai Casper Van prodává za cenu základního osobního modelu. V jeho výbavě musíte oželet nejen zadní lavici, ale také dotykovou obrazovku multimediálního systému a pár dalších detailů. Ve skutečnosti však Van není taková „socka“, jak by se mohlo zdát.

V jeho výbavě naleznete diodová světla, zadní parkovací senzory, 4,2 palcový digitální přístrojový panel, bluetooth, konektor USB, dva reproduktory, tempomat a dokonce automatický systém přepínání dálkových světel, asistenta, který vás podrží v jízdním pruhu či techniku schopnou zabránit kolizím automatickým brzděním.

Hyundai Casper Van
Interiér modelu Hyundai Casper Van

Příplatková výbava pak jako kdyby vypadla z kteréhokoli luxusního auta vyšší třídy. Objednat si můžete vyhřívaná i ventilovaná sedadla čalouněná kůží, vyhřívaný volant, elektro-chromatická zpětná zrcátka, podélné nosníky střešního nosiče či jiný přední nárazník.

Trochu komplikovanější to je, pokud jde o prodej tohoto auta mimo domácí trh. Korejci jsou na konkrétní informace poměrně skoupí, s ohledem na stále menší nabídku malých aut v Evropě je ovšem velmi pravděpodobné, že se toto auto může jednou objevit i u nás. Tím spíše, že pro užitkové modely máme emisní limity přece jen o něco benevolentnější. Háček je akorát v tom, že Hyundai bude chtít nejprve uspokojit hlad domácích motoristů, takže termín možného exportu do EU je nyní ve hvězdách.

Zdroje: ProfiCars, Vapol