Guatemala nejlepší místa – od Mayských ruin po sopky

Guatemala

Guatemala, epicentrum mayské kultury ve Střední Americe, je proslulá svými dramatickými sopkami, černými písečnými plážemi, biologicky rozmanitými džunglemi, prosperujícími mayskými městečky a ohromujícími ruinami Tikalu.

Je tu spousta zajímavostí. Bohaté přírodní zajímavosti země doplňuje městský půvab Antiguy, bývalého hlavního města země z dob Španělska. Návštěvníci tam najdou jedno z nejlepších jídel a nejkrásnější architekturu ve Střední Americe.

Vše v Guatemale má nádech mystiky, od živé mayské kultury v Chichicastenangu až po klidné vody jezera Atitlán se strážným prstencem sopek. Jeden výlet vás pravděpodobně upoutá na celý život. Takže zde představujeme nejlepší místa, která můžete navštívit a zažít dobrodružství v Guatemale, zemi věčného jara.

Antigua

Nejlepší pro poznání architekty, historie a sopek.

Antigua, vzdálená pouhých 45 minut jízdy od hlavního mezinárodního letiště, je první a poslední zastávkou většiny cestovatelů v Guatemale a málokdy zklame. Toto okouzlující město s dlážděnými ulicemi a barevnými domy je obklopeno vysokými sopkami, z nichž nejpůsobivější je El Fuego („oheň“), jejíž strmé svahy jsou pravidelně poznamenány nízkými erupcemi.

Antiqua je místem, kde můžete pózovat pro selfie pod ikonickým Arco de Santa Catarina. Také nakupovat mayská řemesla, pořizovat úžasné fotografie pouličních scenérií a koloniální architektury lemované sopkami, studovat na kurzech španělštiny a doplnit energii v mnoha vynikajících městských kavárnách, restauracích a barech.

V Antigue najdete jedny z nejlepších guatemalských restaurací. Ochutnat můžete vynikající světovou kuchyni i tradiční a současné guatemalské pokrmy. Na nočním trhu si můžete dát vynikající pouliční jídlo, které je cenově výhodné. Vezměte si s sebou chuť k jídlu do útulného butikového hotelu Meson Panza Verde, kde se připravují kreativní pokrmy z místních surovin.

Pokud chcete strávit dny mimo město, vstaňte brzy a vydejte se na pěší túru k nedalekým sopkám Pataya a Acatenango. Pokud si raději přispíte vychutnejte si brunch z místních plodin na farmě Caoba. Je toho tu spousta, co vám vyplní mnoho dní objevování.

Další zastávka při poznávání Guatemaly – Lago de Atitlán

Lago de Atitlán. Ukryté hluboko v západní části vysočiny a lemované třemi vysokými sopkami. Podle některých názorů mluvíme o nejpozoruhodnějším jezeru na světě. Voda tohoto hlubokého a tajemného kráterového jezera se mění na tyrkysovou, tmavě zelenou až tmavě modrou. Barva se mění podle toho, jak se mění denní doba a roční období. Pro jeho jedinečnou krásu je známo, že zde cestovatelé uvíznou na týdny, měsíce nebo dokonce roky.

Jezero obklopují malé vesničky s výrazně odlišnou náladou. Milovníci večírků by měli zamířit do San Pedro La Laguna. Na rozdíl od zájemců o meditaci a jógu, ti si oblíbí klidnější San Marcos La Laguna. Kurzy španělštiny jsou široce dostupné, ale hlavní náplní dne je prostě jen odpočívat u jezera a obdivovat zázraky matky přírody. Mezi energičtější aktivity pro ty, kteří prostě nevydrží sedět na místě, patří paragliding, jízda na paddleboardu a pěší turistika na Volcán San Pedro.

Guatemala nabízí nekonečné možnosti
Guatemala nabízí nekonečné možnosti

Chichicastenango

Chichicastenango, známé také jako „Chichi“. Není jen místem, kde se koná nejpůsobivější mayský trh v zemi, ale má také hluboký historický význam. Město sloužilo jako hlavní obchodní centrum oblasti Quiché před příchodem conquistadorů a tradice lidí přicházejících z horských vesnic obchodovat přetrvává dodnes.

Toto rozlehlé tržní městečko, které se nachází uprostřed svěžích zelených hor na guatemalské vysočině, se každou neděli a čtvrtek, kdy sem přijíždějí návštěvníci na jednodenní výlety od jezera Lago de Atitlán, zaplní obchodníky. Najdete zde labyrint stánků plných místních výrobků, vyřezávaných masek a nádherných textilií. Na trhu nechybí ani tradiční halenky huipil, které tkají a nosí domorodé ženy. Každý region má jiný styl huipilu a složité vzory přírodních vzorů a abstraktních symbolů se tkají tři měsíce až rok.

