Tragédie v motorsportu: Zemřel Ken Block

Pětapadesátiletý Ken Block byl autorem tragédie a vážné nehody sněžného skútru v Utahu: záchrana byla zbytečná, utrpěná zranění byla příliš vážná.

Svět rally, ale obecněji celý motorsport zasáhl náhlý smutek. Ken Block zemřel přes noc po děsivé nehodě sněžného skútru ve státě Utah.

Tragédie a smrt 55 letého rodáka z Long Beach potvrdil jeho tým Hoonigan Racing Division prostřednictvím krátké tiskové zprávy, která se objevila časně ráno Poggiho.

,,S naší nejhlubší sympatií můžeme potvrdit, že Ken Block dnes zemřel při nehodě sněžného skútru. Ken se stal vizionářem, průkopníkem a ikonou. Bude nám velmi chybět. Všichni se modlíme, aby bylo v této těžké době respektováno soukromí rodiny.“

O pár minut později dorazilo komuniké také z úřadu šerifa okresu Wasatch, kde k nehodě došlo. V tom je také vidět, jak Block přišel při náhodě o život, i když skutečné příčiny smrti určí koroner až po pitvě těla.

,,2. ledna 2023, přibližně ve 14 hodin, obdrželo středisko Wasatch County 911 hovor o nehodě sněžného skútru v oblasti Mill Hollow.“

,,Rider Kenneth Block, 55, z Park City v Utahu, jel na sněžném skútru do strmého svahu, když se sněžný skútr v jednu chvíli převrátil a přistál na něm.“

Ken Block
Ken Block

,,Block se stal prohlášen za mrtvého na místě havárie v důsledku zranění utrpěných při havárii. Pan Block jel se skupinou, ale byl sám, když k havárii došlo. Oficiální příčinu tragédie a smrti určí úřad koronera.“

Ken Block – spoluzakladatel DC Shoes

,,Jsme zarmouceni ztrátou Kennetha a naše srdce patří jeho rodině a přátelům, kteří jsou tak hluboce zasaženi jeho úmrtím. Děkujeme všem našim záchranářům za jejich pokračující službu.“

Ken Block, spoluzakladatel DC Shoes, začal závodit ve Spojených státech před 18 lety, v roce 2005, v šampionátu Rally America. Během dvou let se mu podařilo zúčastnit se prvního podniku WRC, ale zlom v jeho kariéře nastal v roce 2010, kdy podepsal smlouvu s Fordem a vytvořil Monster World Rally Team.

Toto partnerství ho vedlo k tomu, že s týmem závodil v Global RallyCross Championship, později přejmenovaném na Hoonigan Racing Division. V roce 2015 skončil na druhém místě v šampionátu a v následujícím roce postoupil do mistrovství světa FIA v rallycrossu.

V roce 2022 se vrátil k závodění v amerických rally, těsně prohrál národní titul s Brandonem Semenukem. Kromě motoristického sportu se jeho kariéra setkala s celosvětovou slávou díky jeho slavným videím, ve kterých se stal protagonistou milimetrových gymkhanas.

Virální videa včetně stavění divokých aut, vysokorychlostních kaskadérských kousků natočených po celém světě. Od uvedení prvního dílu v roce 2008 nashromáždily přes 500 milionů zhlédnutí.

Začátkem loňského roku Block oznámil své oddělení od Fordu a poté formalizoval novou dohodu s Audi zaměřenou na vysoce výkonná elektrická vozidla. To vedlo k prvnímu videu Elecrikhana, vydanému v říjnu 2022, ve kterém Block roztočil Hoonitron. Jedná se o elektricky poháněný soutěžní koncepční vůz S1 na trati v Las Vegas.

Block po sobě zanechává manželku Lucy a tři děti.

Zdroj: motorsport, Vapol