Pití alkoholu v letadle stresuje vaše srdce

Pití alkoholu v letadle? Tomu by se měli vyhnout zejména starší lidé: saturace kyslíkem v krvi je zvláště špatná při nižším tlaku vzduchu.

Jakmile je letadlo ve vzduchu, letušky tlačí vozík s nápoji uličkou: Láhev piva? Nebo bílé víno?

Cestující, zejména starší lidé a lidé s předchozími nemocemi, by si měli být vědomi rizika pití na palubě. Pokud konzumujete alkohol a poté spíte v nižším tlaku vzduchu v letové výšce, můžete si poškodit zdraví. Ukazuje to studie vědců z German Aerospace Center (DLR), která se nyní publikovala v odborném časopise „Thorax.“

Když tlak vzduchu v nadmořské výšce klesne, saturace kyslíku v krvi se také sníží, podle výzkumníků na zhruba 90 % u zdravých cestujících. Pokud saturace kyslíkem stále klesá, tělo se tak stává nedostatečně zásobováno. Pití může mít stejný účinek, pokud alkohol zvyšuje vaši srdeční frekvenci během spánku. Vědci chtěli zjistit, zda je účinek větší, když jsou cestující v letadle opilí a spí.

Za tímto účelem zkoumali 48 testovacích subjektů. Polovinu ve spánkové laboratoři s normálním okolním tlakem vzduchu, druhou polovinu ve výškové komoře, která simulovala tlak v kabině v cestovní výšce. V obou skupinách některé subjekty spaly bez pití alkoholu a jiné spaly po pití.

Pití alkoholu v letadle stresuje vaše srdce
Jídlo v letadle s bílým vínem

U opilých testovaných osob za letových podmínek klesla saturace kyslíkem v průměru na něco málo přes 85 %. Zatímco srdeční frekvence během spánku stoupla v průměru na téměř 88 tepů za minutu. Ve všech ostatních skupinách byla saturace kyslíkem vyšší a srdeční frekvence nižší – jak u opilých spáčů v normálních podmínkách prostředí, tak u střízlivých spáčů ve výškové komoře.

Měly by se změnit předpisy na palubě, kvůli pití alkoholu?

Přestože vědci připouštějí, že vzorek byl malý, do analýzy se nakonec zahrnuly pouze výsledky 40 testovaných osob. Účastníci byli navíc mladí a zdraví a spali na zádech, což platí pouze pro cestující první třídy na palubě.

Výsledky nicméně ukázaly, že pití alkoholu a spánek v letadle „představuje významnou zátěž pro srdeční systém i u mladých a zdravých lidí,“ uzavírají vědci, „a může vést ke zhoršení příznaků u pacientů s onemocněním srdce nebo plic u starších lidí, kdy by účinky mohly být ještě větší.“

Vzhledem k těmto výsledkům je nyní čas zvážit, zda by se neměly změnit předpisy na palubě a omezit tak přístup k alkoholu.