Mezi další zboží prodávané na tomto atmosférickém trhu patří dřevořezby, kožené výrobky, keramika a nefritové, stříbrné a zlaté šperky. Když už budete v Chichicastenangu, zastavte se v malém archeologickém muzeu, muzeu obřadních mayských masek a stravte nějaký čas pozorováním lidí na kadidlem obložených schodech Iglesia de Santo Tomás.

Guatemala Iglesia de Santo Tomás.
Iglesia de Santo Tomás

Río Dulce a Livingston

Největší guatemalské jezero Lago Izabal je známé svými geotermálně vyhřívanými vodopády a lemujícími mangrovovými porosty plnými divoké zvěře. Jezero se vlévá do řeky Río Dulce, která teče přímo do města Lívingston, rušného centra Garifunů na karibském pobřeží. Mnoho cestovatelů se zde zastavuje na cestě k pobřeží a najímá si loď, která je po řece sveze.

Río Dulce je horká, vlhká a svěží a atmosféra je překvapivě mezinárodní díky řadě přístavů, restaurací a barů podél řeky, které se starají o návštěvníky z řad námořníků. Ubytujte se ve vynikajícím butikovém penzionu Tortugal, který se nachází v přístavu, a nechte se ukolébat vodní hladinou, nebo se nechte vyzvednout a ubytujte se v některém z odlehlejších hostelů na břehu řeky v džungli – Hotelito Perdido je nejlepší volbou.

V Guatemale nesmíte vynechat ani El Petén a Tikal

Guatemalský departement (provincie) El Petén je jedním z biologicky nejrozmanitějších regionů ve Střední Americe. Nachází se zde také vysoké mayské chrámy Tikal. Ruiny tohoto starobylého města, které se na vrcholu své moci ocitlo v 7. století, jsou ukryty hluboko v džungli, pravidelně je navštěvují opice howler, coatis, aguti a tropické ptactvo. Jsou zahaleny velmi bujnou vegetací. Vyplatí se zde strávit několik dní a prozkoumat oblast kolem krásného, sytě zeleného jezera Petén Itzá.

Na břehu se nachází několik malých obcí. Většina lidí se při návštěvě Tikalu ubytovává v ostrovním městečku Flores. Tam je velmi dobrý výběr hostelů a hotelů, zábavný noční život a dobrá občanská vybavenost. Často přehlížená vesnice El Remate je však další výbornou volbou pro ty, kteří hledají klidnější atmosféru.

El Remate je sice maličké, ale má několik hostelů. Nachází se na mnohem lepším úseku břehu jezera, kde se dá koupat. Jako bonus se vesnice nachází blíže k Tikalu, což znamená rychlejší cestu k ruinám. Na ubytování u jezera a obědy s jezerními rybami se podívejte do dlouholetého hostelu a restaurace Mon Ami a na výbornou italskou kuchyni do Las Orquideas.

Méně známé než Tikal, ale stejně hodné návštěvy, jsou ruiny Yahxa. Jedná se o menší obřadní místo nacházející se mezi dvěma jezery, které je proslulé svými velkolepými západy slunce. Pro dobrodružnější povahy lze prostřednictvím místní cestovní kanceláře Carmelita Tours uspořádat pětidenní túry džunglí do El Miradoru, největšího mayského naleziště ve Střední Americe.

Guatemala ukrývá svá tajemství v džungli
Guatemala ukrývá svá tajemství v džungli

Nebaj a Ixilský trojúhelník

Odlehlá obec Nebaj se nachází v odlehlé vrchovině pohoří Cuchumatanes. Mluví se o ní jako o oblasti Ixilského trojúhelníku. Je to vynikající středisko pro pěší turistiku mimo turistické trasy. Návštěvníci mohou putovat nejvyšším horským řetězcem ve Střední Americe, procházet zelenými vrcholky a údolími, které střídají subtropické lesy a rozlehlé křovinaté oblasti.

Z Ixilského trojúhelníku je možné se vydat na pěší túru do městečka Todos Santos. Městečko, které je proslulé listopadovými oslavami Dne mrtvých. Výlety začínají v Nebaj a dvakrát měsíčně je pořádá vynikající organizace Quetzaltrekkers se sídlem v Quetzaltenangu.

Semuc Champey a Lanquín

Národní park Semuc Champey s klidnými tyrkysovými jezírky a přírodním vápencovým mostem je jedním z nejkrásnějších míst v Guatemale. Dostat se k němu je trochu náročné, ale cesta za koupání a relaxaci uprostřed klidné přírody stojí za to.

Bazény působí poměrně odlehle a mnoho návštěvníků volí ubytování v Lanquínu, vesnici vzdálené asi 45 minut jízdy od Semuc Champey. Tam je občanská vybavenost a několik výborných ubytoven.

El Retiro Lodge je klidnější a stejně hezký, s jednoduchými chatkami umístěnými přímo u řeky. Oba hostely pořádají celodenní výlety k bazénům. Pokud se chcete ubytovat co nejblíže bazénům, hotel Greengo’s nabízí chatky ve tvaru písmene A jen 10 minut chůze od vstupu do parku.

