Ferrari Purosangue SUV o výkonu 715 koní

Čtyřdveřové Ferrari Purosangue s motorem V12 je prvním SUV italské značky. Jeho cena by se měla pohybovat okolo 9,9 milionů korun. V příštím roce dorazí do Velké Británie.

Ferrari Purosangue SUV

Nové Ferrari Purosangue, první SUV značky, je na světě. Ačkoli společnost tvrdí, že to ve skutečnosti není SUV. „Je to jiné než žádné jiné auto,“ řekl generální ředitel Ferrari Benedetto Vigna, „je to sportovní vůz, který otevírá nový segment.“

Purosangue je vůbec prvním čtyřdveřovým čtyřmístným vozem značky s přístupem na zadní sedadla prostřednictvím elektricky ovládaných „uvítacích“ dveří se zadními panty. S délkou 4 973 mm a výškou 1 589 mm je však jen o něco kratší a nižší než Lamborghini Urus. I když Lamborghini je podstatně praktičtější, se zavazadlovým prostorem o objemu 616 l ve srovnání se zavazadlovým prostorem Ferrari o objemu 473 l.

Purosangue je vůbec prvním čtyřdveřovým čtyřmístným vozem značky s přístupem na zadní sedadla prostřednictvím elektricky ovládaných „uvítacích“ dveří se zadními panty. S délkou 4 973 mm a výškou 1 589 mm je však jen o něco kratší a nižší než Lamborghini Urus
Ferrari Purosangue SUV

Ale pokud jde o cenu, Purosangue je skutečně třída sama pro sebe. Zatímco Urus začíná na 5 milionech korun. Dokonce i Rolls-Royce Cullinan stojí méně než 8,5 milionů korun. Očekává se, že Purosangue začne na ceně asi 9,9 milionů korun, až dorazí ke konci příštího roku.

Pod kapotou

Pod dlouhou, véčkovou kapotou, která se otevírá vysoko zezadu, se nachází nový 6,5l atmosférický V12 motor. Motor má výkon 715 koní a točivý moment 716 Nm bez jediného náznaku elektrifikace. Je namontovaný daleko vzadu v motorovém prostoru uprostřed přední polohy. To proto, aby pomohl s rozložením hmotnosti, zatímco výkon se dodává přes osmistupňovou dvouspojkovou převodovku (přičemž prvních sedm má záměrně krátké převody) umístěnou vzadu. Jednotka přenosu výkonu může v případě potřeby přesunout výkon na přední kola a poskytnout pohon všech čtyř kol.

S větší světlou výškou než kterékoli jiné Ferrari a Slide Slip Control značky překonfigurovaným pro toto SUV se Purosangue postará o mírný off-road. „Vůz můžete používat i mimo silnice, ale není to Jeep,“ řekl Gianmaria Fulgenzi, hlavní produktový ředitel Ferrari. Neodtáhne se – tažné zařízení není volbou – i když k dispozici má být náhradní řešení pro přepravu lyží nebo kol na auto.

Ferrari je však pevně přesvědčené, že Purosangue považujeme za sportovní vůz. Zaměřuje se na zrychlení z 0-100 km/h za 3,3 sekundy a maximální rychlost 309 km/h s na míru vyrobeným podvozkem. Podvozek je vybavený řízením všech čtyř kol, nejnovější 48V technologií Ferrari Active Suspension pro snížení naklánění karoserie v zatáčkách a střechou z uhlíkových vláken.

Interiér

Cestující ve voze také sedí nízko, v nádherně provedené kabině, kterou lze podle přání majitele upravit do různých materiálů a barev. Řidičská pozice je čistě Ferrari a inspirovaná SF90 Stradale se sportovním volantem s pětistupňovým Manettinem sedícím před digitální palubní deskou s otáčkoměrem dominujícím na displeji. Velký digitální displej je také umístěný před spolujezdcem, takže se cítí zapojení do dynamického dění.

Přestože je přístup k zadním sedadlům přes zadní výklopné dveře trochu těsný, jakmile nastoupíte, získáte působivý prostor pro nohy a hlavu
Interiér

Přestože je přístup k zadním sedadlům přes zadní výklopné dveře trochu těsný, jakmile nastoupíte, získáte působivý prostor pro nohy a hlavu. Dále získáte dostatek pohodlí na dlouhé cesty, které Ferrari od majitelů Purosangue očekává.

Výbava

Běžnější přední dveře s panty by znamenalo prodloužit vůz, narušit rozložení hmotnosti vpředu/vzadu v poměru 49/51 a styl. Styl se vyznačuje ostrými záhyby podél boků a chytrou aerodynamikou. Ta dělá maximum pro zlepšení přítlaku a účinnosti. Zahrnují vzduchové clony, které účinně utěsňují 22 palců široká přední kola (23 palců široká vzadu). Dále zabraňují vytváření turbulentního proudění vzduchu.

Výrazné „plovoucí“ podběhy kol jsou v tmavším provedení, aby působily dojmem oddělení podvozku od karoserie. Designové téma pokračuje do spodních partií v přední a zadní části vozu a pomáhá skrýt také mnoho elektronických asistenčních systémů.

Pokud však jde o techniku, Ferrari si razí vlastní cestu. Neexistuje žádná vestavěná navigace – Ferrari si myslí, že je nejlepší to přenechat nejlepším systémům dostupným jako aplikace prostřednictvím Apple CarPlay a Android Auto. Zároveň se vyhýbá veškerým aktualizacím softwaru, dokud se nepřesvědčí, že nezpůsobí žádné bezpečnostní problémy.

Výkonné SUV

Purosangue může být nejdražší z výkonných SUV. Nicméně přichází s dalším překvapením – sedm let servisu a údržby v ceně. Stávající majitelé Ferrari, z nichž mnozí budou mít v garáži SUV jiné značky si pravděpodobně pořídí první auta. Zájem prý „explodoval“, jakmile se oznámilo uvedení motoru V12. „Existuje velké riziko, že neuspokojíme poptávku a možná budeme muset uzavřít knihu objednávek,“ řekl nám marketingový a obchodní ředitel Ferrari Enrico Galliera.

Zdroje: autoexpress, TopVozíky