Obytný vůz: 10 neuvěřitelných tras pro výlet po Evropě

Existuje něco více osvobozujícího nebo vzrušujícího než vyrazit na výlet obytným vozem? Nemusíte jet po Great Ocean Road nebo Route 66, abyste ten pocit získali. I po celé Evropě jsou ukryté úžasné zájezdy.

Jako trochu inspirace pro vaše další dobrodružství jsme sestavili tento seznam neuvěřitelných tras pro obytné vozy napříč Evropou.

1. Následujte Nibelungy přes Německo

Rheinische Sagenweg je jednou z nejpozoruhodnějších turistických tras Německa. Sleduje řeku Rýn a prochází asi 580 km mezi Düsseldorfem a Mohučí. Téměř melodramatické přírodní scenérie, jako je Lorelei a jezero Laacher See, inspirovaly mnoho uměleckých příběhů a legend. Tato místa během staletí neztratila nic ze svého mystického kouzla. S přibližně 100 vyhlídkovými atrakcemi na téměř 50 různých místech budete uneseni na výlet historií.

Kemp poblíž Lorelei v údolí středního Rýna

2. Na vrcholu Italy’s Peak

Passa dello Stelvio (neboli Stelvio Pass) je nejvyšší dlážděný horský průsmyk Itálie. Spojuje jihotyrolské město Bormio v Lombardii s obcí Prato allo Stelvio. Tato trasa je jednou z nejpůsobivějších scénických horských silnic v Alpách. Kromě krásné horské krajiny, Piz de las Trais Linguas („vrchol tří jazyků“) a hučícího vodopádu Saènt, jsou zde četné náročné zatáčky. Řidiči obytných vozů si to tu určitě zamilují.

Kempování v horách

3. Přes francouzské hory a Past Palm Trees

Nejznámější francouzská dálnice spojuje Thonon-les-Bains u Ženevského jezera s Mentonem na Francouzské riviéře. Route des Grandes Alpes prochází 16 alpskými průsmyky a vystoupáte asi 16 000 výškových metrů. Až nakonec po asi 700 km dorazíte do svého konečného cíle na slunném pobřeží Středozemního moře. Některé z nejvyšších vrcholů v Alpách jsou součástí impozantní horské krajiny této trasy. Včetně Col de l’Iseran, který je vysoký 2 764 metrů. V závislosti na sezóně můžete dokonce sledovat cyklisty Tour de France z vašeho obytného vozu.

Klidné místo u jezera Lac de Serre-Ponçon

4. Výlet napříč severní Evropou

Královská cesta, jedna z nejstarších scénických tras ve Skandinávii, byla vždy nejdůležitějším východo-západním spojením severní Evropy. Z norských hor až do ruského Petrohradu. Tato trasa vede přes Oslo, Stockholm, švédské Ålandy a finské hlavní město Helsinky. Díky rozmanitosti scenérií – od hlavních měst až po rozmanitou krajinu – se nikdy neomrzí cestování po téměř 1450 km dlouhém skandinávském úseku.

Obytný vůz poblíž vodopádu Steinsdalsfossen

5. Island: Pod polární záři

Celý Island projedete asi za 14 hodin po Ring Road, ale pokud si na 1300 km dlouhé trase uděláte čas a uděláte si po cestě spoustu zastávek, objevíte ty nejpůsobivější vyhlídkové atrakce, které Island nabízí. Čekají zde na vás četné přírodní podívané, jako jsou hučící vodopády Gullfoss a Seljalandsfoss i hlavní město Reykjavík. V měsících kolem slunovratu, zejména ve více venkovských částech trasy, můžete dokonce vidět barevnou polární záři tančící na obloze.

Polární záře na Islandu

6. Španělská ulice bílých vesnic

Ruta de los Pueblos Blancos překračuje andaluské hory z Arcos de la Frontera přes přírodní park Sierra de Grazalema a obec Zahara de la Sierra. Tato okružní trasa vás vede asi 30 sněhobílými vesnicemi s arabskou architekturou, zasazenými v horách uprostřed svěží zeleně a sukovitých olivovníků. Pueblos, stejně jako Benaocaz, například vyprávějí příběhy svých maurských stavitelů a dávají návštěvníkům nahlédnout do starověkého Španělska.

Projížďka přírodním parkem Cabo de Gata-Níjar

7. Po stezce císařovny Alžběty Rakouské

Jedna z nejmajestátnějších cest ve střední Evropě, Straße der Kaiser und Könige (Cesta císařů a králů), spojuje středověké německé Řezno s maďarským lázeňským městem Budapešť. Na rozdíl od těch, kteří cestují lodí, máte při cestování obytným vozem tu výhodu, že můžete zastavit kdekoli podél řeky Dunaj. Kromě toho, že uvidíte kulturní památky, jako je Pasov, Linz, Vídeň a Bratislava, měli byste se ujistit, že váš itinerář zahrnuje dlouhé procházky nádhernou krajinou údolí řeky.

Nedotčená příroda podél rakouského jezera Putterersee

8. Chorvatská perla Jaderského moře

Chorvatská jadranská magistrála z Opatije do Dubrovníku je horská pobřežní cesta. Se středověkými městy, jako jsou Záhřeb, Split a Národním parkem Plitvická jezera. Na trase máte spoustu příležitostí k dlouhým přestávkám. S horami po vaší levici, azurově modrým Středozemním mořem po vaší pravici a nesčetnými zatáčkami si řidiči obytných vozů tuto trasu užijí.

Nádherný výhled na moře v Chorvatsku

9. Prohlídka irského pobřeží

Wild Atlantic Way, která pokrývá více než 2 500 km od Derry na severu po Kinsale na jihu, je jednou z nejdelších pobřežních silnic na světě. Irské břehy vás přivítají strmými útesy a úzkými silničkami, které se vinou do zelené scenérie. Zátoky jako Ashleam Bay nebo Malin Beg tvořené úžasnou silou Atlantského oceánu, vždy stojí za zajížďku. Cítíte se dobrodružně? Odvážíme Vás ponořit do ledových vod Atlantiku!

Zažijte přírodní krásy Irska ze svého karavanu

10. Přes Skotskou vysočinu

West Highland Way je jednou z prvních dálkových cest vedoucích přes skotskou horskou krajinu a je snem všech chodců a turistů. Ale nemusíte jít pěšky, abyste si splnili své vysočiny sny. Z Glasgow můžete jet svým obytným vozem na sever do Fort William (asi 180 km) po dálnici A 82. Cesta prochází kolem chundelatých ovcí a legendárního jezera Loch Lomond a vede vás přes slavný Glen Coe.

Skotská vysočina

Zdroj: Camping.info, Top-nosiče