Singer – o rekonstrukci nového vozu Porsche

Singer Porsche

Se šéfem společnosti Singer, Robem Dickinsonem, o rekonstrukci jednoho z nejikoničtějších supersportovních vozů Porsche.

Singer stáhl z obalu svůj třetí vůz. Ano, poté, co Singer přepracoval klasické Porsche 911 a následně odhalil výsledky studie dynamiky a odlehčení, se nyní pustil do pravděpodobně největší ikony v celém archivu značky Porsche. Mocného modelu 911 Turbo. Se zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Singer Robem Dickinsonem o Turbu.

Jak dlouho pracujete na modelu Turbo?

Dva roky. I když upřímně řečeno, vždycky jsem měl v hlavě, že to udělám. Už když jsme začínali. Ale ano, pracoval jsem na ní já s Florianem Flatauem, mým hlavním designérem. Udělali jsme hliněný model ve skutečné velikosti a hodně jsme uvažovali o tom, co je jednoznačně ikonou. A opravdu mnohem ikoničtější, dá se říct, než rané 911, což byly takové křehké věci. Tohle je zřejmější ikona, kterou je třeba oslavovat. Tohle byl plakát 911. A když se dotýkáte něčeho, co je velmi známé a drahé milionům lidí… přistupujete k tomu s jistou dávkou opatrnosti. Musí to působit autenticky, musí to působit jako upřímná reimaginace.

Co vše Singer změnilo?

Pokud byste vedle našeho vozu posadili původní 930 Turbo z roku 1975, bylo by vám jasné, co jsme udělali. Je podstatně širší než originál a správný postoj byl klíčový. Dotkli jsme se každého milimetru vozu – kromě dveří. Součástí problému původního Turba bylo, že podběhy kol slibovaly něco, co kola nemohla dodržet. Měli jste ty báječné, velké svalnaté plochy nad koly, která se snažila ty oblouky vyplnit. Snažili jsme se to ve společnosti Singer vyřešit – máme 18palcová kola se stejnou specifikací pneumatik jako DLS. To nám umožňuje nabízet pneumatiky Michelin Cup2 jako volitelnou výbavu – a Michelin PS4S budou standardem.

Je o něco delší a o něco vyšší. Ve společnosti Singer využíváme poznatky z DLS v oblasti aerodynamiky a také to vyvažujeme vpředu nižším splitterem. Vůz bude pevný jako skála a velmi stabilní, což je vše, o co jsme se v souvislosti s aerodynamikou snažili, není to vůz určený na okruhy.

Jde o správný postoj, správnou muskulaturu, správný konzervatismus, protože si myslím, že musí vypadat jako ze Stuttgartu. A někteří lidé si možná řeknou: „No, to nevypadá moc odlišně“, a pro mě to může být vítězství. Myslím, že lidé musí kolem toho projít a říct si „Páni, takhle hezké jsem Turbo ještě neviděl“.

Porsche od společnosti Singer
Porsche od společnosti Singer

Původní Turbo mělo mezichladič pod spoilerem? Kam ho Singer schoval?

Ano, přesně to udělalo Porsche u motoru 3.3 Turbo, když přešlo na větší motor. Stačí otevřít motorový prostor a vykoukne ošklivý velký mezichladič. Vždycky se mi to nelíbilo, takže inspirováni Aloisem Rufem – jsme chtěli přehodnotit fungování mezichladičů.

Proto najdete uvnitř sacích prostorů instalované na míru vyrobené jednotky vzduch-voda. Ty zásobuje studená vodu z nízkoteplotního chladiče v přední části vozu. Ten najdete namontován za mřížkou chladiče.

Porsche
Porsche

A co prodleva turba?

Ha! Byla to interní debata a mluvili jsme o tom s našimi klienty a někteří z nich říkali: „Bude to mít turbo lag? Můžu dostat nějaké turbo zpoždění?“. Ale víte, že musíme střílet na nejlepší. Takže ne, nebude. Není to honba za nějakým optimalizovaným oldschoolovým turbem. Je to od Singeru honba za optimalizací turbodmychadla s nějakým novým pohledem a nějakou moderní sadou.

Ale myslím, že máme absolutní kontrolu nad tím, jak velkou prodlevu turba máme, takže pokud to někdo chce, myslím, že pravděpodobně můžeme něco vytočit, abychom získali ten autentický pocit „počkejte čtyři sekundy před rozjezdem“.

Ikonický model
Ikonický model

Jaké to bude auto?

Vůz budeme nabízet také s pohonem všech kol. Systémem pohonu všech kol 993, který jsme dobře poznali v modelu Classic. Součástí tohoto úsilí je udělat z něj pro někoho skutečnou perspektivu pro každodenní použití. V mém emocionálně nabitém světě fantazie, se z něj stane skutečné monstrum celoročního vozu. Což je pro mě to, o čem Turbo vždycky bylo, takový talent, kultivovanost a luxus. Což samozřejmě auto dost vzdaluje od všeho ostatního, co jsme dosud dělali. A to je pro nás součástí příběhu. Ozvěna toho, co Porsche udělalo, když uvedlo vůz na trh v roce 1975. Jejich luxusní GT, superauto s tlustými koberci, že?

Porsche Turbo 911
Porsche Turbo 911

Také můj vůbec první zážitek s 911. S vozem jsem se seznámil v roce 1976 jako jedenáctiletý, s černou 930 Turbo 3.0 s červeným tartanovým interiérem. Bylo to zatraceně ohromující, když jsem z něj vystoupil, doslova jsem oněměl. Táta byl nacpaný vzadu, já na sedadle spolujezdce, bylo to úchvatné. Bylo to vlastně ve Wisbechu, přímo ve fenlandech, na těch dlouhých rovných silnicích s 90stupňovými zatáčkami. Vzpomínám si, že jízda byla hrozná, protože silnice byly příšerné, poskakovali jsme a ta věc byla strašně rychlá. To se mi vrylo do mozku. Docela křest ohněm. Tehdy jsem ještě netušil, že bude nějaká společnost Singer.

Zdroje: TopGear, Vapol