Semuc Champey
Semuc Champey

Laguna Lachuá

Tato idylická laguna se nachází uprostřed národního parku Laguna Lachuá v oblasti Alta Verapaz, kde se pěstuje káva a kardamom, a rychle si získává oblibu jako jedna z nejlepších destinací mimo turistické trasy. K tomuto dokonale kulatému tyrkysovému jezeru, k němuž vede vlhká pěší túra dlouhá 5 km, vedou výkladové stezky a je to krásné místo ke koupání.

Návštěvníci se až k laguně dostanou po pěší túře hustým tropickým deštným pralesem. V němž žijí opice howler, tarantule, pestrobarevní ptáci a květiny. Poté, co se cestou zpotíte, je hluboká chladná laguna ideálním místem, kde se můžete ponořit, zchladit a odpočinout si. V parku není žádná restaurace, takže musíte nést vlastní vodu a jídlo.

Oblíbená pláž v Guatemale Monterrico a El Paredon

Monterrico je oblíbenou pláží Guatemalců a nabízí jemný černý písek, kde můžete odpočívat, koupat se a pozorovat neuvěřitelné západy slunce. Přes den se můžete vydat na prohlídku chráněného mangrovového lesa a pozorovat tropické ptáky a další volně žijící zvířata nebo večer navštívit přírodní rezervaci Tortugario Monterrico, kde od září do ledna pomáhají vypouštět mláďata želv.

Dvě hodiny jízdy autem vzdálená pláž El Paredon je menší z obou pláží, ale díky slušným surfařským vlnám a vzniku skvělých míst k ubytování, včetně hippie-šik pláže Swell, se stává stále oblíbenější. Na tuto pohodovou pláž se vydejte za baťůžkářskou atmosférou, pohodovými kurzy španělštiny, lekcemi surfování a společenským životem v hostelu Driftwood Surfer, kde se každý večer v týdnu něco děje.

Černá pláž se těší oblibě
Černá pláž se v Guatemale těší oblibě

Quetzaltenango

Quetzaltenango neboli Xela (vyslovuje se šaj-la), jak mu téměř všichni říkají, je místem, kde se můžete zdržet. Xela je velkoměsto s atmosférou malého města s pěknými dlážděnými uličkami, rozpadajícími se koloniálními budovami a centrálním parkem lemovaným zdobenou katedrálou, která dodává historickému centru na romantice. Mnoho návštěvníků sem přijíždí studovat španělštinu, pracovat jako dobrovolníci nebo podnikat náročné túry po západní vysočině.

Díky vysoké nadmořské výšce očekávejte příjemně chladné večery, které jsou ideální pro posezení v barech a restauracích osvětlených svíčkami. Studenti španělštiny se tu mísí s dobrovolníky z nevládních organizací a upovídaní místní obyvatelé vám rádi pomohou s časováním sloves. Navštivte restauraci Mandarina na Calle 13-21, kde vám nabídnou nejlepší latté a saláty ve městě. Neodjíždějte, aniž byste ochutnali shecas, místní sladký chléb plněný fazolemi, sýrem nebo džemem, který se obvykle konzumuje k odpolední kávě.

K památkám, které stojí za to navštívit hned za městem, patří horké prameny v lese Fuentes Georginas, mystické Laguna Chicabal – posvátné jezero často zahalené v mlze, ke kterému se dostanete pětihodinovým výstupem na sopku – a dvojice sopek Volcáns Santa Maria a Volcán Santiaguito, které můžete navštívit během celodenního výletu.

Guatemala City

Guatemala City – největší metropole Střední Ameriky. Jak si město užijete, bude záležet na tom, kde strávíte svůj čas.

Pokud chcete zažít historičtější atmosféru, vydejte se do zóny 1, kde se nachází Parque Central a Palacio Nacional de la Cultura, kdysi sídlo diktátora generála Jorgeho Ubica. Park je oblíbeným místem pro pouliční občerstvení a občasnou živou hudbu nebo jen jako místo, kde si můžete na chvíli sednout a pozorovat dění ve městě.

Na jih od zóny 1 se nachází Paseo de la Sexta, pěší zóna plná kaváren, restaurací a obchodů. Zde se nachází slavný hotel Pan American, který si od jeho postavení před více než 70 lety oblíbili revolucionáři, umělci a spisovatelé. Naproti hotelu se nachází neméně slavný bar Portalito, který údajně navštěvoval Che Guevera při každé své návštěvě Guatemaly.

Zóna 4 se proměnila z podezřelé čtvrti plné opuštěných továren v módní oblast s postindustriální atmosférou. Tato část města je ideální pro digitální nomády. Pokud hledáte moderní místo pro práci. Kdysi zchátralé ulice dnes žijí barevným pouličním uměním, uměleckými galeriemi, řemeslnými pivovary a kavárnami, kde se podávají místní fazole, které donedávna vyhrazovali pouze pro vývoz.

Zdroje: Lonely Planet, Vapol