Závodní Maserati MCXtrema odhaleno

Hity z Monterey Car Week stále přicházejí a nejnovějším z nich je supersportovní vůz Maserati MCXtrema určený pouze pro okruhy

Hity z Monterey Car Week stále přicházejí a nejnovějším z nich je závodní vůz Maserati MCXtrema určený pouze pro okruhy. MCXtrema vychází z nádherného modelu MC20. Může se však se pochlubit mnohem hranatějším designem, agresivním aerodynamickým paketem a výkonem 730 koní z dvakrát přeplňovaného 3,0litrového motoru V6 Nettuno.

Maserati MCXtrema jen pro okruhy

Závodní Maserati, které má mít premiéru na The Quail, A Motorsports Gathering, se vyrobí v omezeném počtu 62 kusů. V ulicích města tento model rozhodně nenajdete. Pro soukromníky a sběratele však má být MCXtrema důstojným nástupcem modelu MC12 Corsa z poloviny roku 2000. Při přechodu od uhlazeného supersportu MC20 k agresivní okruhové kryse dostane MCX elegantnější a ostřejší karoserii s delší a nižší přední částí zahrnující přední splitter z uhlíkových vláken a vzduchové clony pro optimalizaci proudění pod vozem a kolem něj. Špičaté přední blatníky připomínají legendární Maserati Tipo 61 „Birdcage“ z roku 1959, zatímco trojúhelníkové větrací otvory na škebli zvyšují přítlak.

Závodní Maserati, které má mít premiéru na The Quail, A Motorsports Gathering, se vyrobí v omezeném počtu 62 kusů
Maserati MCXtrema se vyrobí v omezeném počtu

Létající přítlak kolem B-sloupku směruje vzduch k zadnímu křídlu i k průduchům chladiče motoru umístěného uprostřed. Na střeše je také umístěný dělený přívod vzduchu. Ten lemuje výraznou osvětlenou žraločí ploutev, jež zlepšuje stabilitu a směruje vzduch k mohutnému zadnímu křídlu. Nad rozměrným difuzorem se nachází impozantní design zádě se složitou sítí z uhlíkových vláken obklopující výfukové výdechy a zadní světla s motivem trojzubce. Maserati uvádí, že spodní část karoserie modelu MCXtrema je kvůli lepší aerodynamice téměř zcela plochá.

Interiér vozu

Uvnitř vozu MCXtrema se odstranilo vše cizí, aby se snížila hmotnost a řidič se mohl soustředit na svůj úkol. To znamená, že zmizela tradiční přístrojová deska a zůstal pouze účelový konstrukční příčný nosník, ve kterém je umístěné „velitelské centrum“. Volant se může pochlubit 5,0palcovým displejem, tlačítky a otočnými voliči, karbonovou a hliníkovou konstrukcí a hranatým designem rukojeti, který je estetický i ergonomický.

Volant se může pochlubit 5,0palcovým displejem, tlačítky a otočnými voliči, karbonovou a hliníkovou konstrukcí a hranatým designem rukojeti, který je estetický i ergonomický
Volant dostal 5″ displej

Závodní model Maserati MCXtrema je možné přizpůsobit každému zákazníkovi na míru. A to včetně umístění volantu, pedálové skříňky a ovládacích prvků. Důležitým aspektem je i bezpečnost, vzhledem k šestibodovým závodním postrojům a kompletní vnitřní kleci. Příkazové centrum a ovládací prvky na volantu umožní řidiči přístup ke kalibraci řízení a kontroly trakce, časům na kolo, omezovači rychlosti v boxech a komunikačním systémům. A pro ty, kteří se rádi dělí o své zábavné chvíle, objeví se v modelu MCXtrema na přání k dispozici sedadlo spolujezdce, ačkoli pevné jednomístné uspořádání je standardem.

Pod kapotou

Pod monokokem z uhlíkových vláken a strukturou karoserie se nachází verze 3,0litrového motoru V6 se dvěma turbodmychadly, který se nachází v modelu MC20. Turbodmychadla specifická pro MCX dodávají závodnímu vozu 110 koní navíc oproti sériovému vozu, celkem 730 při 7500 ot/min, zatímco točivý moment zůstává na hodnotě 538 N.m. Na rozdíl od sériového vozu má závodní vůz vyšší výkon, který je v porovnání s MCX vyšší. Šestistupňová sekvenční převodovka s garážovou spojkou přenáší výkon na zadní kola přes mechanický diferenciál s omezenou svorností.

Pod monokokem z uhlíkových vláken a strukturou karoserie se nachází verze 3,0litrového motoru V6 se dvěma turbodmychadly, který se nachází v modelu MC20
Pod kapotou se nachází 3,0l motor V6

O kontrolu nad veškerou silou se stará dvoukloubové zavěšení všech kol s geometrií specifickou pro MCXtrema. Čtyřsměrně nastavitelné závodní tlumiče, pružiny a stabilizátory usnadňují specifikaci vozu pro konkrétní trať nebo povrch. Čtyřkolové brzdy z uhlíkových vláken by měly odolávat vadnutí a zajišťovat vynikající brzdnou dráhu.

Ceny modelu MCXtrema zatím neznáme. Avšak Maserati by rádo potvrdilo, že všech 62 kusů se prodalo za cenu přesahující sedmimístnou částku. Výroba modelu MCXtrema začne v druhé polovině roku 2024, dodávky začnou na podzim téhož roku.

Zdroje: motor1, Towpoint