Kodaň – tipy na výlet do parků

Kodaň

Léto v Dánsku může být krátké, ale dny jsou dlouhé a v Kodani je snadné využít krásného počasí na maximum. Městské parky jsou rozmanité a bohaté, od palácových parků a botanických zahrad až po malé skryté oázy a rozsáhlé rekreační prostory. V centru města to nikdy není víc než 15 minut chůze od krásné zahrady nebo parku.

Zde jsou nejlepší parky v Kodani, které si můžete užít, když svítí slunce.

Botanická zahrada v Kodani

Kodaň a její botanická zahrada je poklidný prostor zastrčený vedle vždy rušného dopravního uzlu Nørreport. Zahrada o rozloze 10 hektarů je největší dánskou sbírkou živých rostlin s více než 13 000 druhy rostlin a stromů. Botanická zahrada nabízí turistické stezky, skalku s vysokohorskými rostlinami, zahradu rododendronů, jezírko, kde můžete spatřit želvy a několik skleníků s tropickými a exotickými druhy. Palmový dům je zahradní skleněný skleník z 19. století plný rostlin z celého světa. Během teplejších měsíců umožňuje Motýlí dům návštěvníkům zblízka pozorovat a zažít živé motýly.
Palmový dům je zpoplatněn, ale návštěva venkovních částí botanické zahrady je zdarma.

Kodaň botanická zahrada
Botanická zahrada

Frederiksberg Have v centru města Kodaň

Jen kousek od centra v Kodani, v luxusní čtvrti Frederiksberg, leží rozlehlý 32hektarový Frederiksberg Have. Tento park má vše co potřebujete v teplý letní den. Zahrada s výhledem na palác Frederiksberg z 18. století má vodní cesty, kolonii volavek modrých a čínský královský letohrádek z roku 1799.
Během letních měsíců funguje lodní doprava a návštěvníci mohou veslovat podél jezer a kanálů, jako král Frederik VI., když pobýval v paláci Frederiksberg v 19. století.

Frederiksberg Have Kodaň
Frederiksberg Have

Kastellet

Kastellet (citadela) z roku 1626 je pevnost ve tvaru hvězdy na severním konci centra města Kodaň. Místo je stále vojenským majetkem s kasárnami a administrativními budovami, ale areál je volně přístupný veřejnosti. Je to oblíbený zelený prostor pro procházky, jogging a dokonce i pozorování ptáků. Můžete procházet po hradbách a po vnější straně vodního příkopu, užívat si krásných výhledů a obdivovat historické budovy včetně větrného mlýna v holandském stylu z 19. století.
V okolí citadely je několik pozoruhodných atrakcí, včetně sochy Malé mořské víly u Langelinie, impozantní fontány Gefion, anglikánského kostela St Albans – známého svými vitrážemi – a Frihedsmuseet (Muzea svobody), s exponáty o dánském odporu během II. světové války.

Kastellet Kodaň
Kastellet

Zdroje: LonelyPlanet, TowPoint