Polární záře: Top 10 míst, kde ji můžete vidět

Vidět polární záři osobně zaujímá vysoké místo na seznamu téměř každého. Tento unikátní přírodní úkaz je k vidění na severní polokouli, v oblasti polárního kruhu.

Co způsobuje polární záři?

Když sluneční vítr přináší elektricky nabité částice do zemské atmosféry a ty se srazí s částicemi kyslíku a dusíku, výsledkem chemických reakcí jsou barevná tančící světla. Tato krásná pozorování mohou trvat jen pár sekund, ale někdy to trvá celou noc.

Tento surrealistický zážitek se zářivými zelenými, modrými a fialovými odstíny tančícími po obloze je obvykle nejintenzivnější kolem půlnoci. Jasná tmavá obloha s žádným nebo malým světelným znečištěním je zásadní pro dobrou viditelnost polární záře.

Severní polární záře Tromso, Norsko

Kde je nejlepší místo k vidění polární záře?

1. Tromso, Norsko

Tromso v severním Norsku může být nejlepším místem k vidění polární záře. Město Tromso, 350 kilometrů severně od polárního kruhu, se nachází na ostrově, který je s pevninou spojen tunely a mosty. Ideální období pro sledování polární záře v oblasti Tromso je od září do dubna.

Pokud budete mít štěstí na povětrnostní podmínky a sluneční aktivitu, uvidíte polární záři i ze samotného města. Přesto by bylo lepší, kdybyste se vydali mimo město, kde není žádné světelné znečištění.

Pokud máte auto, můžete to udělat sami. Ale nezapomeňte se podívat na předpověď polární záře. Při hledání velkolepého výkonu na obloze si také můžete zarezervovat některé z mnoha prohlídek polární záře s místními průvodci.

Zimní výlet do Tromso můžete využít i k dalším vzrušujícím zážitkům, jako je jízda sobů a psích spřežení.

2. Yellowknife, Kanada

Yellowknife je hlavním městem Severozápadních teritorií v Kanadě. Město se nachází na pobřeží Great Slave Lake. Je to jedno z kanadských měst nejblíže severnímu pólu, které se nachází přímo pod polárním oválem, oblastí s největší polární záři.

Okolí jezera Great Slave Lake poskytuje vynikající zábavní zařízení, jako jsou výlety na sněžnicích a sněžné skútry. Můžete také navštívit Snowking Winter Festival se sněhovým hradem, ve kterém se konají výstavy, koncerty a další akce.

Díky suchým zimním nocím a jasné obloze zde můžete polární záři pozorovat více než 200 dní v roce. Nejlepší období roku pro sledování Aurory je od listopadu do dubna.

Northern Lights Yellowknife Kanada
Podívejte se na polárni záři v Yellowknife, Kanada

3. Fairbanks, Aljaška

Věděli jste, že pokud zde zůstanete alespoň tři noci, vaše šance, že uvidíte polární záři, vzroste na více než 90 procent?

Fairbanks je město v srdci Aljašky s obdobím Aurora od konce srpna do dubna. Skvělá poloha hotelu Fairbanks vám umožní vydat se na jednodenní výlet do Chena Hot Springs nebo prozkoumat přírodní krásy národního parku Denali.

Každý březen můžete být také svědky Světové umělecké soutěže, kde vás zaujmou podmanivé ledové sochy.

Při čekání, až se objeví světelná show, se bavte rybařením na ledě, bruslením a běháním na lyžích. Nezapomeňte se obléknout do vrstev, protože zimní měsíce na Aljašce jsou mrazivé.

Krásné ve Fairbanks na Aljašce

4. Murmansk, Rusko

Město Murmansk se nachází na poloostrově Kola, na severozápadě Ruska, nedaleko hranic s Finskem a Norskem. Přestože se nachází v polárním kruhu, zima není extrémně chladná a průměrná teplota se pohybuje kolem mínus 10 stupňů Celsia.

Do Murmansku se dostanete po 2 hodinách letu z Moskvy nebo Petrohradu. Sezóna sledování polární záře v Murmansku je od poloviny září do poloviny dubna.

Při lovu polární záře v Murmanské oblasti můžete prozkoumat Leninův jaderný ledoborec nebo se věnovat snowboardingu a snowtubingu v nedalekých horách Khibiny.

Můžete také navštívit podivuhodnou Snow Village nebo vyrazit na Sami Village Tour. Navíc ve vesnici Teriberka můžete vidět vodopády, které tečou do Severního ledového oceánu, a skleněná iglú, což je další možnost pro pozorování Aurory.

Noční obloha v Murmansku, Rusko

5. Orkneje, Skotsko

Orkneje je souostroví 70 ostrovů, asi deset kilometrů severovýchodně od skotského pobřeží. Na tyto ostrovy se můžete dostat trajektem z Aberdeenu nebo letadlem z Edinburghu a Glasgow.

Nejlepší čas na pozorování polární záře je od září do března, během podzimu a zimy. Pro maximální zážitek musí být noční obloha bez mraků.

