Jedna země se chystá vystřídat Francii na pozici druhé nejnavštěvovanější země v Evropě

Od vypuknutí pandemie se počet návštěvníků této evropské země zvýšil o 70 %. Víte o kterou evropskou zemi se jedná?

Od vypuknutí pandemie se počet návštěvníků této evropské země zvýšil o 70 %. Pokud si myslíte, že evropské prázdninové destinace jsou letos přeplněné, máte pravdu. Jedna země dokonce přeskočí Francii na druhém místě nejnavštěvovanějších zemí v celé Evropě.

Díky rozmachu cestovního ruchu v průběhu roku 2023 se počet návštěvníků Evropy konečně vyrovnal úrovni před pandemií.

Turecko se dere kupředu

Jedna země navíc zaznamenala ohromující nárůst počtu návštěvníků a v roce 2024 by měla předstihnout Francii na pozici druhé nejnavštěvovanější země v Evropě.

Ačkoli celkový počet návštěvníků v Evropě klesl o 3 procenta ze 440 milionů v roce 2019 na 428 milionů v roce 2023, Turecko zaznamenalo raketový nárůst.

Země zaznamenala oproti roku 2019 nárůst počtu návštěvníků o 73 procent
Turecko se v letošním roce stalo druhou nejoblíbenější turistickou destinací

Země zaznamenala oproti roku 2019 nárůst počtu návštěvníků o 73 procent. Předstihla tak dva největší evropské trhy, a to Francii a Španělsko. Tyto země si oproti roku 2019 polepšily o 33, resp. 31 procent.

Chorvatsko – desátý největší turisticky oblíbený stát v Evropě, je dalším vynikajícím trhem. Zde se v roce 2023 očekává 51procentní nárůst oproti úrovni před pandemií.

Co stojí za turistickým boomem v Turecku?

S klesající tureckou lirou se dovolená v Turecku stala pro mnoho cestovatelů cenově dostupnější. Pobřeží země s křišťálově čistou vodou a luxusními letovisky se stalo cenově výhodnější alternativou italské Riviéry nebo francouzského Azurového pobřeží.

Istanbul láká návštěvníky na své rušné čtvrti a velkolepou osmanskou architekturu, zatímco Efes na západním pobřeží je antickým zázrakem s kolosálními památkami.

V srdci Turecka mohou návštěvníci z horkovzdušných balónů a jeskynních hotelů poznat nadpozemskou krajinu Kappadokie vytesanou do skal
Oblíbenou turistickou destinací je turecká Kappadokie

V srdci Turecka mohou návštěvníci z horkovzdušných balónů a jeskynních hotelů poznat nadpozemskou krajinu Kappadokie vytesanou do skal.

Je to také jedna z mála evropských destinací, která nemá zakázané lety z Ruska, přičemž se očekává, že v roce 2023 navštíví Turecko celkem 7 milionů Rusů oproti přibližně 5 milionům v roce 2022.

Která země se příští rok stane nejnavštěvovanější?

Zpráva WTM rovněž předpovídá, že atraktivita Turecka by měla pokračovat i v roce 2024 a předstihne samotnou Francii na pozici druhé nejnavštěvovanější země v Evropě.

Organizace předpovídá pokračující růst pro Španělsko, Francii a Turecko jejichž hodnota se zvýší o 74, 80 a 72 procent.

Zdroje: euronews, Vapol