Aston Martin DB12 odhalen s osmiválcem AMG

V lednu jsme poprvé spatřili nástupce Astonu Martin DB11. Nyní britská automobilka odhaluje zcela nový model DB12

V lednu jsme poprvé spatřili nástupce Astonu Martin DB11. V té době už měl vůz sériovou karoserii a světla, ale nebyli jsme si jisti jeho jménem. Dnes britská automobilka odhaluje zcela nový model DB12, který předznamenává novou éru automobilky s výrazně vyšším výkonem, lepší dynamikou a ještě vyšší úrovní komfortu uvnitř.

Nejdokonalejší model DB v historii Aston Martin

Aston Martin je na svou novinku tak hrdý, že ji označuje za první super tourer na světě a „nejkomplexnější a nejdokonalejší model DB“ v historii společnosti. Nicméně o výkonu V12 zatím nepadla ani zmínka. Nově optimalizovaný osmiválec 4,0 l se dvěma turbodmychadly pocházející od Mercedesu-AMG však nyní poskytuje mnohem vyšší výkon než dříve. Tudíž se Aston Martin DB12 stává ještě výkonnějším modelem než DB11 V12.

Výkonnější než kdy dřív

Osmiválcový motor v této nové aplikaci dosahuje výkonu 671 koní při 6 000 ot/min a točivého momentu 590 N.m v rozmezí 2 750 až 6 000 ot/min. To představuje nárůst o více než 30 % ve srovnání s předchozím osmiválcem a o 41 koní více než u modelu DB11 AMR s vylepšeným 5,2litrovým dvanáctiválcem. Nové kupé zrychlí z 0-100 km/h za pouhých 3,5 sekundy a má maximální rychlost 325 km/h.

Nově optimalizovaný osmiválec 4,0 l se dvěma turbodmychadly pocházející od Mercedesu-AMG však nyní poskytuje mnohem vyšší výkon než dříve
Aston Martin DB12 je výkonnější než jeho předchůdce DB11

Aston Martin uvádí, že provedl několik důležitých úprav motoru V8, aby získal více výkonu než dříve. Patří mezi ně upravené profily vaček, optimalizované kompresní poměry, větší průměr turbodmychadel a lepší chlazení díky zcela přepracovanému chladicímu systému se dvěma dalšími přídavnými chladiči nad stávajícím hlavním chladičem.

DB12 se také stal prvním modelem DB, který je vybavený elektronickým zadním diferenciálem. Ten se dokáže během několika milisekund přepnout z plně uzamčeného do plně otevřeného. Motor V8 je spojený s osmistupňovou automatickou převodovkou.

DB12 se také stal prvním modelem DB, který je vybavený elektronickým zadním diferenciálem
Jako první model DB má elektronický zadní diferenciál

Takový výkon vyžaduje odpružení, které se dokáže vyrovnat se zvýšenými silami, a proto Aston Martin představuje novou generaci adaptivních tlumičů a tužší stabilizátory. K dispozici jsou tři jízdní režimy – GT, Sport a Sport+ se stupňující se odezvou a tuhostí. V nejkonzervativnějším režimu je podle automobilky kvalita jízdy komfortní a poskytuje „vznešenou a zároveň agilní jízdu“.

Přepracovaný design DB12

Z hlediska designu přichází DB12 se známým, ale zcela přepracovaným designem. Přední masce dominuje obří maska chladiče, kterou lemují nové LED světlomety. Nad mřížkou se nachází nejnovější iterace znaku Aston Martin, zatímco pod mřížkou je zcela přepracovaný splitter.

Bezrámová boční zrcátka a zapuštěné kliky dveří napomáhají k elegantnějšímu designu a nižšímu koeficientu odporu vzduchu
Bezrámová zrcátka a zapuštěné kliky pomáhají nižšímu odporu vzduchu

Vůz stojí na standardních 21″ kolech ukrývajících litinové kotouče o průměru 400 milimetrů vpředu a 360 milimetrů vzadu. Bezrámová boční zrcátka a zapuštěné kliky dveří napomáhají k elegantnějšímu designu a nižšímu koeficientu odporu vzduchu.

Interiér

Jedním z nejzajímavějších prvků v kabině je kromě masivní středové konzoly zaměřené na řidiče a nejjemnější kůže Alcantara také zcela nový informační a zábavní systém. Ten je navržený a vyvinutý výhradně společností Aston Martin. Nabízí bezdrátovou podporu Apple CarPlay a Android Auto, nový navigační systém s online připojením a 3D mapami, aplikaci pro mobilní zařízení a aktualizace přes vzduch.

Jedním z nejzajímavějších prvků v kabině je kromě masivní středové konzoly zaměřené na řidiče a nejjemnější kůže Alcantara také zcela nový informační a zábavní systém
Uvnitř najdeme nejjemnější kůži Alcantara

Aston Martin zahájí dodávky nového modelu DB12 ve třetím čtvrtletí letošního roku. Podrobnosti o cenách se očekávají blíže k datu zahájení prodeje.

Zdroje: motor1, TowPoint