Morgan Super 3 2022

Nová tříkolka Morgan používá modernizovaný tříválcový motor, ale stále působí podmanivě bláznivě.

Morgan nikdy nenásledoval stádo. Zatímco větší a rozumnější automobilky stále snižují počet svých pohonných jednotek (nebo zcela přecházejí na elektrický pohon), britský výrobce sportovních vozů se vydal opačnou cestou. Poslední Morgan 3 Wheeler používal vzduchem chlazený dvouválcový motor, ale ten nový vylepšili o modernější vodou chlazený tříválec. Nebojte se, tím citlivost tohoto Morganu končí.

Zařadit nový Super 3 jednoduše do nějaké kategorie je oříšek. Není to automobil, protože mu i nadále chybí čtvrté kolo, které všeobecně považujeme za základní kvalifikaci automobilu. Ale není to ani motocykl, protože má volant, řadicí páku a pedály. A navíc ještě jeden bod kontaktu se zemí. Jako motorizovaná tříkolka rozdělila světové zákonodárce. V Evropě musí být jeho světlomety namontovány mimo vozidlo, jak vidíte na snímcích z jízdy v Anglii. Ve Spojených státech se však světla umisťují do středového otvoru, jako by se jednalo o tříkolový motocykl.

Morgan Super 3
Morgan Super 3

Morgan Super 3 střechu nepotřebuje

Přestože je model Super 3 zcela novým vozem, jeho základy zůstávají velmi základní. Chybí mu dveře, střecha a čelní sklo, kromě malých šroubovacích plexisklových deflektorů. Na poměry Morganu je však Super 3 technickou vymožeností, prvním vozem, který britská společnost ve své 113leté historii vyrobila a který má unifikovanou konstrukci karoserie. Na rozdíl od všech předchozích Morganů. Včetně současných čtyřkolových modelů společnosti, se pod karoserií již nenachází rám zahrnující staré anglické dřevo. V modelu Super 3 najdete hliníkové profily svařeny do integrované konstrukce.

Dvouválec do V ve stylu Harley-Davidson starého modelu 3 Wheeler byl nesmírně charismatickým, ale také zastaralým pohonným agregátem. Tento vzduchem chlazený motor se snažil projít i relativně mírnými motocyklovými emisními normami, což se projevovalo postupnou ztrátou výkonu. Při uvedení na trh v roce 2011 dosahoval výkonu 116 koní, ale v době, kdy odešel do důchodu, už jen 82 koní. Protože jej uškrtili jako osmiválec z doby Malaise. Nový 1,5litrový tříválec pochází od Fordu (Morgan byl vždy agnostický, pokud jde o výběr pohonných jednotek) a přináší maximální výkon 118 koní a točivý moment 110 Nm. Super 3 váží pouhých 635 kg, což mu dává svižný poměr výkonu a hmotnosti na něco s jedním poháněným kolem. Výkon se dostává na zadní kolo prostřednictvím pětistupňové manuální převodovky pocházející ze starší generace Mazdy Miata, navíc s kuželovým převodem otočeným hnacím řemenem.

Interiér

Super 3 vypadá směšně a úžasně zároveň. Morgan dal novému vozu – který ztratil leštěný šperk dvouválcových hlav starého vozu – modernější přední část – zakřivenou kapotou nad příčkou z lehké slitiny, na které umístili ramena zavěšení. Za ním má vůz základní tvar velmi podobný trupu, ale s plochými bočními panely, které skrývají chladiče a obsahují montážní body pro, jak Morgan slibuje, řadu zavazadlových vaků a příslušenství. Pod zadním kufrem je také malý prostor.

Nastupování bylo jednoduché, i když pravděpodobně větší výzvou pro ty, kteří mají kratší nohy. Před sedadly je pečlivě nakloněná stupačka, na kterou se vyhoupnete kotníkem, pak se opřete o obruč a sjedete dolů. Sedadlo nelze posunout. Stejně jako malé letadlo je Super 3 velmi citlivý na změny hmotnosti. Ale pedálovou skříňku lze nastavit, stejně jako sklon volantu. Zjistili, že je snadné se pohodlně usadit, ačkoli naše lokty visely mimo kokpit ve smyku. Větrné clony odvádějí slušné množství větru (a deště), ale řidičům Super 3 doporučujeme používat nějakou formu ochrany očí.

Interiér Morgenu SUper 3
Interiér Morgenu Super 3

Přístrojové vybavení

Přístrojové vybavení tvoří dva kruhové digitální ciferníky – jeden pro rychlost, druhý pro otáčky motoru a hladinu paliva – s přepínači omezenými na páčku směrovek a přepínače světel, klaksonu a tlačítko startování motoru pod klapkou. Dobrou zprávou je, že interiér je plně vodotěsný. To platí dvojnásob, protože podle nejlepších britských letních tradic se při naší testovací jízdě z továrny v Malvernu spustil vytrvalý déšť.

