Notre-Dame otevře až za dva roky. Navštivte ji virtuálně

Pařížská katedrála Notre-Dame podstupuje rekonstrukci po rozsáhlém požáru. Otevřít se má až v roce 2024, zájemci ji však mohou prozatím navštívit virtuálně. Při 45minutové prohlídce doprovázené zvukovými efekty se lidé seznámí s mnohaletou historií této památky, od její výstavby až po požár v roce 2019.

Virtuální prohlídky se konají od středy, jejich spuštění proběhlo ve městě Puteaux, které se nachází hned za Paříží. „Úplně zapomenete na to, že jste v uzavřeném prostoru, protože prostředí je skutečně úchvatné,“ uvedla pro agenturu Reuters na zahájení jedna z návštěvnic Carine Garconova. „Snad nemáte strach z výšek, protože ty pocity jsou neuvěřitelné,“ doplnila.

Návštěvníci si během prohlídky prohlédnou i okolí památky, a to v období středověku, kdy se katedrála začala stavět. Útroby svatostánku pak navštíví během mše, podívají se i na jednu z věží. Průvodci jsou významné osobnosti francouzské historie, mimo jiné i někdejší prezident Charles de Gaulle.

„Udělalo na mě dojem, že se ponoříte do dějin. Není to jen o tom vidět znovu Notre-Dame, ale prohlédnout si ho v průběhu historie,“ uvedl další z prvních návštěvníků Edward de Lumley.

Poputuje do dalších měst

Prohlídku vytvořil francouzský startup Emissive, který se zabývá právě virtuální realitou. Práce na projektu trvaly týmu 50 lidí asi dva roky, podíleli se na něm historici i architekti. Plně ho pak financoval francouzský telefonní operátor Orange.

Vstupné na virtuální prohlídku činí 30 eur, což je zhruba 730 korun. Zážitek by měl být později přístupný také obyvatelům dalších světových metropolí, například New Yorku, Říma či Moskvy.

Katedrála se má znovu otevřít v roce 2024 u příležitosti konání letních olympijských her v Paříži. „To jsou skoro tři roky čekání. Tohle je proto příležitost pro věřící, návštěvníky a turisty, jak spatřit Notre-Dame trochu jiným způsobem,“ míní katedrální rektor Patrick Chauvet.

Zdroj: Novinky.cz, Vapol.cz