Objevování kouzla tchajwanského města „Spirited Away“

Uličky, které se stáčejí po úbočí hory, ožívají v záři světla luceren. Takové surrealistické scény v Jiufen na Tchaj-wanu jako by odrážely ty ve filmu Spirited Away

Fotograf nám vypráví o návratu do kouzelného města Jiufen, které leží na hoře s výhledem na moře.

Vždycky mě to táhlo na vysněná místa. Jako fotoreportéra, který je vášnivý pro zachycování a objevování jedinečných zážitků a perspektiv, se stalo součástí mé práce pronásledovat prostředí, která jakoby žijí mezi světy, mezi realitou a fantazií.

Jiufen na Tchaj-wanu se svými čajovnami na útesu, strmými ulicemi přeplněnými prodejci teplých jídel a září červených luceren se stává jedním z těch okouzlujících míst. Tuto přímořskou horskou vesničku dobře znám, protože jsem ji navštívil od dětství. Je to 90 minut jízdy autobusem od místa, kde jsem se narodil v hlavním městě Taipei. 

vesnice obklopená horami, Objevování kouzla tchajwanského města „Spirited Away“
V 17. století za dynastie Čching zde žilo pouze devět rodin; když vesnice požadovala zásilky, požádali o „devět porcí“ nebo „jiu fen“ v čínštině

Jiufen, chycený mezi tradiční minulostí a rušnou současností, je v podstatě tchajwanské město. Přesto některé z jeho nejnápadnějších rysů jsou jeho dřívější kolonizátory, jmenovitě Nizozemci (v 17. století) a Japonsko (na počátku 20. století). Je to malá vesnice s domácími lahůdkami, jako jsou sladké žvýkací kuličky taro, ale také v sobě nese světskou mystiku. Ve dne je to základna přiléhající k úbočí hory a tropický ráj zalitý slunečním světlem. Noc přináší jiný pocit – objevování vesnice získává temnější kouzlo, jako byste mohli narazit na duchy slídící po noční svačině.

Objevování a rozvoj

S rozvojem těžby zlata zde koncem 19. století se z relativně klidného Jiufenu během japonské okupace, která trvala až do roku 1945, stala rušná vesnicepo celém městě. Mezi bujným listím visícím ze staveb naskládaných na hoře hledejte kawaru, japonské tradiční dlaždice, které zdobí ikonické zakřivené a protáhlé střechy.

Návštěvníci prozkoumají tajné podzemní tunely
Návštěvníci prozkoumají podzemní tunely, pozůstatky zlaté horečky z japonské éry Jiufen

Japonský filmař Hayao Miyakazi popírá, že se stal Jiufen inspirací. Ale mnozí nakreslili souvislost mezi pozoruhodným vzhledem města a jeho podobností s prostředím ve filmu Spirited Away z roku 2001.

Tento oscarový animovaný film vypráví příběh 10 leté Chihiro, která uvízne v duchovním světě. A má za úkol zachránit své rodiče před strašlivou kletbou. Cestou se spřátelí se zvířecími duchy, služkami z lázní, kotlíkem a jeho sazovými skřítky, záhadným No Face a dalšími. Ti jí pomáhají na cestě přes okouzlující snovou krajinu.

Návštěvníci pijí čaj v čajovně Shu-ku v Jiufenu uhnízděném v pohoří na severním Tchaj-wanu při pohledu z okna, Objevování kouzla tchajwanského města „Spirited Away“
Jiufen’s Shu-ku Tea House nabízí občerstvení jako sušenky, švestky, čajová vejce, ořechy a samozřejmě širokou škálu čajů rozdělených do kategorií podle období fermentace

Chihiro se dohodne, že má pracovat ve vysokých červených lázních, aby zachránila své rodiče. Ale v důsledku toho téměř zapomene své jméno poté, co se jí přidělilo falešné, zkrácené označení. Podobný osud potkal i její kamarádku Haku. Maskovaný duch No Face nemůže mluvit, pokud nepřevezme rysy duchů, které konzumuje. To se zdají jen některé z momentů, kdy identita a sounáležitost zaujímají ústřední místo ve filmu.

Film

Přestože jsou témata jako tato prožívána všeobecně, dává smysl, že film tak silně rezonoval na Západě. Zejména v Americe, zemi imigrantů. Spirited Away a veškerá Miyazakiho práce mají v mém srdci zvláštní místo.

