UNESCO: Nová místa, která byla určena touto organizací

Civilizace je starší, než jsme si mysleli. A od roku 1978 se Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) snaží chránit místa s nepopiratelnou hodnotou pro lidstvo. Jakékoli místo přidané na kýžený seznam památek světového dědictví získává práva pyšnit se, prestiž a peníze na jeho ochranu.

Mezi lety 2020 a 2021 UNESCO přidalo celkem 34 nových míst světového dědictví z celého světa. Ale protože čas je omezený a protože být důležitý neznamená vždy být hoden návštěvy, vybrali jsme ty nejlepší z nich.

Toto jsou nová a nejúžasnější místa světového dědictví.

MEŠITY V SÚDÁNSKÉM STYLU

památka UNESCO: Mešity v súdánském stylu

Místo: Severní Pobřeží slonoviny

Kategorie: Kulturní

Datum: 17.-19. století

Toto místo světového dědictví UNESCO se skládá z osmi mešit na severu Pobřeží slonoviny. Mešity jsou vyrobeny z vepřovic a představují zvláštní súdánský styl, který se vyznačuje opěrnými pilíři a vyčnívajícími trámy, které trčí ze zdi.

Tyto konkrétní mešity jsou nejzachovalejší ze stylu v zemi. Jsou považovány za důkaz šíření islámu v regionu. Jejich jedinečnost a význam z nich dělá místo, které určitě chcete navštívit.

BŘIDLICOVÁ KRAJINA

památka UNESCO: Břidlicová krajina Wales

Místo: Severozápadní Wales, Spojené království

Kategorie: Kulturní

Datum: 80. léta 18. století

Během průmyslové revoluce se severozápadní Wales stal místem těžby břidlice. Tato aktivita hluboce změnila krajinu i kulturu regionu. Ačkoli těžba většinou ustála na začátku první světové války, stále můžete vidět stopu, kterou břidlice v regionu zanechala.

Břidlicová krajina, která je nyní na seznamu UNESCO, má opuštěné doly, stará sídla a četné pozůstatky výrobního procesu tohoto průmyslu. Obzvláště zajímavé jsou osady, kde bydleli horníci, až po velkostatky těch, kteří doly vlastnili a spravovali.

Toto místo stojí za to vidět, když projíždíte severozápadním Walesem.

JAPONSKÉ JIŽNÍ OSTROVY

památka UNESCO: Japonské jižní ostrovy

Místo: ostrovy Rjúkjú, Japonsko

Kategorie: Přírodní

Datum: Nedostupné

Čtyři neobydlené ostrovy, Amami-Oshima, Tokunoshima, Iriomote a severní Okinawa, jsou součástí přírodního dědictví.

Vzhledem k četným endemickým a chráněným druhům, které žijí v jejich hranicích, byly ostrovy uznány jako ohniska biologické rozmanitosti. Neobydlené lidmi poskytují bezpečné útočiště pro tyto druhy, mezi které patří netopýři, plazi a rostliny.

PORTICOES V BOLOGNI

památka UNESCO: Porticoes v Bologni

Místo: Bologna, Itálie

Kategorie: Kulturní

Datum: 12. století

Jedním z nejznámějších architektonických prvků Bologně jsou portiky. Tyto klenuté sloupy poskytují tunelové chodníky v různých částech města.

Materiály a data se liší, kámen, dřevo, cihly a dokonce i beton se objevují v různých strukturách. Některé pocházejí z 12. století, jiné byly postaveny ve 20. století, v souladu s tradicí a doplněním moderních prvků.

Ačkoli to není jediné město s portiky, stavby jsou tak symbolické pro Boloni, že tvoří součást jejího sebeobrazu a jsou zdrojem hrdosti pro místní obyvatele. Pokud navštívíte Bolognu, pokud to zkusíte, nebudete je moci minout.

ARCHEOASTRONOMICKÝ KOMPLEX CHANKILLO

památka UNESCO: archeoastronomický komplex Chankillo

Místo: Casma Valley, Peru

Kategorie: Kulturní

Datum: 250-200 př.n.l

Jako kolébka mnoha domorodých civilizací není divu, že Peru bude mít nové místo uznané UNESCO. Archeoastronomický komplex Chankillo je skupina staveb, které sloužily jako obří sluneční kalendář.

Úžasné je to, jak přesné byly jeho kalendářní výpočty. Obvykle během jednoho nebo dvou dnů od našich moderních kalendářů. Komplex byl používaný k pozorování a označování událostí, jako jsou slunovraty a rovnodennosti.

Existují také centra, o nichž se věří, že měla náboženské funkce a sloužila jako místa k uctívání slunce jako božstva.

LESNÍ KOMPLEX KAENG KRACHAN

památka UNESCO: lesní komplex Kaeng Krachan

Místo: Phetchaburi, Thajsko

Kategorie: Přírodní

Datum: 1981

Tento komplex se nachází na thajské hranici s Myanmarem. Založili ho v roce 1981, jako chráněný přírodní prostor. Jeho poloha je místem setkání s ekosystémy Himálaje, Sumatry a Indočíny, což znamená, že je domovem mnoha rozmanitých a ohrožených druhů.

Při návštěvě dávejte pozor na asijské obří želvy, asijské divoké psy, tmavé opice, tygry, leopardy a asijské slony – korunovační klenot parku.

