Toyota Corolla Cross H2 jezdí na vodík

Toyota představila koncept nového modelu Corolla Cross H2, který je vybavený spalovacím motorem určeným ke spalování vodíku

Toyota vidí budoucnost hydrogenu ve vozidlech, a to nejen jako palivových článků pro elektromotory. Společnost Toyota představila koncept nového modelu Corolla Cross H2, který je vybavený spalovacím motorem určeným ke spalování vodíku namísto benzinu nebo nafty.

Toyota Corolla Cross H2

Tento model nemá jen tak ledajaký spalovací motor. Pod kapotou tohoto bílo-modrého prototypu je verze chrčivého 1,6l přeplňovaného tříválce používaného v modelu GR Corolla. Pokud sledujete dění na závodní scéně Toyoty, jistě víte, že japonská automobilka provozuje GR Corollu poháněnou vodíkem ve vytrvalostním seriálu Super Taikyu.

Toyota také absolvovala předváděcí jízdu v mistrovství světa v rallye (WRC) s vozem GR Yaris H2 poháněným vodíkem
Toyota Corolla Cross H2

Toyota také absolvovala předváděcí jízdu v mistrovství světa v rallye (WRC) s vozem GR Yaris H2 poháněným vodíkem. Nyní se zkušenosti získané v motoristickém sportu přenášejí do silniční aplikace v konceptu Corolla Cross H2.

Spalování vodíku

Toyota uvádí, že zvýšila výkon vodíkového spalování o 24 %, čímž se dostala na úroveň výkonu srovnatelného s benzinovým motorem. Dojezd se rovněž zvýšil o 30 % a doba tankování v závodních aplikacích se snížila na pouhou minutu a půl. V závodě je to stále věčnost, ale u malého crossoveru pro pět cestujících je to mrknutí oka.

Do nádrže běžného vozu Corolla Cross samozřejmě nelze jednoduše nalít vodík a tím to skončit. Koncept H2 má speciální nádrž, která využívá zkušeností ze sériového sedanu Mirai. Motor využívá vysokotlaké přímé vstřikování vodíku. V současné době probíhá vyhodnocování tohoto konceptu v reálném provozu a brzy začnou zimní testy v severním Japonsku.

Uhlíková neutralita

To vše je součástí snahy Toyoty o uhlíkovou neutralitu, které podle automobilky nelze dosáhnout pouze pomocí bateriových elektromobilů. Nedávno automobilka oznámila vývoj prototypu elektrické Toyoty Hilux. Ta využívá vodíkový palivový článek, který používá technologii palivových článků druhé generace převzatou z modelu Mirai.

Kromě toho má Toyota pokračovat ve vývoji hybridních a plug-in hybridních modelů a elektromobilů pro svou budoucí modelovou řadu. Automobilka však uvádí, že v současné době nelze s jistotou říci, zda se vodíkové systémy nakonec dočkají vyspělosti v silničních vozidlech.

Zdroje: Motor1, Top-Vozíky