Subaru Outback – recenze

Stejně jako texty Credence Clearwater Revival může být neúspěch Subaru Outback ve Velké Británii těžko pochopitelný. Uspokojuje požadavky kupujících moderních aut, přesto lidé kupují téměř cokoli jiného.

Subaru v polovině roku 2021 tvrdilo, že jde o nejrychleji rostoucí značku SUV v Británii, ale toho je mnohem jednodušší dosáhnout, pokud se potýkáte s nízkými objemy prodejů. V dubnu 2022 údaje SMMT ukázaly, že počet nových Toyot registrovaných ve Spojeném království byl 6 098. U Subaru to bylo 72.

Subaru nicméně uvedlo na trh novou verzi Outbacku, která stále slibuje, že bude mimořádně užitečným vozem pro každého, ale nikdo jej nekoupí.

Není Outback vhodnější pro Austrálii a USA?

To je určitě místo, kde je populární, i když to neznamená, že Outback je nevhodný pro Spojené království. Je to robustní kombi v plné velikosti, ale je kratší a užší než Audi A6 Avant, takže velikost není problém.

Co se týče výbavy, není nad čím ohrnovat nos. Masivní 11,6palcová dotyková obrazovka infotainmentu obsahuje brilantně přesný satelitní navigační systém poháněný TomTom a další šťavnatý software, jako je Apple CarPlay/Android Auto, a dokonce i hloupý údaj o údržbě. Vyhřívání sedadel udržuje spodní část a porty USB vpředu a vzadu udržují zařízení nabité.

Hodí se pro rodinu?

Řidiči a cestující rozhodně nebudou chtít prostor navíc. 561litrový zavazadlový prostor Outbacku spolkne spoustu zavazadel, ale jeho skutečné Ace of Spades je obrovské množství prostoru a pohodlí pro lidi.

Sedačky jsou přepychové a velké, ale zároveň poskytují pevné podepření. Jsou extrémně pohodlné a připomínají spíše něco, co byste našli v pořádném luxusním autě. Subaru také zvýšilo linii střechy nad zadními sedadly, aby ušetřilo vysoké pasažéry od bolestí krku.

Subaru Outback

Jak se Outback řídí?

Při rozumných rychlostech je řízení Outbacku skutečně příjemné. Je uvolněný, ale přesný ve svém nastavení. Šlápnete na plyn a možná budete mít pocit, že se auto rozpadne. Na druhou stranu, pokud jedete plynule a klidně, tak je to příjemné auto. Outback plyne jako proud, s překvapivě malým náklonem karoserie a řízením, které je těžší, než se očekávalo.

To je částečně vysvětleno, protože zatímco Outback má přiměřeně velkorysé proporce, v porovnání s dnešními standardy není tak těžký. Díky absenci jakéhokoli hybridního systému nebo baterií váží 1 641–1 674 kg v závislosti na úrovni specifikace.

Bez ohledu na povrch, po kterém se převaluje, Outback jezdí dobře. Především proto, že Subaru na něj nenalepilo masivní kola a nízkoprofilové pneumatiky. Je to 18palcový pouze s tímto vozem, spárovaný s pneumatikami 225/60 R18, aby se vyrovnal s blátem, sněhem, mokrou trávou a pupínky na silnici.

Outback to se svým symetrickým pohonem 4WD umí pořádně zaříznout do terénu. Na rozdíl od Volva V90 Cross Country nebo většiny SUV, Outback přichází s více než jen generickým terénním režimem. Subaru X-Mode nabízí režimy pro řadu kluzkých povrchů s automatickým řízením sjezdu z kopce, který pomáhá při nebezpečných úsecích z kopce. Přidejte 213 mm světlé výšky a Outback vás může doprovázet na místa, kam se většina ostatních vozidel nedostane.

Cože? Žádný hybrid?

Nový Outback přichází pouze s jedním motorem: 2,5litrovým atmosférickým benzinovým čtyřválcem Boxer, který je podtočený a nepříliš ekonomický. Výkon 167 koní je poněkud chudokrevný, ale nedostatek točivého momentu je skutečný průšvih. To málo, co tam je nedosáhne vrcholu až do 3800 ot./min., takže to je místo, kde převodovka CVT dává otáčky pokaždé, když chcete provést smysluplnou akceleraci nebo udržet rychlost při stoupání. Uslyšíte bublání palivové nádrže na prázdno.

Nízký točivý moment by tento problém vyřešil a snížil potřebu tlačit akcelerátor do koberce tak často, jako jsme to dělali my.

Outback není výkonné auto, a proto rychlost 0-100 km/h není tak důležitá. Důležitá je však schopnost snadno předjíždět, rychle se vzdálit z křižovatek a něco uvézt. Outback tyto věci umí.

Subaru Outback

Pokud jde o spotřebu paliva, naše směs převážně venkovských silnic a dálnic vrátila průměr 8,3 l/100km. Ale údaj, který zahrnuje jízdu ve městě, je kolem 7,8 l/100km, pokud jste opatrní.

Převodovka CVT je v dnešní době preferovanou převodovkou Subaru, která má maximálně využít výkon motoru a zvýšit spotřebu paliva. CVT na Outbacku je lepší než většina ostatních, ale stále se pomalu rozjíždí z klidu a při pokusu o předjíždění. Proto je to nepříjemné.

Kolik stojí Outback?

Všechny tři úrovně specifikací dostupné na Outbacku stojí méně než 1 155 000 Kč. Špičkový model Touring, který jsme testovali, je dodáván se sadou, stejně jako nejzákladnější limitovaný model za 980 000 Kč. Jediné pozoruhodné věci, které Limited postrádá, jsou satelitní navigace, audio systém Harman Kardon a kožená sedadla Nappa.

Od robustních kombi všichni ostatní upustili, a protože Outback má skutečné terénní schopnosti, nejlepšími konkurenty jsou dnes modely jako Toyota Land Cruiser, Land Rover Defender a Jeep Grand Cherokee. Koneckonců, většina ostatních zvednutých kombi jako A6 Allroad a Mercedes třídy E All-Terrain je ve Spojeném království mrtvá, přičemž Volvo V60 a V90 Cross Country dvě z mála zbývajících.

Ve srovnání s nimi je Outback lákavou nabídkou i se svými nedostatky v pohonném ústrojí, a to díky cenovce pod 980 000 Kč. Zdvořilým chováním na silnici a proporcím, které nejsou tak podstatné.

Subaru Outback: verdikt

Částečně kvůli svému staromódnímu motoru a mírně ošoupané převodovce už Outback působí zastarale. Jedná se o vůz, který uvedli na trh před pěti nebo deseti lety.

Je to škoda, protože zbytek auta je docela dobrý. Je prostorný, aniž by byl masivní. Relaxace při řízení bez ztráty angažovanosti, funkcemi nabitý, aniž by byl složitý. Stylový, aniž by byl pompézní.

Pokud by Subaru modernizovalo motor a zlepšilo převodovku, Outback by se dal mnohem více doporučit.

Zdroj: carmagazin, top-voziky.cz