Porsche 911 – z Dánska připravené na restomod rally

Nová Porsche 911

Porche prodává více elektrických sedanů Taycan a Cayenne s pohonem 4×4, než převádí 911 sportovních vozů k rallye. A přesto by ani jedno z těch aut nemělo tak hlubokou žádanost, kdyby Stuttgart od roku 1963 tvrdošíjně nešmejdil se svým podivným sportovním vozem s prckem. 

Porsche samozřejmě prodává nějaké 911. Ale 911 prodává hodně Porsche.

Dánský obchodník

Jan Kalmar je dánský obchodník, který pracoval pro AMG, Porsche a nyní spoluřídí velmi úspěšný prodej automobilů. Na pozadí toho založil jakousi cestovní kancelář s názvem Beyond Adventure.

Ta zve bohaté typy Porsche, aby se proháněly po pouštích a pohořích v upravených starých 911 nebo Cayennes.

A pokud se budete mít tak dobře, že byste si chtěli jeden z vozů koupit, jeho automobilka – Kalmar Automotive – vám ho postaví přesně podle vašich požadavků. 

Začal používat pancéřování podvozku, zvednuté, zpevněné odpružení a renovace pro úsporu hmotnosti na 964 (911 z konce osmdesátých a začátku devadesátých let) a jeho nástupce, pěkné 993. 

Ale pro 911 právě teď je – samozřejmě – restomod 60. let. Vezměte otrhaně starou 964, starejte se o karoserii tak, aby vypadala jako jedna z těch neuvěřitelně elegantních raných 911, a pak tu čistou karoserii naplňte výkonem. 

Singer

Singer je samozřejmě jméno domácnosti, v poslední době vytvořilo úžasnou Porschografii jako DLS. 

Ale je tu také Theon, Workshop 5001, RUF, Gunther Werks, a pokud chcete 911 připravenou na rally, lidé z Tuthill vytvoří jedny z nejlepších na světě.

Specifikace Porsche

Vezměte si jedno Porsche 964. Téměř celé ho vyhoďte do koše (nebo si ho spíše nechte na náhradní díly). Poté jej předělejte panely z uhlíkových vláken. Přidejte ducktail, přednárazový nárazník a zespodu namontujte odpružení.

Porsche
Náhled na Porsche
Porsche, Rallye
Rallye Porsche
Porsche
Porsche

Rallye

Jan Kalmář ví o rallye vše. V roce 2015 vytvořil rekord na 17 000 km Nordkapp na Cape Agulhas rally. To je od severního cípu Norska až po dno Jižní Afriky.

Abyste to dokončili, musíte projet zamrzlé pustiny, arktickou tundru, poušť a několik nebezpečných měst. Místa, kde opravdu nechcete zpomalit a skončit uvízlí s prasklým tlumičem. 

Rallye, Wrc, Racc Catalunya 2015, M-Sportovní Soutěž
Rallye – ilustrační foto

Jezdil s ním spíše na sněhu než na africkém safari, kde si ho jeho majitel v poslední době užívá. Ale je to velkolepé. Na rozježděných tratích se naše auto z půjčovny Toyota Corolla zřítilo jako skateboard a RS-R bylo fenomenálně složeno.

Odpružení je vyladěno tak, aby se příď vozu při brzdění ponořila – na prázdnou přední část 911 to trochu zatížilo. Ale neklesá – je to jen chvilkový pokles. 

Tlumiče pak ztuhnou, takže budete mít stabilitu a rovnováhu, abyste zvládli drift. Je to opravdu velmi dobrá zábava. 

Motor je plochý šestiválec o objemu 3,8 litru a výkonu 340 k – s veškerým vzduchem chlazeným charakterem – a manuální převodovka s krátkým chodem je naprosto návyková. 

Samozřejmě i Nissan Micra je zábava na sněhu. Staré 911 milují věci. To je typicky tvrdé, ale také úžasně agilní a odpružení je vynikající. Vzhledem k tomu, že Singerův projekt off-roaderu je zdánlivě zakonzervovaný, jde o lákavý doplněk do sběratelského boxu Porsche. 

Závěr

RS-R je pouze jedním ramenem operace. Pokud byste preferovali více silniční, karbonovou klasiku 911, existuje něco, čemu se říká 7-97, jak ji nastavil kolega z Jana Kalmara, Dán Tom ‚Mr Le Mans‘ Kristensen. 

Pracují také na výměnách motorů, alternativních palivech, pohonných jednotkách s nulovými emisemi a zajímavé karoserii z rostlinných vláken jako ekologické alternativě uhlíkových vláken.

Je to typicky jemné skandinávské úsilí, upřímně. Kalmar nepřistál s plamenem publicity, slibů a dobrých úmyslů. V tichosti začala dodávat opravdu skvělé 911 věrnému jádru spokojených zákazníků.

Svět nepotřeboval další restomod 911 k rallye, ale tohle rozhodně stojí za to mít.

Zdroj: topgear.com, Vapol.cz