Ferrari s motorem V12

Italský výrobce luxusní automobilů Ferrari přijde na trh se zcela novým a prvním SUV.

Ferrari s motorem V12 potvrdil sám šéf Benedetto Vigna. Už teď víme, že se jedná o SUV. Zřejmě se jedná o model Purosangue.

„Testovali jsme několik možností. Je celkem jasné, že V12 je pro výkon a jízdní zážitky, které může poskytnout, tou správnou volbou pro trh,“ řekl Vigna agentuře Reuters před odhalením modelu Purosangue v nadcházejících měsících.

Jeho komentáře přicházejí poté, co výrobce sportovních vozů zveřejnil online video. Video potvrzuje, že vytvářel nové Ferrari s motorem V12. To vyvolalo spekulace o tom, zda odkazovalo na Purosangue nebo na nejmenovaného nástupce Ferrari 812 Superfast.

Firma odkazovala na „krevní linii našeho nového plnokrevníka“. Což naznačovalo, že se má jednat o SUV, protože italský název vozu se překládá jako plnokrevník. Zda to má být 6,5 litrový agregát nasazený ve voze 812 Superfast, se teprve uvidí.

Motor V12

Ferrari dodal: „V12 se vždy jevil jako nedílná součást DNA Ferrari. Je to oslava našeho dědictví a symbol našeho neúnavného hledání nových výšin výkonu a čistých emocí z jízdy.“

Všechny budoucí modely Ferrari se postaví na dvou zakázkových architekturách. Ty poskytnou dvě odlišné modelové řady. Jednu pro superauta s motorem uprostřed, jako je Ferrari 296 GTB. A druhou řadu pro vozy ve stylu GT s motorem vpředu uprostřed, včetně nového SUV.

Obě architektury jsou schopné pojmout motory V6, V8 a V12 s nebo bez hybridní podpory. Spolu s dvouspojkovou automatickou převodovkou transaxle.

Z těchto širokých parametrů má mít SUV podobu čtyřmístného vozu s délkou kolem pěti metrů. Jeho výšky se pravděpodobně dosáhne díky výškově nastavitelnému zavěšení kol a stabilizačnímu systému. Ten umožní působivou dynamiku na silnici a určité schopnosti v terénu.

Design SUV

Design vozu se oficiálně předvedl pouze na předním záběru, který toho málo prozradil. Avšak uniklé obrázky na začátku tohoto roku poskytují lepší pohled na celkový design Purosangue.

„Jsem přesvědčený o tomto voze a technickém konceptu,“ řekl tehdejší technický ředitel Ferrari Michael Leiters v roce 2019 pro Autocar. „Myslím, že jsme našli koncept a balíček, který je na jedné straně skutečným SUV a přesvědčí zákazníky SUV, aby si auto koupili. Ale na druhé straně je tu obrovská odlišnost koncepce od stávajících SUV.“

Tento koncept je založený na schopnosti Ferrari namíchat zakázkovou architekturu. Ta vozu dodává ne pouze úroveň výkonu a dynamických schopností Ferrari, ale také prostor, komfort a uživatelsky přívětivou kabinu, kterou od SUV vyžaduje.

Nové technické výzvy

„Výzvou je otevřít nový segment pro Ferrari,“ řekl Leiters. „Vždy máme velmi, velmi ostré pozice. Pomáhá vyvíjet auta určitým, soustředěným způsobem a snadno rozhodovat o určitých kompromisech.

„Rozhodnutí o kompromisu je pro nás tady úplně jiné. Čekají nás zcela nové technické výzvy.“

S rostoucím tlakem na snižování emisí se má také objevit plug-in hybridní technologie. Přičemž hnací ústrojí se má odvodit od nového Ferrari 296 GTB s motorem V6, i když je ve hře verze elektrifikovaného V8 používaného SF90.

„SF90 je nový produkt s tolika novými inovacemi na autě. Pak najdeme prvky, které se hodí na jiná auta,“ řekl Leiters k přenosu technologie z SF90 Stradale na jiné modely. „Výzva s SUV je úplně jiná. Je třeba pokračovat v některých inovacích. Nicméně naše organizace se inovovat naučila,“ dodal s odkazem na pravděpodobnost, že Purosangue přinese vlastní inovace.

Změny v interiéru

Všechny modely Ferrari GT, včetně SUV, dostanou zcela nové uspořádání interiéru založené na přístupu, který firma nazývá „oči na silnici, ruce na volantu“. Mezi funkcemi se objeví nový design volantu, nový infotainment, head-up displej, nové přístroje, nové způsoby ovládání kabiny, zábava na zadních sedadlech a vylepšené nastupování a vystupování.

Leiters také podrobně popsal některé technické výzvy, kterým Ferrari čelí, když vyvíjí své první SUV.

„Jak můžeme s prostorem zajistit, že je na palubě ten správný snadný a ergonomický komfort? Jak zkombinovat sportovní uspořádání s více komfortním designem? Co dělat s HMI (rozhraní člověk-stroj)? Naše HMI je zaměřeno na řidiče, ale jak může být demokratičtější? Jaké jsou komfortní funkce? Jaká je čistá DNA Ferrari na autě pro pohodlí?

Nové a zcela první SUV automobilky Ferrari bude s motorem V12
Logo Ferrari

„Je to výzva, příležitost a zábava. Mám to velmi rád. Některé koncepty jsou blízko u sebe, ale u vozů jako 175 (Purosangue) chceme udělat jednu věc, strukturovat, produktovou řadu a mít něco jiného.“

Leiters řekl, že tyto dvě nové architektury poskytují mnohem větší flexibilitu mezi budoucími modely Ferrari.

„Neřekli jsme, že se určitě objeví Ferrari s motorem V12 nebo V6, ale předvídali jsme to,“ řekl. „Mým úkolem je dát společnosti příležitost pro modelky. Pak nám řeknou, co potřebují z hlediska trhu.

„Potřebujeme ve funkci různých požadavků zákazníků prostor? Šest nebo osm válců? Dlouhý rozvor? Můžeme tedy nabídnout V6, V8, V12, s motorem vpředu nebo uprostřed, hybridní nebo ne, s pohonem dvou nebo čtyř kol, 2+0, 2+2 nebo čtyři sedadla. Jsme schopni to spravovat velmi snadno a máme při tom velmi malý dopad.“

Spolupráce s inženýry

Šéf designu Flavio Manzoni řekl, že designéři od začátku spolupracovali s inženýry, aby zajistili optimální proporce pro to, co je pro značku kontroverzní.

„Design vozu začnete definovat v prvních krocích. V této definiční fázi spolupracujeme s inženýry. Můžeme určit proporce a rozměry, abychom měli velmi dobrý základ pro práci. To platí i pro SUV. Mnoho SUV jsou deriváty jiných automobilů. Návrháři mají mnoho omezení kvůli technické základně. V našem případě to není žádný kompromis.

„Pokud nezačneme společně s inženýry a nedefinujeme společně s balíčkem, je to problém. Chválím spoustu spolupráce, když rozjíždíme nový projekt.“

zdroje: autocar, Vapol