Mercedes-Benz C300 test

Klasické proporce a klasický pohon přepracované třídy C kontrastují s avantgardními elektromobily Benz.

Stejně jako mnoho jiných automobilek se i Mercedes-Benz vrhá do elektrické budoucnosti s vozy jako EQS a EQE. To však neznamená, že značka opouští své známé modely. Příkladem je sedan třídy C, který byl pro rok 2022 přepracován. Nové Céčko dostalo aktualizovanou mechaniku a svěží technologické prvky, ale zároveň je příjemně povědomé svou koncepcí i vzhledem.

Nejnovějčí třída C

Více než minulé generace se nejnovější třída C prezentuje jako mladší třída S. To začíná už u proporcí nového designu. Mercedes popisuje design nového Céčka jako „kabinu dozadu“. Dozadu posunutý prostor pro cestující vytváří ostrý kontrast mezi tímto vozem a menšími sedany třídy A (která na konci modelového roku opouští náš trh) a třídy CLA s příčně uloženým motorem a pohonem vpředu.

Třída C se také odlišuje od silně předsunutého obloukovitého profilu vozů EQE a EQS s bateriovým pohonem. Dlouhá kapota a protažený poměr mezi přístrojovou deskou a nápravou naopak dodávají třídě C statnější vzhled. A to i přes celkově uhlazenější jazyk tvarů a design přední části, který přejímá široký, zaoblený tvar mřížky chladiče. Průkopníkem byly modely AMG, nyní mírně nakloněné dopředu. Paket AMG Line, který je k dispozici pro všechny úrovně výbavy, přináší přepracovanou spodní masku, nástavce na blatnících a zadní difuzor.

Vůz má o centimetr delší rozvor, ale díky delšímu zadnímu převisu narostl o 5 centimetru do délky. Ačkoli se celková šířka zvětšila jen nepatrně, modely s pohonem zadních kol mají o 5 cm širší rozchod zadních kol. Ten posunuje kola blíže k okraji karoserie, zatímco rozchod předních kol se zvětšil o 2 cm. Rozchod kol modelu s pohonem všech kol zatím není k dispozici.

Technické specifikace třídy C

Stejně jako v odcházejícím voze používá C300 přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,0 litru. (Větší změna přichází u nové generace modelů AMG třídy C. Ty přechází na čtyřválcový pohon i u modelu C43 a dokonce i u mohutného modelu C63. Mercedes poprvé spojuje čtyřválec se 48 voltovým hybridním asistenčním systémem, přičemž motorgenerátor je integrován do skříně převodovky. Elektromotor sice nedokáže pohánět vůz pouze na baterie, ale zajišťuje mimořádně plynulé automatické zastavování/rozjíždění. Umožňuje také jízdu s vypnutým motorem, ale pouze při brzdění, když se vůz blíží k zastávce. To znamená, že se můžete tiše připlížit ke garážovým vratům.

Mercedes-Benz C300
Mercedes-Benz C300

Standardem je pohon zadních kol, za pohon všech kol se u jakékoli úrovně výbavy připlácí. O řazení se opět stará devítistupňová automatická převodovka 9G-Tronic. Udávaný výkon motoru zůstává nezměněn na 255 koních, ale točivý moment se zvětšil z 273 na 295 N.m. Navíc je k dispozici dalších 20 koní a 148 N.m, které jsou k dispozici v krátkých dávkách ze 48 voltového startér-generátoru, ačkoli nepřispívají k celkovému výkonu motoru.

Při našem testování dosáhl C300 4Matic rychlosti 100 km/h za 5,3 sekundy. Úctyhodný výkon, který je srovnatelný s tím, co zvládlo poslední testované BMW 330i xDrive. I když ne tak rychlý jako 4,8 sekundy, které potřebovalo Audi A4 45 k dosažení této hranice. Hybridní systém Benz účinně pomáhá maskovat prodlevu turbodmychadla při nízkých rychlostech a při předjíždění nebo spojování na dálnici poháněcí ústrojí žene třídu C vpřed. Jakmile se ručička otáčkoměru přiblíží k 5000 otáčkám za minutu, vydává dříve utlumený motor uspokojivě naštvané vrčení. Což je trochu překvapivé vzhledem k tomu, že když stojíte před volnoběžným C300, tento motor vrčí jako diesel.

Mercedes-Benz C300

Spotřeba

Odhady spotřeby paliva EPA pro novou třídu C s pohonem zadních kol 7,4 l/100km ve městě. S pohonem všech kol se tyto hodnoty sníží.

Třída C propracovaná o detailu

Podvozek je vybaven adaptivními tlumiči, ale vzduchové pružiny Mercedes Airmatic se v nové třídě C nenabízejí. Paket AMG Line zahrnuje sportovní odpružení s o 0,6 cm nižší světlou výškou. Třída C nabízí nastavení pohonu Eco, Comfort, Sport, Individual a (s AMG Line) Sport+, která mají na průběh jízdy jen málo znatelný vliv.

