eDrive40: Skvělý pětiválec, skvělý elektromobil

Ne každý vítá změny s otevřenou náručí. Někdy je potřeba člověku usnadnit vstup do něčeho nového tím, že ho udržíte co nejvíc rozpoznatelným. Hlavní rival Mercedes-Benz skočil z nejvyššího skokanského můstku se svou legračně se tvářící a podivně proporčně uspořádanou řadou elektromobilů EQ. BMW se rozhodlo zakořenit své hlavní elektromobily v důvěrné známosti tím, že jedna platforma plní dvojí funkci a je základem jak elektrických, tak spalovacích modelů. Model i5 eDrive40 je nejnovějším Bimmerem, který spadá pod tento plán, a výsledek ohromil téměř každého z naší redakce.

Vysoce výkonný model i5 M60 s pohonem všech kol jsme již důkladně prověřili. Takže je čas přesunout naši pozornost na levnější základní model. Model 2024 i5 eDrive40 spoléhá na jediný motor pohánějící zadní kola a produkující 335 koní a 395 N.m točivého momentu. Ačkoli krouťák může na krátké okamžiky vzrůst až na 424 N.m, když zatáhnete za pádlo Sport Boost nebo zapnete launch control. Pokud jsou pro vás čtyři poháněná kola absolutní nutností, ale M60 je pro vás příliš velké auto, je tu varianta xDrive40 s pohonem všech kol. Ta byla do nabídky přidána pro modelový rok 2025.

BMW

Silné stránky vozu BMW i5 eDrive40

Klidný křižník, dostatek výkonu, stejně solidní dynamika jako u řady 5 s benzinovým motorem. Když pomineme některé triviální obavy z absence pohonu všech kol při špatném počasí, není to tak, že by tento zadokolkový vůz nechával někoho na holičkách. S letními pneumatikami Continental EcoContact 6Q specifickými pro elektromobily pod nohama se náš 2200 kg vážící testovací vůz dostal na stovku za 5,1 sekundy. Při pohledu na nejbližšího konkurenta, Mercedes EQE350, má tento dvoumotorový mercedes s pohonem všech kol o 275 kg navíc. Jeho sprint na stovku je ale stále blízko – 5,2 sekundy.

Jistě, eDrive40 není tak svižný jako M60 a jeho sprint za 3,3 sekundy, ale motivace pro běžné předjížděcí manévry nebo vylomeniny na silnici je dostatečná. Zvláště když uvážíte, že se jedná o nejlevnější i5 v nabídce. Přesto díky vynikajícímu naladění podvozku BMW a tužšímu adaptivnímu tlumení dostupného paketu M Sport obsahuje každá jízda svůj vlastní mikropostup. Ať už se snažíte najít hranici 0,87 g, kterou jsme zaregistrovali na skidpadu, nebo ne. Největší dynamické L přichází prostřednictvím řízení, které nám přišlo čistě umělé a zklamalo nás. Zejména od automobilky, která vyrobila několik vozů s vynikajícím řízením. Další zajímavost: Navzdory rozdílům v hmotnosti zastavily obě varianty i5 z rychlosti 110 km/h na 48 metrech.

Slabší stránky vozu

Umělé řízení, přílišné spoléhání na dotykové ovládání, větší kola ubírají dojezd. Náš testovací vůz eDrive40 měl také 21 palcová kola (příplatek 1800 USD; 42 000 Kč), ale pokud se snažíte maximalizovat dojezd, nedoporučujeme je. Další neodpružená hmotnost a přilnavější pneumatiky mají tendenci ničit údaje o dojezdu, jak dokazují odhady EPA. Základní i5 eDrive40 s 19 palcovými koly má odhadovaný dojezd 475 km. 21 palcová kola tento údaj snižují na 435 km. Bohužel se nám nepodařilo s tímto modelem i5 dojet čistě po dálnici rychlostí 150 km/h, ale s modelem M60, který měl kola stejného rozměru a podle odhadu EPA ujel 385 km, jsme dosáhli dojezdu 370 km. Zjistili jsme, že vozy BMW se v našich dálničních testech obecně velmi blíží vládním odhadům. Takže jejich odhady dojezdu jsou snadněji dosažitelné než normy pro elektromobily.

Interiér

Kabina vozu eDrive40 je přibližně stejná, ať už si vyberete benzinový, nebo elektrický pohon, ale to neznamená, že jsme si ji úplně zamilovali. Zatímco celkové uspořádání by mělo být majitelům moderních BMW důvěrně známé, někteří pracovníci měli pocit, že věci byly poněkud naddigitalizovány. Ovládání ventilace pomocí dotykových posuvníků? Těžko říct. Alespoň že BMW zachovalo fyzický ovladač na středové konzole. Což je asi nejjednodušší způsob, jak procházet hustou strukturou infotainmentu, aniž byste úplně sjeli ze silnice. Ale když pomineme výtky ohledně dotykových posuvníků a klavírně černého obložení náchylného k rozmazání, je zde dostatek prostoru vpředu i vzadu, spolu s dostatečným výhledem pro řidiče, a vše působí tak draze, jak by mělo.

Nacenění vozu

BMW řady 5 pro rok 2024 začíná na 58 895 dolarech (1,4 milionu Kč) za 530i s benzinovým motorem. i5 eDrive je o něco dražší – 67 795 dolarů (1,6 milionu Kč).

Náš testovací vůz BMW i5 eDrive40 si připsal příplatkovou výbavu. Paket M Sport za 70 000 Kč (odpružení M Sport, vnější a vnitřní obložení M Sport, volant M), paket Premium za 65 000 Kč (vyhřívaný volant, LED osvětlení, head-up displej), 21 palcová kola a pneumatiky za 42 000 Kč a 32 000 Kč za ventilovaná/vyhřívaná přední sedadla a vyhřívaná zadní sedadla. Připočtěte 15 000 Kč za lak Phytonic Blue Metallic, 14 000 Kč za panoramatickou skleněnou střechu Sky Lounge a 22 000 Kč za upgrade zvukového systému Bowers & Wilkins a okenní nálepka nabobtnala na 78 995 USD (1,8 milionu Kč). To je stále o několik tisíc dolarů méně než u modelu 2024 M60, jehož cena začíná na 85 095 dolarech (2 miliony Kč).

BMW i5 eDrive40 z roku 2024 je opravdu přesvědčivý luxusní elektromobil. Vychází z řady 5, kterou známe a máme rádi. A přestože se jedná o základní variantu, má pod nohama dostatek výkonu a vůz poskytuje takový jízdní elán, jaký bychom očekávali od vozu s označením „5“ na kufru.

Elektromobil tak naprosto normální a kompetentní, že téměř zapomenete na jeho způsob pohonu.