Je okamžitě zřejmé, že tento tříkolový Morgan postavili a zkonstruovali podle mnohem vyšších standardů než ten starý. Poslední tříkolka měla velký šarm, ale málo sofistikovanosti. Byl strohý, nepohodlný a nekonzistentní, přičemž kombinace jeho nepříliš pevné konstrukce a primitivního odpružení ztěžovala předvídání, co udělá příště. Ten nový je výrazně lepší. Vůz, který jsme řídili, byl prototypem z pozdního cyklu, přičemž šéfdesignér Morganu Jonathan Wells obzvláště rád zdůraznil, že mezera ve víku zavazadlového prostoru bude u sériových vozů těsnější. Přesto byl zážitek z jízdy reprezentativní pro to, co zažijí zákazníci.

Morgan Super 3
Morgan Super 3

Technické specifikace modelu Morgan Super 3

Přechod společnosti Morgan ze vzduchem chlazených motorů na vodou chlazené motory se vyrovná významu podobného přechodu společnosti Porsche mezi generacemi 993 a 996 modelu 911. Nový motor se k modelu Super 3 dobře hodí. Morgan je již dlouho úspěšný v tom, že dokáže z běžných pohonných jednotek vytvořit pocit výjimečnosti, a kombinace chytré kalibrace škrticí klapky a ostrého výfuku vyvolává dojem nadšení, který je potvrzen živým výkonem. Firemní údaj o čase 6,9 s na stovku se může zdát pomalý na poměry moderních sportovních vozů, ale tvrdá akcelerace v Super 3 je mnohem vzrušující vzhledem k absenci ochrany proti povětrnostním vlivům a častému boji zadní pneumatiky o trakci. Tachometr zobrazuje číslice namísto vykreslené ručičky a čísla mění barvu a chvějí se, když se tříválec blíží k červené hranici 6900 otáček za minutu.

Úzké 20palcové přední pneumatiky jsou speciálně vyvinuté Avony o rozměru 130/90R-20. Díky svým balónovitým bočnicím vypadají jako klasické motocyklové pneumatiky, ale jejich plochý dezén z nich dělá efektivní pneumatiky pro automobily, které se lépe vyrovnávají s úhly prokluzu než kulatější profily motocyklových gum. Úhly prokluzu umí pneumatika Super 3 dobře vytvářet, zejména na mokrém povrchu. Přilnavost přední části je skromná, ale vzdává se postupně a s přechodem jasně sděleným prostřednictvím řízení bez asistence. Vzadu je namontována záměrně nelepivá celoroční pneumatika 195/65R-15, která vyrovnává úroveň přilnavosti vpředu i vzadu. Tato rovnováha je dostatečná k tomu, aby bylo možné snadno měnit zatáčecí dráhu modelu Super 3 pomocí plynového pedálu. Při vyšších rychlostech se při silnějším sešlápnutí plynu vůz dostane do mírné nedotáčivosti, zatímco při uvolnění se příď vozu přiblíží. Při mírnějších rychlostech lze zadní část přimět ke smyku a na šotolině nebo mokré trávě dokáže Super 3 dělat šílené koblihy.

Morgan Super 3
Morgan Super 3

Ovladatelnost

Nízké limity ovladatelnosti modelu Super 3 skutečně neomezují zábavu, kterou si můžete užít. Je vzrušující i při rychlosti pod 100 km/h. Představa, že se pokusíte ověřit jeho udávanou maximální rychlost 190 km/h, je upřímně děsivá. Absence jakékoli formy kontroly trakce nebo stability, a dokonce i ABS, znamená, že Super 3 musíte řídit s větším respektem než většina nových výkonných vozů. Dokonce i když jsou přední pneumatiky na pokraji zablokování při brzdění, nezdá se, že by zpomaloval nějak zvlášť rychle. Přesto dobře vyvážené, přesné ovládání a ostrá zpětná vazba dávají dostatek jistoty pro to, co se bude dít dál. Značné úsilí věnovali takovým detailům, jako hmotnost a umístění pedálů, které podporují řazení s patou a špičkou, a zajišťují, že řazení pětistupňové převodovky jde stejně hladce jako v Miatě, pro kterou ho původně navrhovali.

Na to, že Super 3 neobsahuje téměř nic zbytečného, bude velmi konfigurovatelný. Kupující si mohou zvolit grafiku exteriéru i základní barvy a četné příslušenství, které připevňují k chytrému systému uchycení karoserie. Společnost počítá s tím, že každá stavba bude pravděpodobně jiná, což je, když se nad tím zamyslíte, dost výstřední. To je sice u každého Morgana standardem, ale nový Super 3 slibuje, že až se v létě dostane do USA, posune to na novou úroveň.

Zdroje: Car and Driver, Vapol