Návštěva parku je také způsobem, jak podpořit jeho úsilí o ochranu. Snaží se, aby jeho plocha nebyla zničena, kvůli nadměrnému rozvoji. Sužuje velkou část regionu (a buďme upřímní, celý svět).

KOREJSKÉ PŘÍLIVOVÉ PLOŠINY

památka UNESCO: korejské přílivové plošiny

Místo: Západní moře, Jižní Korea

Kategorie: Přírodní

Datum: Nedostupné

Západní moře Jižní Koreje (jinak známé jako Žluté moře) má několik getbolů nebo přílivových ploch. Jejich hodnota je v jedinečných ekosystémech, které se zde vyskytují, a také v druzích, které nikde jinde nenajdou domov.

Ačkoli na jiných místech v regionu existují přílivové oblasti, Jižní Korea tvrdě pracovala na jejich zachování a poskytla domov bahenním chobotnicím, krabům huslistům, písečným plžům ze Žlutého moře a dalším.

VELKÁ LÁZEŇSKÁ MĚSTA EVROPY

památka UNESCO: velká lázeňská města Evropy

Místo: Rakousko, Belgie, Česká republika, Francie, Německo, Itálie a Velká Británie

Kategorie: Kulturní a přírodní

Datum: 1700-1930

Lázně byly v Evropě samozřejmostí již od dob Římské říše. Ale jak každý, kdo kdy četl Jane Austenovou, ví, že skutečně důležitými se staly v roce 1700.

Jedenáct lázeňských měst po celém kontinentu se seskupilo a vytvořilo jednu památku UNESCO, která oslavuje jejich přínos pro zdraví a také pro kulturu regionu.

Města jsou v sedmi zemích a zahrnují známé destinace jako Bath v Anglii a Karlovy Vary v Čechách. Všichni vyvinuli lázně kolem svých přírodních horkých pramenů, o kterých se říká, že mají četné zdravotní přínosy, což z nich dělá perfektní wellness destinace.

KULTURNÍ KRAJINA HAWRAMAN/URAMANAT

památka UNESCO: kulturní krajina Hawraman/Uramanat

Místo: Kermanshah a Kurdistán, Írán

Kategorie: Kulturní

Datum: 3000 př.n.l

Lidé Hawrami jsou kurdským kmenem. Obývá oblast kolem pohoří Zagros. Drsná krajina ustoupila stupňovité architektuře a zemědělství. Důkaz přizpůsobivosti a kreativity lidstva.

Vidět kulturní krajinu Hawrami je neuvěřitelné, zvláště když se dozvíte o jejich vertikálních migračních zvycích a uvidíte, jak jdou nahoru nebo dolů z hor v závislosti na ročním období.

KULTURNÍ OBLAST HIMA

památka UNESCO: kulturní oblast Hima

Místo: provincie Najran, Saúdská Arábie

Kategorie: Kulturní

Datum: 7000-1000 př.n.l.

Kulturní oblast Hima je důležitá z mnoha důvodů. Za prvé, má velkou sbírku skalního umění z roku 7000 př.n.l. Tyto vyobrazení jsou pozoruhodně zachovalá.

Místo je také starověkou karavanní cestou a jednou z nejstarších mýtných stanic v regionu. Nese historii míst, kde byl neustálý obchod. Výměna myšlenek, jazyků a zvyků, které jej nevyhnutelně obohatily.

CHRÁM KAKATIYA RUDRESHWARA

památka UNESCO: chrám Kakatiya Rudreshwara

Místo: Palampet, Indie

Kategorie: Kulturní

Datum: 1213

V Indii je mnoho chrámů. Některé vynikají svou krásou a významem. Chrám Kakatiya Rudreshwara, místně známý jako Chrám Ramappa, je velký chrám zasvěcený Šivovi.

Chrám přezdívají „chrámem tisíce sloupů“ kvůli jeho zvláštní architektuře. Jeho „plovoucí“ cihly jsou další z jeho pozoruhodných vlastností, protože jejich lehká povaha umožnila postavit složitější střechy.

S detailními dekoracemi a sochami vyřezávanými se zvládnutou dokonalostí vás tento chrám ohromí.

MUMIE CHINCHORRO

památka UNESCO: mumie Chinchorro

Místo: Severní Chile

Kategorie: Kulturní

Datum: 5050 př.n.l

Mnoho lidí dělá chybu, když si myslí, že egyptské mumie jsou nejstarší na světě. Mumie Chinchorro ze severního Chile předcházejí mumie starověkého Egypta asi o 2000 let. Uvedu to na pravou míru, před 2000 lety v Evropě ještě žili lvi, trakař byl právě vynalezen a řecký astronom Ptolemaios se ještě nenarodil.

Některé přirozeně mumifikované mrtvoly v této oblasti jsou ve skutečnosti o 4000 let starší než egyptské mumie. Možná právě kvůli tomu přirozenému výskytu byla ochrana zesnulých neuvěřitelně důležitou součástí kultury Chinchorro. Tu můžete videt i dodnes.

Vidět nejstarší mumie v dějinách lidstva je prostě příliš skvělé na to, abychom si je nechali ujít.

Zdroj: Far&Wide, Vapol