Bizzarrini Giotto debutuje s motorem V12

Bizzarrini založil bývalý inženýr Ferrari a Alfa Romeo Giotto Bizzarrini v 60. letech 20. století za účelem výroby špičkových sportovních vozů

Bizzarrini založil bývalý inženýr Ferrari a Alfa Romeo Giotto Bizzarrini v 60. letech 20. století za účelem výroby špičkových, maloobjemových sportovních vozů. Než se talentovaný muž vydal vlastní cestou, přímo se podílel na vývoji ikonických vozů, jako jsou 250 GTO a 250 GT SWB „Breadvan“. Nejen to, prostřednictvím své inženýrské společnosti Societa Autostar také pracoval na prvním motoru V12 Lamborghini.

Nyní Bizzarrini předvádí zcela nový vůz s názvem Giotto
Bizzarrini Giotto

Pracoval také pro Iso Rivolta před založením Societa Prototipi Bizzarrini (Bizzarrini S.p.A) v roce 1964. Asi 140 vozidel se smontovalo v závodě v Livornu, než společnost v roce 1969 zkrachovala. Do roku 2020 získala práva na „Bizzarrini“ Pegasus Brands – tedy jméno ve snaze oživit značku. Model 5300GT se vrátil zpět k životu jako pokračovací model pro omezenou výrobní sérii 24 kusů. Nyní Bizzarrini předvádí zcela nový vůz s názvem Giotto.

Sportovní vůz Bizzarrini Giotto

Giotto, který napsal Giorgetto Giugiaro a jeho syn Fabrizio, obnovuje partnerství, které sahá až do 60. let minulého století. Tehdy Giorgetto pracoval na 5300GT během svých dnů v Bertone. Nízko posazené superauto s karoserií z uhlíkových vláken hrdě nese jméno původního zakladatele společnosti. Vyznačuje se rovněž designovými prvky, které evokují 5300GT. Samozřejmě nejviditelnější změnou je přijetí uspořádání motoru s motorem vzadu uprostřed, zatímco vůz ze 60. let měl hnací ústrojí vpředu.

Dále tvůrci uvedli, že pohonné ústrojí V12 je exkluzivní pro Giotto a na jeho vývoj dohlíží CTO Bizzarrini Chris Porritt
Koncept nového vozu Giotto

Když už jsme u motoru, jedná se o atmosféricky plněný V12 spojený s osmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Dále tvůrci uvedli, že pohonné ústrojí je exkluzivní pro Giotto a na jeho vývoj dohlíží CTO Bizzarrini Chris Porritt. Ten také dohlížel na vývoj ve společnostech Aston Martin, Rimac a Tesla. Další informace o voze zatím nejsou k dispozici, ale další technické specifikace se mají zveřejnit později v tomto roce.

Testování se plánuje na rok 2024, což znamená, že dodávky zákazníkům se pravděpodobně neuskuteční dříve než v roce 2025. Zatím firma nezmínila ani ceny, ale rozhodně to nebude levné. A to vzhledem k tomu, že Chevrolet 5300GT s pohonem V8 stojí 1,65 milionu liber (44,4 mil. korun).

Zdroje: motor1, TowPoint