Tesla Model 3 dorazí s dojezdem až 677 km

Po šesti letech a dvou milionech celosvětově prodaných kusů Tesla oživila Model 3 novými vylepšeními, zvětšením dojezdu a vylepšením funkcí

Po šesti letech a prodejních trhácích v podobě dvou milionů celosvětově prodaných kusů Tesla oživila Model 3 estetickými vylepšeními, zvětšením dojezdu a vylepšením funkcí. Po fanatické veřejné diskusi kolem četných špionážních snímků a spekulací by se nový Model 3 mohl stát jedním z nejočekávanějších elektromobilů letošního roku.

Tesla Model 3 prošel menšími změnami

Osvěžený Model 3, který byl zřejmě interně kódově označený jako Project Highland, je více vyrýsovaný, honosí se přepracovanou přední i zadní částí a dostal nový interiér. Tesla uvedla, že vylepšila jeho aerodynamiku, aby získala větší dojezd a snížila odpor vzduchu a hluk způsobený větrem. Aktualizace se prozatím týkají pouze evropských verzí s pohonem zadních kol a verzí s dlouhým dojezdem (LR).

Elegantnější design

Přední část vozu je ostřejší než dříve, má čistší charakterové linie, přepracovaný kryt světlometů a nová charakteristická LED světla pro denní svícení. Záhyb na okraji kapoty, který se dříve zužoval pod světlomety, je nyní mnohem ostřejší a zasahuje až do blatníků.

Přední část vozu je ostřejší než dříve, má čistší charakterové linie, přepracovaný kryt světlometů a nová charakteristická LED světla pro denní svícení
Tesla Model 3 má přepracovaný design

Silueta vozu zůstává stejná, zatímco na zadní části vozu se objevují výrazné obtékající zadní světlomety ve tvaru písmene C. Mezi nimi je nyní místo loga nápis Tesla. Nový je také design vícepaprskových kol. Značka přidává dvě nové barvy, červenou Ultra Red a šedou Stealth Gray.

Silueta vozu zůstává stejná, zatímco na zadní části vozu se objevují výrazné obtékající zadní světlomety ve tvaru písmene C
Vzadu se nachází světlomety ve tvaru písmene C

Rozměry zůstávají z velké části stejné. I tak je Model 3 nyní krapet delší. Měří 4 720 mm, zatímco na výšku je kratší – 1 441 mm. Světlá výška se na druhou stranu zanedbatelně snížila z 140 mm na 138 mm, jak uvádí specifikace.

Delší dojezd

Odhadovaný dojezd podle WLTP pro aktualizovaný Model 3 s pohonem všech kol a 18palcovými koly je 554 km. Varianta LR zvládne až 678 km. To je zhruba o 11 až 12 procent více než u současných modelů, jejichž dojezd podle WLTP činí 490, resp. 601 km. Všimněte si, že údaje EPA se začnou u elektrické verze sedanu pro USA výrazně lišit.

Odhadovaný dojezd podle WLTP pro aktualizovaný Model 3 s pohonem všech kol a 18palcovými koly je 554 km
Nová Tesla Model 3 má větší dojezd

S volitelnými 19palcovými koly „Nova“ ujede Model 3 RWD v cyklu WLTP na jedno nabití 513 km, zatímco verze LR má dojezd 629 km. Výkonnostní parametry se podle všeho nezměnily. Automobil zrychlí z 0-100 km/h za 6,1 s u modelu RWD a 4,4 s u varianty LR s pohonem všech kol.

Nová verze RWD (19palcové ráfky) spotřebuje v evropském testovacím cyklu 13,2 kWh na každých 100 km, zatímco LR na stejnou vzdálenost spotřebuje 14,0 kWh.

Interiér

Interiér Modelu 3 nyní působí více salónním dojmem. Vyznačuje se obálkovým designem s „obklopující architekturou“ s hliníkovými a látkovými materiály. Nové ambientní osvětlení pokrývá celou kabinu. Značka tvrdí, že kabina je tišší díky akustickému sklu a vylepšeným odhlučňovacím materiálům.

Uvnitř je více digitálního prostoru. Centrální obrazovka s úhlopříčkou 15,4 palce má stejnou velikost, ale má tenčí rámečky pro větší využitelnou plochu obrazovky. K dispozici je také nový 8,0palcový zadní displej s integrovanými ovládacími prvky klimatizace, ventilace a infotainmentu. Tesla nahradila páčky na sloupku ovládacími prvky na volantu, stejně jako u Modelů S a X.

Zákazníci modelu LR si nyní mohou vychutnat hudbu ze 17 reproduktorů, což je o tři více než dříve, se dvěma subwoofery a dvěma zesilovači. Model RWD dostane devět reproduktorů, jeden subwoofer a jeden zesilovač. Tesla také uvádí, že výkonnější mikrofon zlepší kvalitu hovorů.

Dostupnost Modelu 3

Dodávky aktualizovaného Modelu 3 začnou koncem října v Evropě a na Středním východě. Očekáváme, že Tesla brzy oznámí podrobnosti o severoamerickém modelu a jeho dostupnosti.

Několik zpráv naznačuje, že výroba modernizovaného Modelu 3 již probíhá v šanghajské továrně Gigafactory, která je největším výrobcem elektromobilů Tesla a globálním exportním centrem. Severoamerická verze se začne pravděpodobně vyrábět v USA, v závodě značky ve Fremontu v Kalifornii, kde byly několikrát spatřené testovací muly.

Současně s uvedením nového Modelu 3 na trh se blíží také akce na dodávku vozů Cybertruck.

Zdroje: motor1, Vapol