Byly mi tři, když se naše rodina přestěhovala z Tchaj-wanu do Toronta a poté do Kalifornie. Dnes říkám, že jsem Tchajwanský Američan, i když jako mnoho jiných se často cítím být příliš Američan na to, abych se nazýval Tchajwancem, a příliš Tchajwanský na to, abych si říkal Američan.

Jak často jsme jen mohli, naše rodina podnikala výlety a objevování zpět na Tchaj-wan, aby navštívila mé prarodiče, kořen naší rodiny, kteří zůstali v Taipei, a shromáždili se s tetami, strýci a bratranci. Jiufen byl oblíbenou zastávkou, která se stala oporou ve sbírce speciálních tchajwanských momentů – čtení komiksů s dědou v knihovně, jeho doprovod na procházku v 5 hodin ráno v parku a babička, jak se zdálo, neustále uklízela kuchyň.

člověk prochází uličkou s potravinami
Návštěvníci procházejí zamlženými uličkami kolem kultovní čajovny Amei Tea House v Jiufen, velké budovy připomínající lázeňský dům v 
Spirited Away

Moje sestra a já jsme cítili, jak se kulturní propast prohlubuje, jak jsme stárli, ale jídlo naši rodinu spojilo a vytvořilo trvalé vzpomínky. Oblíbený pro mě a moji sestru byl klasický perlový čaj z pouličních vozíků a děr ve zdi. Podnikali jsme s dědou výlety na zmrzlinu. Neustále jsem svým rodičům nadával na niu rou mien, hovězí nudlovou polévku, národní základ. Naše rodina se spojila se sójovým mlékem a fan tuanem, lepkavou rýží obalenou kolem vás tiao, smaženým těstem, konzervovanou zeleninou a vepřovou nití.

Jiufen

Mnohé z těchto oblíbených míst najdete podél Old Street v Jiufen, jednom z nejznámějších nočních trhů v zemi. Přestože lahodné občerstvení sem 24 hodin denně přitahuje davy lidí, ulice ožívá se západem slunce, podobně jako úvodní scéna Spirited Away, kdy Chihiro a její rodiče narazili na řadu stánků s jídlem, které se hemžily čerstvými nudlemi a pečeným masem. Ve filmu, stejně jako ve skutečném životě, se horká pára mísí se zářícími lucernami osvětlujícími každý stánek.

Podél klikatící se Staré ulice čeká podobně extravagantní pomazánka. Návštěvníci zde najdou smaženou rybu, žvýkací, ručně vyráběné batátové a taro koule v sirupu, tchajwanské párky na jehlech, rolky s arašídovou zmrzlinou, dušené vepřo knedlo ve sladké rýži a nekonečnou nabídku nudlových polévek.

Ikonická čajovna A-MEI ve městě Jiufen pokrytá světlými laternami obklopenými horskými štíty, Objevování kouzla tchajwanského města „Spirited Away“
Čajovna Amei, původně kovářská dílna, představuje městskou architekturu ovlivněnou Japonskem

Na vrcholu města korunuje Jiufen zlaté světlo linoucí se z velké čajovny Amei. Sto let stará instituce sídlí v předělané kovárně a možná se stává nejsilnějším spojením města s Spirited Away. Zdobená japonská architektura budovy má silnou podobnost s filmovým lázeňským domem. Hlavním prostředím filmu, kam přicházejí duchové odpočívat a kde Chihiro nachází práci.

Čajovna

Čajovna Amei nabízí malé sladkosti, jako jsou koláče s fazolemi mungo, s tradičním čajovým zážitkem. Což je nádherné objevování párování umocněné úžasným výhledem na Východočínské moře. Na útesu se značí mnoho menších tradičních čajoven, které nabízejí podobné výhledy a široký výběr místních čajů.

Pro tolik lidí mi Mijazakiho filmy připadají jako vřelé objetí a můj návrat do Jiufen cítil totéž. Od té doby, co jsem tu byl naposledy, se toho hodně změnilo. Včetně katastrofální pandemie, úmrtí mé babičky, mé nové kariéry ve fotografii a obnoveného výslechu, co to znamená být asijským Američanem. Navzdory všemu, co se změnilo, si tato horská vesnice zachovala v objevování všechna svá kouzla a připomněla mi jídlo, chvíle a lidi, kteří mi fandí.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol