Plastový pásek pod střešní solární panel

Nizozemská společnost BirdBlocker vyvinula plastový pásek, který tak lze umístit pod solární panely instalované na šikmé střechy. Dlouhé jehly tak zabraňují ptákům v hnízdění pod moduly. Konstrukce je k rámu modulů připevněna nerezovými sponami.

Plastový pásek k zabránění hnízdění ptáků pod střešními FV panely

Nizozemský start-up BirdBlocker vyvinul systém, který má tak zabránit ptákům v hnízdění pod střešními fotovoltaickými panely. Řešení – které tak snižuje riziko požáru a především ptačího trusu – představila na veletrhu Genera ve španělském Madridu.

BirdBlocker obsahuje proužek z polyetylenu s vysokou hustotou s dlouhými a především vzájemně propojenými jehlami. „Proužek má jehly, které tak leží v jedné rovině se střechou, což tak ptákům znemožňuje dostat se takto pod solární panel,“ řekl zakladatel společnosti BirdBlocker Hans de Grooth. ,,Mezi jehlami se nachází také most, takže ptáci nemohou již mezi jehlami proletět.“

Řešení pro šikmé střechy

Řešení tak přichází ve standardní verzi pro šikmé střechy, kromě další varianty s ultra dlouhými jehlami pro solární panely namontované dále od šikmých střech. Jehly standardní verze tak měří 125 mm a jehly delší verze měří 200 mm.

Řešení se připevňuje k rámům modulů. A to pomocí nerezových spon, které tak ptáci údajně nemohou vypáčit. BirdBlocker tvrdí, že tyto klipy jsou přizpůsobitelné 98 % standardních solárních panelů. Nabízí také speciální klip pro moduly s rámečky v krabicovém provedení.

Plastový pásek pod střešní solární panel
Řešení v podobě plastového pásku BirdBlocker pro šikmé střechy

Společnost tvrdí, že BirdBlocker se „velmi snadno a rychle instaluje“. Produkt lze instalovat bez demontáže solárních panelů a jehly tak lze nařezat na vhodnou délku pro každou střechu. Takový tip instalace tak nevyžaduje žádné šrouby a nebo vrtáky na panely, takže podle BirdBlocker nemá vliv ani na záruky na panely.

Výrobce doporučuje používat jeho řešení zejména pro nové střešní instalace. Dodatečné vybavení je také možné, ale stojí za to vyšší náklady na instalaci.

Zdroj: pv-magazine, Vapol