První elektromobil Ferrari v roce 2025

V roce 2022 automobilka Ferrari představila SUV Purosangue. V roce 2025 automobilka z italského Maranella představí svůj první elektromobil

Před rokem automobilka Ferrari představila své SUV Purosangue. V roce 2025 automobilka z italského Maranella představí svůj první elektromobil. Po hybridním LaFerrari a plug-in hybridech SF90 Stradale/Spider a 296 GTB/GTS se Ferrari chystá zbavit spalovacího motoru ve prospěch elektromobilu. Generální ředitel společnosti pro Automotive News uvedl, že první dodávky zákazníkům přijdou v roce 2026.

První elektromobil pro jedinečný zážitek z jízdy

Na otázku, v čem by se mělo Ferrari s nulovými emisemi lišit od současných elektromobilů, Benedetto Vigna odpověděl, že půjde o emocionální vůz schopný poskytnout „jedinečný zážitek z jízdy“. Třiapadesátiletý manažer argumentoval tím, že funkční vozy, jako jsou Tesly, slouží pouze k jízdě z bodu A do bodu B. Dále uvedl, že majitelům takových vozů nezáleží na značce a zajímá je pouze cestování z jednoho bodu do druhého.

Před rokem automobilka Ferrari představila své SUV Purosangue. V roce 2025 automobilka z italského Maranella představí svůj první elektromobil
V loňském roce se na trhu objevil model Purosangue

Podle generálního ředitele italské značky má být Ferrari elektromobil stejně vzrušující jako model s vnitřním pohonem: „Vzrušení z jízdy je kombinací několika faktorů. A to podélného zrychlení, příčného zrychlení, zvuku, řazení a brzdění. To se nemění, pokud je pohonné ústrojí elektrické.“

Více než funkční vůz

Ačkoli podle něj nejsou Tesly ničím jiným než funkčními vozy, šéf Ferrari věří, že společnost Elona Muska pomohla automobilkám urychlit vývoj elektrických vozidel. Před Teslou se věci děly příliš pomalu, pokud jde o elektrifikaci. Avšak „budíček“ otřásl automobilovým průmyslem a odstartoval elektrickou revoluci.

Budoucnost pohonných jednotek Ferrari

Ferrari již dříve uvedlo, že do roku 2026 má být 55 % modelů hybridních, zatímco 5 % se vyhne spalovacímu motoru. V důsledku to znamená, že pouze 40 % si za tři roky zachová čistě ICE uspořádání. Na konci desetiletí by měly modely pouze s benzinovým motorem představovat jen 20 %. 40 % mají tvořit hybridy a 40 % elektromobily.

Model Purosangue

Ferrari mezitím pokračuje v práci na modelu Purosangue. Benedetto Vigna s potěšením hlásí, že dům z Maranella naplnil knihu objednávek čtyřikrát rychleji, než se očekávalo. Přesto se společnost drží svého původního plánu a omezuje výrobu vysokozdvižného modelu s motorem V12 na 20 % roční produkce firmy.

Přestože je teprve únor 2023, společnost již obdržela objednávky, které se dodají až později v roce 2024
Firma omezuje výrobu modelu Purosangue s motorem V12 na 20 % roční produkce

Přestože je teprve únor 2023, společnost již obdržela objednávky, které se dodají až později v roce 2024.

Prodeje vozů za rok 2022

Již rok 2022 se stal pro Ferrari z hlediska prodejů rekordní – 13 221 vozů. S blížícím se zahájením dodávek Purosangue vypadá rok 2023 ještě lépe. V tomto roce se představí nejméně čtyři nové modely, přičemž dva z nich mají být pravděpodobně kabriolet Roma a nástupce modelu 812.

Zdroje: motor1, TowPoint