V jakémkoli režimu jsou pohyby karoserie dobře kontrolovány, ale do kabiny se přenáší poměrně velká míra tvrdosti. Pro stuttgartské inženýry podvozku je zjevně těžké se vyrovnat s představou infrastruktury poseté výmoly, jakou si užíváme v USA. Část viny bychom přičetli nízkoprofilovým pneumatikám. S odstupňovanou montáží, které obepínaly umně tvarovaná 19 palcová kola našeho vzorového vozu AMG Line, ale situace byla v podstatě stejná i v jiném modelu C300, který se těšil o něco větší bočnici – 18palcová kola a pneumatiky 225/45 vpředu a 245/40 vzadu.

Masivní guma AMG Line měla na smykovém povrchu v Michiganu přilnavost 0,91 g. Ačkoli Mercedes-Benz C300 se ochotně otáčel po přidání plynu. Pomohly také třídě C vydržet na prázdných vedlejších silnicích v newyorském okrese Putnam a na druhé straně řeky Hudson v podhůří Catskill Mountains. Dokonce i když se silnice rozběhla přes slepý hřeben a my rychle trhli volantem. Ani náklony karoserie nebyly nijak výrazné. Mercedes-Benz C300 by však poskytoval sportovnější jízdní zážitek, kdyby řízení nebylo tak netečné. Brzdový pedál je také nepříjemně houpavý, přestože zastavení z rychlosti 110 km/h trvalo úctyhodných 50m.

Interiér Mercedesu Benz C300
Interiér Mercedesu Benz C300

Interiér vozu Mercedes-Benz C300

Kabina třídy C působí na řidiče a cestující dojmem třídy S, i když uvnitř není tak tichá. 66 decibelů, které jsme zaznamenali při rychlosti 110 km/h, je o 2 decibely více než v modelu S580 z roku 2021.

Přední křesla působí podobně jako ta v seniorském Benzu. Mají hluboké, ale ne omezující boční opěrky, zatímco polštáře, které lze prodloužit nebo zkrátit, nabízejí velkorysou oporu stehen. Digitální přístrojový displej s úhlopříčkou 12,3 palce a nový 11,9palcový centrální dotykový displej orientovaný na výšku jsou volně stojící.

Za nimi se přístrojová deska prohýbá směrem dolů ve stylu vodopádu. Černé dřevěné obložení se svislými hliníkovými liniemi zvýrazňuje tvar, i když jsou k dispozici i jiné materiály. V tématu volně stojících prvků pokračují kliky dveří a spínače sedadel, které jsou umístěny v podstavci hrdě vyčnívajícím z výplně dveří, a přední část dveřních loketních opěrek se zdá být plovoucí. Ventilační otvory ve tvaru býčího oka se vrátily, ale zploštěny v horní a dolní části. Kovové mřížky reproduktorů přispívají k atmosféře vypočítavé okázalosti.

Navigační systém třídy C
Navigační systém třídy C

Navigace

Navigační systém Mercedes-Benz C300 je nyní stejně jako ve třídě S vybaven rozšířeným videem. Když se vůz blíží k odbočce, přepne se displej z mapy na obraz z přední kamery překrytý směrovými šipkami a názvy ulic. Přední kamera může fungovat také jako palubní kamera.

Centrální dotyková obrazovka vystupuje ze středové konzoly a dřívější otočný ovladač je vyřazen, stejně jako všechny knoflíky a většina tlačítek. Ve spodní části obrazovky se nachází dotykový posuvník hlasitosti zvuku (uff) a dotyková tlačítka pro volbu jízdního režimu, vyvolání (vynikající multiview) kamery a otevření nabídky nastavení vozidla. K dispozici je také podložka pro rozpoznávání otisků prstů, kterou lze použít pro přístup k personalizovaným předvolbám. Ovládání klimatizace je zcela na obrazovce a zabírá spodní část displeje. Ladění zvuku je rovněž na obrazovce. Bezdrátové systémy Android Auto a Apple CarPlay jsou součástí standardní výbavy, ale za bezdrátové nabíjení zařízení se připlácí; kabelové připojení je možné pouze přes USB-C.

Mercedes Benz třídy C
Mercedes Benz třídy C

Všechny ovládací prvky na volantu jsou dotykové. Zahrnují dotykový posuvník pro zvýšení a snížení nastavené rychlosti tempomatu a další pro hlasitost zvuku. Čtyřsměrné posuvné dotykové panely navigují po informačním displeji řidiče nebo se pohybují po centrální obrazovce. Zkombinujte nepřesnost dotykových posuvníků se čtyřsměrnými dotykovými panely, které často reagují vertikálním pohybem, když se snažíte o horizontální pohyb, a my prostě musíme říct: Už dost s tím dotykovým šílenstvím.

Závěrem

Když pomineme tuto moderní nepříjemnost, třída C by měla zaujmout ty, kteří hledají klasický Benz za dostupnou cenu. Model Mercedes-Benz C300 je nabízen ve výbavových stupních Premium, Exclusive a Pinnacle. Za některé očekávané luxusní prvky se připlácí, například za kůži a adaptivní tempomat s funkcí automatického řazení do jízdních pruhů. Ale i při testovací ceně za vůz Pinnacle s pohonem všech kol se nová třída C může jevit jako výhodná koupě, vzhledem k tomu, jak věrně napodobuje svého šestimístného sourozence.

Zdroje: CAr and Driver, TowPoint