Věděli jste, že Orkneje byly osídleny ještě ve starověku? Využijte pobytu na těchto ostrovech k návštěvě osad z neolitu, jako je Skara Brae, které byly prohlášeny za světové dědictví UNESCO.

Můžete se také vydat na Orknejskou řemeslnou stezku a dozvědět se více o místních ručně vyráběných umělcích a kultuře řemeslné výroby nebo zajít do jedné z mnoha restaurací s mořskými specialitami.

Northern Lights Skotsko
Polární záře na Orknejích ve Skotsku

6. Abisko, švédské Laponsko

Na dalekém severu Švédska leží malá vesnice Abisko. Odtud se můžete pomocí sedačkové lanovky dostat na vrchol hory Njella, kde se nachází stanice Aurora Sky. Podle magazínu Lonely Planet je to nejneuvěřitelnější místo na světě, kde lze vidět polární záři.

Národní park Abisko se nachází za polárním kruhem, prakticky ve středu zóny Aurora. Od listopadu do dubna si můžete užívat světelné představení na obloze, kromě případu zatažených nocí.

Ubytování najdete v Aurora Mountain Station, jediném hotelu v celém národním parku. Také můžete navštívit velmi zajímavý Ice Hotel poblíž letiště Kiruna, které je primárním spojením národního parku s většími městy, jako je Stockholm.

Zajímavé je, že tato oblast má také období bez nocí během letní sezóny, takže můžete zažít půlnoční slunce.

Jasná obloha v Abisku, švédské Laponsko

7. Kakslauttanen, finské Laponsko

Uprostřed divočiny severního Finska si můžete vychutnat jedinečný zážitek z pozorování polární záře z pohodlí postele.

Kakslauttanen Arctic Resort, který se nachází 250 km severně od polárního kruhu, má 60 skleněných iglú. Vzhledem k tomu, že v okolí nejsou žádné vysoké stromy, které by vám zakrývaly výhled, a žádné světelné znečištění, je to ideální místo pro pozorování polární záře.

Město Ivalo, vzdálené 30 minut jízdy, je s Helsinkami celoročně dobře letecky spojeno, takže je to nejlepší způsob, jak přijet do finského Laponska. Přes den můžete relaxovat v sauně, užívat si zimních sportů, jako je jízda na sněžném skútru a snowboardu, nebo si zajít na sobí safari.

Kakslauttanen a jeho krásné prostředí je nejlepší navštívit od prosince do března.

Zasněžená polární záře v Kakslauttanen

8. Cook County, Minnesota, USA

Nemusíte jet na Aljašku nebo Skandinávii, abyste si užili Aurora Borealis. Cook County v Minnesotě je také skvělým místem pro prohlížení. Nejlepší místa k vidění polární záře jsou Beaver Bay, Grand Marais a Lutsen

Od září do května, pokud budete mít štěstí na jasnou oblohu bez měsíčního svitu, můžete na obloze nad Minnesotou vidět fantastický tanec světel.

Zkontrolujte Auroru a předpověď počasí, oblékněte se do vrstev, vypněte všechna světla a trpělivě se dívejte k severní obloze. Mezi 22:00 a 4:00 můžete být odměněni úžasnými scénami.

Když budete v Cook County, věnujte nějaký čas prozkoumání jezera Superior, vydejte se na výlet na Orlí horu a podívejte se na vodopád ve státním parku Grand Portage.

Barevný displej v Cook County, Minnesota

9. Kangerlussuaq, Grónsko

Kangerlussuaq je město v západní části Grónska, které se nachází na konci dlouhého fjordu. Během 2. světové války sloužilo jako americká základna, takže tehdy používané letiště je nyní primárním spojením mezi Grónskem a zbytkem světa. Nejjednodušší způsob, jak přijet, je letadlem z Kodaně.

Místní průvodci vám mohou během prohlídek s průvodcem vyprávět vzrušující příběhy a legendy o polárních světlech. Kangerlussuaq má asi 300 jasných nocí za rok, takže si jistě užijete ohromující světelnou show.

Fascinující ledovou krajinu můžete prozkoumat i na psím spřežení. Ideální doba pro návštěvu Grónska a pozorování polární záře je od září do dubna.

Polární záře nad městem Kangerlussuaq v Grónsku

10. Reykjavík, Island

Island je známý svou neuvěřitelnou přírodní krásou. Kromě četných sopek a gejzírů si můžete užít pozorování fantastické polární záře.

Noci v Reykjavíku, hlavním městě Islandu, trvají v zimních měsících až 20 hodin. To poskytuje spoustu příležitostí vidět zelená, červená a fialová světla na tmavé obloze.

Maják Grotta a lázně Kvika Foot Bath jsou skvělá místa v okolí Reykjavíku, kde můžete vidět polární záři. Pokud se vám nechce vyjíždět za město, mohou jako vhodná místa k pozorování posloužit i městské parky. Mimochodem, sezóna polární záře na Islandu trvá od září do dubna.

Kromě toho, že uvidíte tento oslnivý světelný jev, můžete dělat další vzrušující outdoorové aktivity, jako je turistika po ledovci a pozorování velryb.

Polární záře v Reykjavíku, Island

Zdroj: GoWorldTravel, Towpoint